پروژه “دوباره زندگی”

پروژه‌ی “دوباره زندگی”:

%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%b1%da%af%d8%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c

پروژه‌ی “دوباره زندگی” مجموعه مستندی است که با هدف ایجاد یک جریان سالم خودشناسی و خلق یک جهان‌بینی نو، که به زندگی انسان رنگ و بویی تازه دهد راه اندازی شده است. شاید این قدم، اولین گام مهم در این راه شگرف باشد و طبیعتا در طی مسیر نیازمند نقد و تجدید نظرهای مختلف گردد.

این برنامه از سال ۱۳۸۸ در ایران کلید خورد و در خارج از کشور نیز برای شبکه هایی چون تلویزیون “هیسپان” اسپانیا نیز تولید شد. چنین رویکردی برای نخستین بار بود که در رسانه ملی ایران تولید و به نمایش درآمد.

هدف “دوباره زندگی” خلق نگاهی تازه است- نگاهی نو به درون خود، به کاخ درون!

“دوباره زندگی” سعی می کند حقیقی ترین واقعیات زندگی‌مان را یادآور شود. دلیلش هم روشن است؛ دنیا را بد ساخته ایم، طوری ساخته ایم که اتفاقات جدی زندگی را با هزار دلیل روانشناختی مدرن و سفسطه های اومانیستی بسیار ماهرانه به دست فراموشی بسپریم. انقدر بد ساخته ایم که محدود شده ایم به آزمایش های تجربی مان. شاید این یادآوری محرکی باشد برای بهتر شدن خودمان و دنیایمان. شاید کمکی کند تا هنگام مرگ فقط انسان هایی باشیم بی لباس که بسیار بهتر از زنده بودن با لباس هایی است بی انسان!

لباس های رنگ و وارنگی که آدمی درونشان نیست!

قرارمان این نبوده قرار، خور و خواب و خشم و شهوت نبوده؛ این دفتر، دفتر ما نیست! مانده ایم میان داده ها و آمارهای بی اعتبار، میان کرده ها و ناکرده ها

میان من هایمان!

جان کلام:

با امیدی روشن کوله بارت بربند

شاید این چند سحر فرصت آخر باشد که به مقصد برسیم و بفهمیم که یک عمر چه غافل بودیم!

می شود آسان رفت…/ سید علی سجادی

درباره‌ی کارگردان:

%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%b1%da%af%d8%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-2

سید علی سجادی متولد ۱۳۶۳/۱/۲۵ دانش آموخته‌ی دانشکده‌ی فیلمسازی سنت خاویر هندوستان هستم.

از سال ۱۳۸۸ به طور جدی نسبت به پدیده‌ی مرگ تحقیق کردم و بیش از ۳۰ قسمت در ایران و ۴ قسمت در اسپانیا برای شبکه‌ی “هیسپان” مستندی با عنوان “دوباره زندگی” ساختم و از شخصیت های سیاسی، ورزشی و هنری دعوت کردم و از آنها خواستم به جای لوکیشن های کلیشه ای و مرسوم، داخل قبر بیان و از حس و حالشون نسبت به مرگ و زندگی صحبت کنن.

در سال ۱۳۹۱ همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، از نامزدهای محترم آن دوره دعوت کردم تا برای مناظره به لوکیشن ویژه ما بیان که متأسفانه افتخار ندادند. من به ۲۲ کشور سفر کردم و یکی از اهدافم تهیه سری جدید مستند “دوباره زندگی” با رویکرد امید به زندگی و سبک تازه ای از زندگی است.

به امید آرزوهای خوب/ سید علی سجادی.

درباره‌ی مستند:

%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%b1%da%af%d8%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-4

 امروزم:

از سال ۱۳۸۸ به طور جدی راجع به پدیده‌ی مرگ تحقیق می کنم و بیش از ۳۰ قسمت مستند تحت عنوان “دوباره زندگی” ساختم که با زیرنویس انگلیسی در یوتیوب آپلود کردم. ۴ قسمت هم در اسپانیا برای شبکه‌ی اسپانیایی “هیسپان” ساختم. از شخصیت های مختلف دعوت کردم، بازیگرانی مثل: “امین حیایی، شهره سلطانی، مهران رجبی، سید جواد هاشمی و…” ورزشکاران از جمله: “علی پروین و علی انصاریان”، شخصیت های سیاسی مثل: “سردار رویانیان و سردار طلایی” که به جای دکورهای مرسوم و لوکیشن های کلیشه ای بیان داخل قبر و از حس حالشون نسبت به مرگ و زندگی صحبت کنن.

سال ۱۳۹۱ هم موقع انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار از نامزد های محترم دعوت کردم تا برای مناظره تشریف بیارند داخل قبر که متأسفانه هیچ کدوم افتخار ندادند “شاید هم ترسیدند لباس هاشون خاکی بشه”.

جالبه بدونید تنها تیزری بود که برای اولین بار در تاریخ تلویزیون صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با شماره موبایل شخصی از شبکه خبر پخش می شد “حالا یا از دستشون در رفته یا من خیلی خوش شانس بودم که استقبال شد از ایده ام” خوب که چی!! هیچی فقط کلی مزاحم تلفنی برای خودم درست کردم.

“البته مستند سازی که سرش درد می کنه تو این شرایط بی کار نمیشینه و از همین صداها یه فیلم کوتاه درست می کنه”.

در دیروزم:

یکی از سوال ها ی من این بود: “بابا جون چرا یکی از اون دنیا نمیاد به این دنیا بگه لااقل چه خبره؟”

از ۶ ماهگی زمان جنگ، به اتفاق خانواده از ایران رفتیم و تا همین امروز عزیزانی را از دست دادم، چه بر اثر تصادف، چه بر اثر مرگ طبیعی و این کات شدن و محو شدن کسانی که باهاشون خاطره داشتم، خیلی برام سخت بود و تلخ. یادمه هر سال یکی از بستگان فوت می کرد و مادرم که ۴ عزیز پشت سر هم از دست داده بود مجبور بود به خاطر شرایط اون زمان بچه هاشو “منو برادر کوچیکم معین” تنها بزاره و برای مراسم خاکسپاری راهی ایران بشه. تصور کن ۸ ساله باشی و کسی کنارت نباشه تا درست حسابی به سوال های تو جواب بده!.

فردای من:

من آمادگی کامل خودم رو برای سفر به اون دنیا اعلام می کنم “هم از خودم قبر دارم، هم کفن و هم وصیت نامه” فقط از خدا خواستم تا زمانی که به هدف و آرزوهام نرسیدم منو از بین شما دوستای خوبم نبره و بهم سلامتی بده. راستش از وقتی خودمو شناختم “با سفر به ۲۲ کشور دنیا” عاشق زندگی کردن شدم و یکی از آرزوهای من اینه که تشکیل خانواده بدم و با فرزندم دور دنیا رو بگردم.

امروزم:

یکی از اهداف من تهیه ی سری جدید “مستند دوباره زندگی” با رویکرد امید به زندگی و نوع سبک زندگی هست.

از شما می خوام اگر کمکی، کاری در توان خودتون می بینید، به گروه “دوباره زندگی” پیشنهاد همکاری بدید.

یکی از کمک های شما می تونه تکمیل این فرم باشه که با مشورت چند روانشناس تهیه کردیم و در اولین فرصت به صورت کتاب منتشر میشه و به دست علاقه مندان می رسونیم. “برای تکمیل فرم به سایت دوباره زندگی مراجعه کنید”.

با توجه به ظرفیت های موجود باید بگم از هر نوع سمینار، همایش و نمایشگاه پیرامون “مرگ و زندگی” استقبال می کنیم.

امیدوارم با حمایت شما هم حال خودمون و هم حال نسل آیندمون نسبت پدیده‌ی مرگ بهتر بشه و طوری زندگی کنیم که هر لحظه آماده ی رفتن باشیم، مثل مسافری که چمدونش بسته است و منتظر سوت قطار.

و طوری زندگی کنیم که انگار سال های زیادی قراره زنده بمونیم مثل پدر و مادری که تازه امروز صاحب فرزند شدن و کلی آرزو دارن تا….

برنامه‌ی دوباره زندگی بهانه ای برای تجربه ای مرگ/ انتخاب تصادفی سوژه ها

%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%b1%da%af%d8%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-3

تهیه کننده برنامه “دوباره زندگی” بیان کرد که به دلیل تلخی موقعیت قبر، در سری جدید “دوباره زندگی” از آمبولانس بهشت زهرا به عنوان استودیو استفاده کرده‌اند. سیدعلی سجادی تهیه کننده و کارگردان برنامه “دوباره زندگی” که به مقوله مرگ می پردازد و در ماه رمضان از شبکه ۳ سیما روی آنتن می رود درباره پیشینه این برنامه به خبرنگار مهر گفت: من بعد از فوت عزیزانم این سوژه را آغاز کردم و سال هاست درباره مرگ کار تحقیقی می کنم.

وی افزود: پس از سال ها زندگی در خارج از کشور سال ۸۸ که به ایران آمدم طرحی در ذهن داشتم و می خواستم به جای گفتگو با آدم ها روی صندلی، آنها را به فضای خاکی قبر ببرم تا از حس و حال شان درباره مرگ بگویند. این کار ساخته و پخش شد اما به خاطر موقعیت آن زمان بسیاری از مردم کار را ندیدند ولی بینندگانی که مخاطب آن بودند استقبال کردند.

سجادی اشاره کرد: از امین حیایی و علی انصاریان تا سردار رویانیان و سردار طلایی، احسان علیخانی و… در آن برنامه حاضر شدند. سال ۹۲ از کاندیدای ریاست جمهوری برای مناظره دعوت کردم به داخل قبر بیایند ولی هیچ کدام قبول نکردند. فکر کردم شاید قبر خیلی تلخ باشد. من حتی آقای احمدی نژاد رئیس جمهور وقت و عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما را هم دعوت کردم که ایشان هم حاضر نشدند.

وی ادامه داد: سال گذشته تصمیم گرفتم یک پله عقب تر بیایم و به جای قبر در آمبولانس بهشت زهرا که استودیوی ما قلمداد می شود درباره مرگ حرف بزنیم. ما با این استودیوی سیار زنگ خانه ها را می زنیم و از اقشار مختلف راجع به این موضوع سوال می کنیم و در باره اش حرف می زنیم.

این تهیه کننده با اشاره به اینکه به هیچ عنوان با سوژه ها و خانواده هایشان از قبل هماهنگ نمی کنند، گفت: هر واکنشی که افراد جلوی دوربین دارند خاص خودشان است و ما هیچ قضاوتی درباره رفتارشان نمی کنیم. من تمام تلاشم را می کنم تا کسی جلوی دوربین فیلم بازی نکند اما گاهی فکر می کنم ضعیف عمل کرده ام چون بسیاری از همین کسانی که درباره مرگ جلوی دوربین ما حرف می زنند آخر کار می پرسند: “کی پخش می شود؟”؛ انگار اصلا باور نکردند که مرگ خیلی جدی تر از آن است که بعدش چنین سوالاتی مطرح شود. فکر می کنم بحث دوربین برای آنها جذاب تر است؛ البته این آمبولانس بهانه ای است که افراد در زندگی شان لحظه مرگ را قبل از قبر تجربه کنند و ما سعی می کنیم کاری کنیم تا کمی به فکر فرو روند حتی اگر آنها به دنبال دیده شدن باشند.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان به اهداف خود نزدیک شده است، گفت: من تازه شروع کردم و هنوز احتیاج دارم در این کارِ تحقیقاتی آدم ها را بهتر بشناسم. خیلی از افراد این برنامه در سایت “دوباره زندگی” فرم حضور پُر کرده اند و متقاضی هستند. من ۶ سال است که در این باره کار می کنم اما هنوز احساس می کنم برای نتیجه گرفتن زود است؛ تنها می دانم که اولین اتفاق و نتیجه باید برای خودم رخ دهد. من دنبال تغییر دادن دیگران نیستم و با این کار می خواهم اول خودم را تربیت کنم.

سجادی در پایان بیان کرد: از دیگران می خواهم در این مسیر با من همسفر شوند. تا زمانی که در قید حیات هستم این کار تحقیقی را انجام می دهم و دست از آن برنمی دارم. مرگ دروازه‌ای به زندگی بعدی است و مشتاق این کوچ هستم ولی قبل از سفر باید آماده باشم. در این برنامه هنوز به رضایتی که می خواهم نرسیدم و می دانم نیاز به پختگی بیشتر دارم که در تولید این مستند تجربه گرا باید آن را به دست آورم/ خبرگزاری مهر

پخش مستند دوباره زندگی، هر روز بعد از خبر ورزشی از شبکه ۳ سیما:

%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%b1%da%af%d8%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-5

سری دوم مستند “دوباره زندگی” به کارگردانی و تهیه کنندگی سید علی سجادی هر روز ساعت ۱۸:۱۵ بعد از خبر ورزشی از شبکه سوم سیما پخش می شود. فصل دوم این برنامه که نگاهی نو و تازه به مقوله مرگ دارد. در این برنامه با انسان های گوناگون از ادیان مختلف، در فضاهای متفاوت و در کشورهای آسیایی و اروپایی پیرامون دیدگاهشان در رابطه با مقوله مرگ گفتگو شده است.

از شما عزیزان می خوام منو در این زمینه کمک کنید و با تکمیل فرم مخصوصی که با مشورت چند روانشناس تهیه کردم و در اولین فرصت هم به صورت کتاب منتشر خواهد شد به گروه دوباره زندگی بپیوندید. امیدوارم با حمایت شما از مجموعه “دوباره زندگی” هم حال خودمون و هم حال نسل های آیندمون نسبت به پدیده مرگ بهتر بشه و طوری زندگی کنیم که هر لحظه آماده رفتن باشیم/ سید علی سجادی.

مأموریت+: این برنامه هم اکنون نیز ادامه دارد و عوامل برنامه با کمک طرفداران مستند در تلاش هستند تا آن را زنده نگه دارند. شما هم می توانید با مراجعه با سایت دوباره زندگی با این برنامه همکاری داشته باشید و به نوعی آن را حمایت کنید. در سایت “دوباره زندگی” پرسشنامه ای جهت تکمیل پروژه‌ی تحقیقاتی قرار دارد که می توانید آن را پُر کنید؛ قطعا لحظات پُر هیجانی را تجربه خواهید کرد و نگاهتان به زندگی و مرگ تغییر پیدا خواهد کرد.

منبع:

سایت دوباره زندگی

گردآوری، تکمیل و تنظیم:

مأموریت+