عصر پیشرفت
1396-01-10
جهل
1396-01-10

کودک درون

کودکی در درون هر یک از ما وجود دارد که نمی شود وجودش را انکار کرد. بازیگوش است و کنجکاو، به رنگ ها علاقه دارد، به طبیعت، مخصوصا به کودکان، شاید به خاطر همین باشد که وقتی کودکی را می بینیم ناخودآگاه لبخند میزنیم و وقتی او را در آغوش می گیریم حس نزدیکی عجیبی به ما دست می دهد.

این کودک درون، ما را از دنیای بزرگسالی جدا می کند، از شرطی شدن که آفت بزرگسالی است و به ما شور و حال دوران کودکیمان را می بخشد. او کمکمان می کند مانند کودکی ای که پشت سر گذاشته ایم بی دلیل شاد باشیم و در هر چیزی به کنجکاوی بپردازیم و اگر با عقل رشد کرده خود آن را هدایت کنیم می تواند به ما کمک کند در حل مسائل روزمره ای که با آنها سروکار داریم.

نباید نسبت به آن بی تفاوت بود که اگر باشیم غمگین می شویم چرا که او را نادیده گرفته ایم. کودک درون ما کنجکاو است، به خوبی به اطراف خود دقت می کند، سوالات بسیاری دارد، که باید پاسخ هایش را با عقل، آگاهی، دانش و علمی بدهیم که آنها را در طول زندگی خود کسب نموده ایم. او کمکمان می کند رویاهایی را در ذهنمان خلق کنیم و سپس به کمک عقل آنها را در دنیای واقعی به واقعیت تبدیل کنیم.

یکی از دلایل اختراعات، اکتشافات و انجام کارهای بزرگ توجه به ندای کودک درون است که ما را تشویق می کند به چیزهایی فکر کنیم که با سن و سال ما همخوانی ندارند، اما اگر به ندای کودک درونمان توجه کنیم و آن را جدی بگیریم کارهای فوق العاده ای انجام خواهیم داد. فکرش را بکنید “برادران رایت” وقتی به کمک کودک درون خود رویای پرواز را در سر می پروراندند با منطق بزرگسالی خود به این رویا می گفتند: “امکان ندارد، پرواز فقط برای پرندگان است، نشدنی است” و ده ها دلیل به ظاهر منطقی دیگر می آوردند که اینکار نشدنی است. آنچه کمک کرد این رویا به واقعیت تبدیل شود توجه به ندای کودک درون و ترکیب آن با عقل، آگاهی، دانش و علم بود که باعث شد انسان در آسمان به پرواز درآید و اختراعات دیگر بشری نیز همین روند را طی کرده اند، یعنی: “توجه به ندای کودک درون و رویایی کودکانه که در ذهن خلق می شود و سپس ترکیب آن با آگاهی و علم و پس از آن شکل واقعی به خود گرفتن رویا در دنیای واقعی”. اکتشافات هم همین روند را طی می کنند مانند کودکی که کنجکاو است به هر کجا سرک بکشد، به هر وسیله ای دست بزند، کودک درون مکتشفین بزرگ نیز همین گونه است، کنجکاو است برای کشف ناشناخته ها.

از این لحظه به بعد بیایید او را بیشتر جدی بگیریم.

۱۳۹۵/۱۰/۳

منبع:

مأموریت+/ مقالات محمد کارگر مزرعه ملا

مظالب مرتبط:

مثل بچه‌ها باش

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *