کتاب های خوانده شده – دو

۱۱- لطفا گوسفند نباشید؛ به اهتمام/ محمود نامنی

“مشکلات در طول مسیر زندگی پیوسته انسان امروز را پریشان و هراسناک کرده است و بی شک این مشکلات حل نمی گردد مگر با اندیشه های پویا و اندیشه های پویا حضور نمی یابد مگر با دست آویختن به کتاب های مؤثر و مثبت. ای عزیز!، بی شک کتاب های زیادی در زمینه روانشناسی مطالعه کرده اید و به خوبی آگاهید که همه آنها در یک زمینه خاص صحبت کرده اند، اما کتاب حاضر صرفا نقل قولی است از زرتشت تا پیامبر، از سقراط تا آندره ژید و از شریعتی تا آنتونی رابینز که به همت و تلاش گروه فرهنگی انتشارات نامن به سرپرستی آقای محمود نامنی تکوین و تدوین گردیده است که به واقع سال های زیاد و رنج فزاینده ای را به خود اختصاص داده تا درباره ی تمامیت زندگی، از تولد تا مرگ سخن راند. پیشنهاد داریم این دست نوشته را به عنوان یک کتاب درسی بخوانید نه برای سرگرمی، به ویژه عبارات تأکیدی و پرسش های بی پاسخ آن را جدی بگیرید. امیدواریم این دست نوشته پلکانی از نور باشد که شما را به منبع نور راهنما و تعالی روح تان را منجر گردد که بی شک چنین خواهد شد؛ با تقدیم احترام/ مدیران فنی و هنری رضا امان الهی- حامد جراحی”.

کتاب “لطفا گوسفند نباشید” یک کتاب غنی از پندهای آموزنده می باشد با داستان های شیرین که فصل به فصل آن ما را به خودمان می شناساند و ذهن ما را باز می کند تا بدانیم در این دنیا چه مأموریتی داریم و چگونه باید زندگی کنیم. جمله ای از استادِ بزرگ دکتر علی شریعتی در این کتاب قرار دارد که بسیار تکان دهنده است: “انسان نمی تواند به آسمان نیندیشد! چگونه می تواند!؟ مگر انسان هایی که عمر را بی چرا، به چریدن مشغولند و سر به زمین فرو برده اند و پوزه در خاک دارند و غرق در آب و علف اند. اینها که گوسفندان دو پایند”. کتاب دارای ۵ فصل می باشد و تعداد صفحات آن ۶۷۲ صفحه است و به تازگی شنیده ام که این کتاب به چاپ دهم نیز رسیده است.


۱۲- اندیشه های زرین شکسپیر؛ گردآوری و ترجمه/ هلیا معینی

در این کتاب با اندیشه های ویلیام شکسپیر آشنا می شویم؛ او شاعر، نمایش نامه نویس و بازیگر انگلیسی بود. اندیشه های شکسپیر در این کتاب حقایق زندگی را برای ما آشکار می کنند. مثلا:

“دلخوشی و کار موجب می شوند زمان کوتاه تر به نظر رسد.

پیش از ادا کردن کلمات، دمی آن ها را بسنج.

آنان که صبر ندارند چه فقیرند! مگر هیچ زخمی بدون صبر شفا یافته است؟.

و…”.


۱۳- جادوی فکر بزرگ؛ نویسنده/ دکتر د شوارتز

نیم میلیون تیراژ فکر می کنم کافی باشد برای معرفی این کتاب. این کتاب دارای ۱۳ بخش است. بیشتر درباره نگرش ها و افکار سخن می گوید و به ما می آموزد که چگونه بزرگ فکر کنیم و به مأموریت و اهداف بزرگمان در زندگی برسیم. در یکی از بخش های کتاب می آموزیم چگونه به تفکر و تخیل خلاق دست یابیم؟. آیا دوست دارید یک رهبر موفق در کسب و کارتان باشید؟ در یکی از فصل ها به این موضوع اشاره می شود. کافیست این کتاب را بخوانید و تلاش کنید تا به عید آل خود برسید؛ روش هایی که در این کتاب عرضه می شود به منظور عملی کردن است نه مطالعه صرف.


۱۴- راز شاد زیستن؛ نویسنده/ اندرو متیوس

به راستی راز شاد زیستن در چیست؟ این که ما در ثروت کامل باشیم دلیل شاد بودن ماست؟، شادی از ثروت می آید یا ثروت از شادی؟، افراد زیادی هستند که ثروتمند هستند اما شاد نیستند و بالعکس افراد زیادی هستند که شاد هستند و ثروتمند نیستند؛ به نظر من اول باید شاد بود و بعد ثروتمند. همان طور که در معرفی کتاب سرگذشت مشهورترین میلیاردرهای جهان که در ادامه به آن آشنا می شوید گفته ام، یکی از خصوصیت افراد ثروتمند این است که همه افراد شادی هستند. پس باید اول شاد بود و برای پیدا کردن راز شاد زیستن باید کتاب اندرو متیوس را مطالعه کرد. ما باید پله پله نردبان موفقیت را بالا برویم و گرنه به بالای نردبان نمی رسیم؛ شاید علت شکست خیلی از افراد همین باشد که می خواهند از پله اول بروند به پله آخر و در میان راه متوجه می شوند یک جای کار اشتباه است و دوباره از نو شروع می کنند و زیبایی داستان اینجاست که زمانی به بالای نردبان موفقیت می رسند که پله های نردبان موفقیت را یکی یکی بالا بروند، دقت می کنید یکی یکی. پس شاد بودن را قبل از هر چیز بیاموزیم. این کتاب دارای ۶ فصل می باشد و ما را با موضوعات مهم زندگی آشنا می کند تا به شادی برسیم.


۱۵- راز؛ نویسنده/ راندا برن

امکان ندارد قبل از اجرایی کردن هر هدفی یک بار این کتاب را نخوانم. راندا برن در این کتاب گفته های چند تن از فیلسوفان، نویسندگان، روانشناسان معروف را در مورد قانون جذب بیان می کند. در این کتاب مطالبی درباره ی قدرت ذهن، عشق قوی ترین احساس، نحوه استفاده از راز، راز روابط انسانی، راز سلامتی، راز زندگی و خیلی مطالب مفید دیگر نوشته شده است که برای به اجرا گذاشتن هر مأموریت و هدفی در زندگی مان مفید هستند. این کتاب افکار منفی، غم و خستگی را به طور ناخودآگاه از ما دور می کند.


۱۶- راز شکرگزاری؛ نویسنده/ راندا برن

ما در روز چقدر خدا را شکر می کنیم؟، آیا از نعمت هایی که در آینده به ما داده می شوند هم شکرگزاری می کنیم؟ یا حس می کنیم آنها را همین الان به ما داده اند؟؛ این کتاب به ما یاد می دهد هر روز بابت نعمت هایی که داریم و در آینده می خواهیم داشته باشیم شکرگزار خداوند باشیم. در این کتاب ۱۱۲ صفحه ای فقط ۱۲ صفحه مطلب نوشته شده، ۱۰۰ صفحه دیگر را ما باید از خداوند تشکر کنیم، از نعمت هایی که داریم و چیزهایی که در آینده می خواهیم به آنها برسیم. من از روزی که این کتاب و کتاب راز را خواندم و قانون شکرگزاری را انجام دادم نعمت های بسیار زیادی وارد زندگی ام شده است و می شود .


۱۷- راز ملیونر یک شبه؛ نویسنده/ مارک فیشر

در این کتاب داستان زندگی جوانیست که دستیار مدیر یک شرکت کوچک تبلیغاتی با درآمدی ناچیز و ناخرسند از گذراندن زندگی یک نواخت و کسالت بار است که از کار خود استعفا می دهد و عموی او با معرفی یک نفر به مرد جوان زندگی او را کاملا عوض می کند. داستان آشنایی مرد جوان به آن پیر مرد باغبان خیلی چیزها به او یاد می دهد حتی ثروت پیرمرد به مرد جوان می رسد. هیجان خواستی در خواندن داستان این مرد جوان وجود دارد و درس های مهمی را به ما می آموزاند.


۱۸- دل به رویاها بسپار؛ نویسنده/ سوزان پولیس شوتز

“دل به رویاها بسپار” گزینه ای از اشعار و سخنان دلنشین و شورانگیز برخی نویسندگان و مشاهیر دنیای شعر و ادب است. درونمایه اصلی این سخنان “امید به زندگی” و “خودباوری” و تأکید بر والایی ارزش هایی است که در نهاد آدمی به ودیعه گذارده شده است. فرهیختگانی که کلامی از آنها در این دفتر گنجانده شده است، خود در کوران فراز و فرودهای زندگی چون پولاد آب دیده گشته و چکیده آزمون ها و دانش انسانی خود را در قالب سخنی موزون که چون از دل برآمده لاجرم بر دل می نشیند، پیش روی دوستداران آرمان های شریف و ارجمند نهاده اند. گفته هایی از بزرگانی چون: امرسون، برناردشاو، هلن کلر، کی یر کگارد، جوزف آدیسون، اریک فروم، لنگستون هیوز و… نیز در این کتاب قرار داده شده.


۱۹- رویاهایت را رها مکن؛ نویسنده/ سوزان پولیس شوتز

“رویاهایت را رها مکن” نیز کتابی است همانند “دل به رویاها بسپار” که به خاطر استقبال خوانندگان از کتاب قبل این کتاب نیز با همان سبک و سیاق نوشته شده و گلچینی از گفتارهای زیبایی از نویسندگان و مشاهیر دنیای شعر و ادب است که هر یک به گونه ای امید، عشق، پایداری و دوستی را نوش داروی دردها و غم های انسان امروز خوانده اند. یکی از ویژگی های کتاب چاپ متن انگلیسی در کنار ترجمه فارسی گفتارها می باشد که در کتاب “دل به رویاها بسپار” نیز این سبک تکرار شده است. خواندن این دو کتاب ما را بیشتر به مأموریت، اهداف، آرزوها و رویاهایمان متصل می کند.


۲۰- اندیشه های مدیریت؛ نویسنده/ پرمودا باترا- ویجی باترا

مدیریت فقط در رهبری نیست. در این کتاب ۱۰ فصل وجود دارد که درباره: مدیریت خویشتن، مدیریت خانواده، مدیریت دوستان، مدیریت کارمندان، مدیریت مشتریان، مدیریت رقبا، مدیریت فروش و خدمات و… خیلی مسائل مدیریتی دیگر، کاملا ساده و چند جمله ای، با تصاویر جالب و جذاب نوشته و گذاشته شده است که برای ما در زندگی بسیار مفید می باشند.