خودتان را ارزیابی کنید
1396-01-10
چه افرادی از جاده کم گذر رابرت فراست عبور کردند و به کجا رسیدند؟
1396-01-10

خوشبختی کجاست؟

معنای خوشبختی این است: درک نعمت هایی که آنها را در زندگی داریم و لذت بردن از آنها و به قول دکتر آزمندیان: “خوشبختی جنسش یک احساس است”.

پدری و مادری را ماه ها مورد بررسی قرار دادم؛ آنها همه چیز داشتند، فرزندان سالم هم از نظر جسمی و هم از نظر اجتماعی، عروس ها و دامادهای خوب، حقوق بازنشستگی، نوه های درس خوان و حرف گوش کن، خانه ای که برای خودشان بود و خیلی چیزهای دیگر. اما پدر از زندگیش راضی نبود و مادر نیز همینطور. هنوز کاسه فقر خوشبخت نبودن را در دست داشتند و به هر کس که می رسیدند شکایت از زندگیشان می کردند.

با خودم فکر کردم وقتی پدر و مادری با این همه چیزهای خوب باز در زندگیشان خوشبختی را احساس نمی کنند این تقصیر هیچ کس نیست جز خودشان، حتی خداوند هم مقصر نیست. نگاه آنها نسبت به زندگی و ندیدن این همه چیزهای خوب و ثروت های مادی و معنوی که خیلی ها حتی ثروتمندترین ها، همه آنها را با هم ندارند اشتباه بزرگی است.

باید دقت داشته باشیم معنای خوشبختی در زندگیمان را گم نکنیم، یادمان باشد که گاهی خوشبختی و شاد بودن از نعمت هایی که داریم آنقدرها هم دور و دراز نیست، همسایه خانه به خانه ما است، باید آنها را ببینیم و درک کنیم که داریم.

گاهی ما هستیم که بی انصافی می کنیم، نمی بینیم سلامتیمان را، خانواده خوبمان را و… و بعد گله می کنیم از خدا، تازه توقع داریم خداوند پاسخمان را با دادن بهترین چیزها به ما بدهد. وقتی نعمت های خدا را نمی بینیم چه توقعی داریم که او بیشتر و بهتر به ما بدهد؟، همینش جای شکر است که او همین ها را هم از ما نمی گیرد. مثلا سلامتیمان را که به قول معروف می گویند: “سلامتی تاجی است بر سر انسان های سلامت که تنها انسان های بیمار آن را می بینند”.

حل این موضوع معادلات چند مجهوله خیام نیست بلکه درک واقعیتی است که در زندگی هر یک از ما جریان دارد، چه خوب است خوشبختی که در اطرافمان وجود دارد را ببینیم و حس کنیم و خداوند را به خاطر آنها شکر نماییم.

تولد واقعی هر کس زمانی است که از خواب غفلت بیدار می شود/ محمد کارگر مزرعه ملا

۱۳۹۵/۵/۲۹
منبع:
مأموریت+/ مقالات محمد کارگر مزرعه ملا

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *