معرفی کتاب های خوانده شد

معرفی کتاب های خوانده شد

سقراط گفته است: “جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می یابد که مطالعه، کار روزانه اش باشد” و این گفته کاملا درست است؛ ما برای رسیدن به موفقیت باید به دانش و علم خود بیفزاییم و چه چیز بهتر از مطالعه کتاب های مفید و ارزشمند؟. من در انتخاب کتاب هایی که می خوانم وسواس خاصی به خرج می دهم و بهترین ها را برای خواندن انتخاب می کنم که بتوانند چیزهای با ارزشی به من بیاموزند تا در مسیر موفقیت راهنمایم باشند؛ کتاب هایی از نویسندگان مختلف از هر کجای جهان. تفاوتی نمی کند که نویسنده از کدام کشور باشد و چه کسی است، اگر کتابش ارزش خواندن را داشته باشد و به من در مسیر رسیدن به موفقیت و خوشبختی کمک کند حتما این کار را می کنم و کتابش را تهیه می کنم و می خوانم. در زیر با کتاب هایی که من در طی این سال ها مطالعه کرده ام آشنا می شوید و اگر در مسیر موفقیت و خوشبختی قدم برداشته اید تا به اهداف و مأموریت تان در زندگی برسید می توانید آنها را تهیه کنید و مطالعه نمایید چرا که به شما چیزهای با ارزشی را می آموزند که به من آموخته اند. شاید در معرفی برخی از کتاب هایی که در زیر با آنها آشنا می شوید نتوانسته باشم به خوبی ادای دین کرده باشم و بابت این موضوع از شما خوانندگان و نویسندگان معذرت می خواهم، اما آنچه در توانم بود به کمک محتوای خود کتاب ها در معرفی آنها و نویسندگانشان را نوشتم تا به پاس آنچه آموخته ام تشکری کرده باشم و شما کاربران عزیز مأموریت+ را با این آثار ارزشمند و نویسندگان بزرگ آشنا کنم.

 

سال ۱۳۸۷

۱- رازهای ذهن ملیونری؛ نویسنده/ تی.هارواکر

اولین کتابی که بعد از کتاب های مدرسه خریداری کردم و آن را مطالعه کردم این کتاب بود. در آن چگونگی فکر کردن افراد ثروتمند نوشته شده است. تی. هارواکر می نویسد که چگونه در جوانی هر اقدامی که انجام می داده موفق نمی شده، ولی کم کم متوجه می شود که چیزهایی را نمی داند. بعد می نویسد که چگونه موفق شده است تا به اهدافش برسد. ولی یک مطلب را از این کتاب بنویسم که “افراد ثروتمند به تعهداتشان وفادارند”. در کتاب نامه هایی که از مردم به دست تی. هارواکر رسیده وجود دارد که از تکنیک های او استفاده کرده اند و به موقعیت های مالی خوبی رسیده اند و مشکلات زندگیشان برطرف شده. بیانیه های کتاب به ما واقعا کمک می کند که افکار منفی خود را نسبت به پول عوض کنیم. همین الان که روی صندلی نشسته اید و به صفحه مانیتور نگاه می کنید بیاید با هم یکی از این بیانیه ها را انجام دهیم؛ دستتان را روی قلبتان بگذارید و این جمله را تکرار کنید:” من از حالا تا ابد برای داشتن ثروت، زندگی عالی و شاد، سلامتی و موفقیت متعهد می شوم” وسپس سرتان را با دست لمس کنید وبگویید: “من یک ذهن ملیونری دارم”. این کتاب برای افرادی که می خواهند از ثروت و پول باور درستی کسب کنند و آنها را در زندگی خود وارد نمایند بسیار مفید است چرا که تکنیک های کتاب کاربردی می باشند.

 

 

 

۲- ۲۱ روش برای اینکه کسب و کارتان را پُر سود کنید؛ نویسنده/ برایان تریسی

برایان تریسی فوق لیسانس مدیریت دارد. او با۵۰۰ شرکت برتر مجله فورچون در ارتباط است و به آنها کمک کرده میلیون ها دلار صرفه جویی یا کسب کنند. در این کتاب سوال هایی از ما پرسیده می شود تا رسالت واقعی کسب و کار خود پیدا کنیم و ۲۱ روش عالی را می آموزیم تا کسب و کار خود را سودآور کنیم و آن را رشد دهیم.

 

 

 

۳- ۳۶۵ گام تا موفقیت؛ نویسنده/ آنتونی رابینز

آنتونی رابینز نویسنده، سخنران، مربی و بازیگر آمریکایی است. او در مدت کوتاهی به بیشترین آرزوها و رویاهای جوانی خود جامه عمل پوشانید و توانست درآمد سالیانه خود را از ۳۸ هزار دلار به بیش از یک میلیون دلار افزایش دهد. او در خانواده‌ای نسبتاً فقیر به دنیا آمد. در سن ۲۲ سالگی در آپارتمان ۴۰ متری محقری، زندگی مجرد فقیرانه‌ای داشت و به گفتهٔ خودش، ناچار بود ظرف‌های غذای خود را در وان حمام بشوید. گذشته از گرفتاری‌های مالی، بر اثر پُرخوری و بدخوراکی، بیش از ۱۲۰ کیلوگرم وزن داشت، و به علت چاقی، دچار تنبلی، بی‌حالی و خواب‌آلودگی شده‌بود. اما در عین فقر و فلاکت، رؤیاها و آرزوهای جاه‌طلبانه‌ای داشت، و در عالم خیال، خود را در قصر زیبایی در ساحل دریا و نزدیک جنگل سرسبزی مجسم می‌ساخت و برای خود همسری شایسته، اتومبیل گران‌قیمت و امکاناتی رؤیایی در نظر می‌گرفت. سرانجام مصمم شد که با چاقی خود، مبارزه کند و برای رسیدن به این هدف به مطالعهٔ چند کتاب پرداخت، اما مطالب آنها را ضد و نقیص یافت و آنها را دور انداخت. پس از آن، برای کاهش وزن خود، راهی دیگر جست. به فکر افتاد فردی را که از هر جهت سالم و دارای تناسب اندام باشد، پیدا کند و افکار، اعتقادات، و نحوهٔ تغذیه او را سرمشق خود قرار دهد. این شیوه، مؤثر واقع شد و توانست در کمتر از دو ماه، بدون استفاده از رژیم غذایی و عمدتاً با شیوه‌های روانشناسی و کنترل فکر و ذهن، حدود ۱۵ کیلوگرم از وزن خود را کم کند، و با توجه به قامت بلند خود که در حدود ۲ متر بود، تناسب اندام خود را بدست آورد. شهرت عمده او به خاطر سلسله کتاب‌هایش در زمینه موفقیت است. آنتونی رابینز بیش از نیمی از عمر خود را صرف کمک به دیگران کرده، تا عظمت وجود خود را کشف نموده و آن را بهتر سازند. او یکی از موفق‌ترین افراد ایالات متحده در زمینه بهبود عملکرد دیگران است. وی بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره بنیاد آنتونی رابینز است که به منظور کمک به افراد برای رسیدن به موفقیت‌های فردی و حرفه‌ای تأسیس شده‌است. یکی از افراد تأثیرگذار در زندگی او “جیم ران” می باشد، که در زیر با کتاب های او نیز آشنا می شوید. سرانجام او توانست به رویاهای خود که آنها را در عالم خیال دیده بود برسد. او گفته است: شما مأموریت و مسئولیتی ویژه را در برابر خودتان و دیگران به دوش دارید و پیش از هر چیز و هر کس در برابر خودتان مسئول هستید. کتاب ۳۶۵ گام تا موفقیت یکی از کتاب های عالی رابینز است. کتاب ۶ بخش دارد و به ما کمک می کند مأموریت خود را بهتر در زندگی پیدا کنیم و برای رسیدن به آن گام های با ارزشی برداریم. یک کتاب خودیار و مفید که ما را برای رسیدن به خواسته هایمان یاری می کند.

 

 

۴- بیندیشید وثروتمند شوید؛ نویسنده/ ناپلئون هیل

بیندیشید وثروتمند شوید را همه جا توصیه کرده بودند، اولین بار در سی دی دکتر آزمندیان که در زندگی نامه ام به آن اشاره کردم نام این کتاب را شنیدم و مشتاق شدم آن را تهیه کنم و بخوانم. حتی در بعضی کتاب های دیگر نویسندگان نام این کتاب را آورده اند. “اندرو کارنگی” سال ها پیش رمز موفقیت خود را به ناپلئون هیل گفت و ناپلئون این کتاب را نوشت. سوای کارنگی ۵۰۰ نفر از اغنیای جهان رمز موفقیت خود را به ناپلئون گفتند. او عمری را به تحقیق و بررسی گذراند. در کتاب نوشته شده که چگونه “ادوین بارنس” با دستان خالی و بدون هیچگونه پولی با “توماس ادیسون” شریک می شود و خیلی مطالب دیگر از افراد ثروتمند دیگر که از صفر به ثروت رسیده اند. این کتاب دارای ۱۵ فصل می باشد. با خواندن این کتاب توانایی های خود را می شناسید و از آنها به درستی استفاده می کنید تا به ثروت برسید، این ثروت تنها پول نیست بلکه می تواند هر چیزی که آرزویش را دارید باشد.

 

 

۵- پدر پولدار پدر بی پول؛ نویسنده/ رابرت کیوساکی

در این کتاب که نوشته رابرت کیوساکی است او می نویسد که چگونه از کودکی با داشتن دو پدر که یکی تحصیل کرده و دیگری پولدار است، توانسته راه پدر پولدار خود را پیش بگیرد و ثروتمند شود. در این راه اقدامات مختلفی انجام داده و در کار ملک و زمین وارد شده و به موفقیت هایی دست یافته است. در این کتاب که دارای ۱۰ فصل می باشد چگونگی پس انداز و پرداخت مالیات کم، تاریخچه مالیات ها و قدرت شرکت های سهامی، چگونه می توان با۷۰۰۰ دلار شهریه دانشگاه فرزندان را تأمین کرد شرح داده شده اند، همچنین طرض فکر افراد ثروتمند نیز در این کتاب نوشته شده. این کتاب مفیدیست برای تمام پدر و مادرها که چگونه به فرزندان خود آموزش دهند تا از پول به صورت درست استفاده کنند و جوان ها با خواندن این کتاب تمام کارهایی که می توانند با پس انداز کم انجام دهند را آموزش می بینند.

 

 

 

۶- دیوان پروین اعتصامی؛ به خط/ عبدولملکی تویسرکانی

پروین اعتصامی یکی از شاعران توانای کشورمان است که شعرهای زیبایی دارد که در درون شعرهایش درس های وجود دارد که می توانند در زندگی ما، آموزنده باشند. پندهایی که در قالب شعر به ما گفته می شود و ما را آگاه می کند. او گفته است: صرف باطل نکند عُمر گرامی پروین/ آنکه چون پیر خِرد راهنمایی دارد.

 

 

 

۷- دیوان حافظ” همراه با تفسیر فال گونه”؛ مولف: علی اکبری

هر چه از حافظ بگوییم کم است، مردی که آوزه شعرهایش به دور دست ها نیز رسیده. شاعر غزل سرای بلند آوازه ایرانی. او سنی متعصبی نبوده بلکه گرایش های شیعی بسیاری داشته و بر هر چه نیرنگ، ریا و خشک اندیشی تاخت  است و شعر و کلام او چنان در عمق جان شیعه نفوذ کرده که شیعه کاملا او را از خود می داند. شعرهای حافظ پس از  گذشت ۶۰۰ سال هنوز برای اهل دل تازگی دارد و به روح و روان انسان نشاط و سرزندگی می بخشد. حافظ استاد عشق و عاشقی است و به خوبی آن را در شعرهایش توصیف می کند. همچنین در این کتاب می توان فالی گرفت و حافظ نیت ما را متوجه می شود و ما را راهنمایی می کند. اگر اهل دل هستید حتما دیوان حافظ را مطالعه کنید. حافظ می گوید: گفتم آه از دل دیوانه حافظ بی تو/ زیر لب خنده زنان گفت که دیوانه کیست.

 

 

 

۸- چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟؛ نویسنده/ دکتر اسپنسرجانسون

اسپنسرجانسون فارغ التحصیل در رشته روانشناسی از دانشگاهی در جنوب کالیفرنیا، نویسنده بسیار توانایی است که بیشتر نوشته هایش با داستان همراه است. او به تنهایی و در برخی موارد با همراهی “کنت بلانچارد” کتاب های نوشته است که زندگی شغلی و خانوادگی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تغییرداده. این کتاب جالب و آموزنده او ۶۳ صفحه دارد؛ داستان دو موش به نام های “اسنیف” و “اسکاری” و دو کوتوله به نام های “هِم” و “هاو” است که در یک ماز که مارپیچی از راه روها و دهلیزهاست به دنبال پنیر می گردند. این پنیر برای ما می تواند هر چیز با شد: پول، کار، زندگی موفق و خوشبختی یا چیزهای دیگر که شاید آنها را گم کرده باشیم. این چهار شخصیت به ما نشان می دهند که چه کاری باید انجام داد تا در زندگی همیشه در جریان بود و متوقف نشد. امّا “هِم” در داستان تلاش زیادی نمی کند. در جایی از کتاب نوشته شده: حرکت در جهت جدید به تو کمک می کند پنیر جدید تری پیدا کنی.

 

 

۹-  مجموعه کامل غزل های سعدی؛ به خط/ حسن سخاوت

سعدی بزرگترین شاعر غزل سرای ایران و یکی از بزرگترین شاعران جهان است. او استاد غزل است، نه تنها حافظ او را به این مقام می ستاید بلکه تمام غزل سرایان بعد از وی نیز به این امر گواهی داده و در نتیجه با اختیار یا بی اختیار در سرودن غزل های خود از وی پیروی کرده و به دنبال او رفته اند. معرفی شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ  و آثار آنها کار بسیار سختی است و از توان من خارج. تنها باید با اشعار آنها همراه شد تا بزرگی آنها را دید. سعدی گفته است: صوفی و کنج خلوت سعدی و طرف صحرا/ صاحب هنر نگیرد بر بی هنر بهانه. و باید به زبان خودش گفت: قیامت می کنی سعدی بدین شیرین سخن گفتن.

 

 

سال ۱۳۸۸

۱۰- سنگ فرش هر خیابان از طلاست؛ نویسنده/ کیم وو چونگ

شاید برای خیلی ها این جمله باورکردنی نباشد که: “افراد موفق و ثروتمند قبل از این که به موفقیت و ثروت برسند در بدترین موقعیت زندگی خود قرار داشته اند”؛ امّا وقتی سرنوشت زندگی افراد موفق و ثروتمند را مطالعه کنید متوجه می شوید که از جوانی رویایی در سر داشته اند و هیچ شکستی نتوانسته آن رویا و آرزو را از فکر آنها دور کند. مثل: “برادران رایت” که در رویای ساخت ماشینی بودند تا بتواند پرواز کند و پس از تلاش های بسیار موفق شدند به رویایشان برسند. کیم وو چونگ هم یکی از افرادیست که در کودکی سختی های فراوان کشیده ولی رویایی در سر داشته. او در دوران مدرسه به فروش روزنامه می پرداخته. خلاصه او یکی از جالب ترین داستان های زندگی را در این کتاب برای ما تعریف می کند که چگونه با دستانی خالی یکی از بزرگترین شرکت های دنیا را تأسیس کرده به نام “دوو”. این کتاب واقعا به انسان برای کارآفرین شدن انرژی و انگیزه می دهد، من هر دو ماه یک بار آن را مطالعه می کنم.

 

 

 

۱۱- لطفا گوسفند نباشید؛ به اهتمام/ محمود نامنی

مشکلات در طول مسیر زندگی، پیوسته انسان امروز را پریشان و هراسناک کرده است و بی شک این مشکلات حل نمی گردد، مگر با اندیشه های پویا! و اندیشه های پویا حضور نمی یابد مگر با دست آویختن به کتاب های مؤثر و مثبت! ای عزیز!، بی شک کتاب های زیادی در زمینه روانشناسی مطالعه کرده اید و به خوبی آگاهید که همه آنها در یک زمینه خاص صحبت کرده اند، اما کتاب حاظر صرفا نقل قولی است از زرتشت تا پیامبر، از سقراط تا آندره ژید و از شریعتی تا آنتونی رابینز که به همت و تلاش گروه فرهنگی انتشارات نامن به سرپرستی آقای محمود نامنی تکوین و تدوین گردیده است که به واقع سال های زیاد و رنج فزاینده ای را به خود اختصاص داده تا درباره تمامیت زندگی، از تولد تا مرگ سخن راند!. پیشنهاد داریم: این دست نوشته را به عنوان یک کتاب درسی بخوانید، نه برای سرگرمی!، به ویژه عبارات تأکیدی و پرسش های بی پاسخ آن را جدی بگیرید. امیدواریم این دست نوشته پلکانی از نور باشد که شما را به منبع نور، راهنما و تعالی روح تان را منجر گردد، که بی شک چنین خواهد شد؛ با تقدیم احترام/ مدیران فنی و هنری “رضا امان الهی- حامد جراحی.  کتاب لطفا گوسفند نباشید یک کتاب غنی از پندهای آموزنده می باشد با داستان های شیرین که فصل به فصل آن ما را به خودمان می شناساند و ذهن ما را باز می کند تا بدانیم در این دنیا چه مأموریتی داریم و چگونه باید زندگی کنیم. جمله ای از استادِ بزرگ دکتر علی شریعتی در این کتاب قرار دارد که بسیار تکان دهنده است: انسان نمی تواند به آسمان نیندیشد! چگونه می تواند؟! مگر انسان هایی که عمر را بی چرا، به چریدن مشغولند و سر به زمین فرو برده اند و پوزه در خاک دارند و غرق در آب و علف اند. اینها که “گوسفندان” دو پایند. کتاب دارای ۵ فصل می باشد و تعداد صفحات آن ۶۷۲ صفحه است به تازگی شنیده ام که این کتاب به چاپ دهم نیز رسیده است.

 

 

۱۲- اندیشه های زرین شکسپیر؛ گردآوری و ترجمه/ هلیا معینی

در این کتاب با اندیشه های ویلیام شکسپیر آشنا می شویم؛ او شاعر، نمایش نامه نویس و بازیگر انگلیسی بود. اندیشه های شکسپیر در این کتاب حقایق زندگی را برای ما آشکار می کنند. مثلا:

دلخوشی و کار موجب می شوند زمان کوتاه تر به نظر رسد.

پیش از ادا کردن کلمات، دمی آن ها را بسنج.

آنان که صبر ندارند چه فقیرند! مگر هیچ زخمی بدون صبر شفا یافته است؟

و….

 

 

۱۳- جادوی فکر بزرگ؛ نویسنده/ دکتر د.شوارتز

نیم میلیون تیراژ فکر می کنم کافی باشد برای معرفی این کتاب. این کتاب دارای ۱۳ بخش است. بیشتر درباره نگرش ها و افکار سخن می گوید و به ما می آموزد که چگونه بزرگ فکر کنیم و به مأموریت و اهداف بزرگمان در زندگی برسیم. در یکی از بخش های کتاب می آموزیم چگونه به تفکر و تخیل خلاق دست یابیم؟. آیا دوست دارید یک رهبر موفق در کسب و کارتان باشید؟ در یکی از فصل ها به این موضوع اشاره می شود. کافیست این کتاب را بخوانید و تلاش کنید تا به عیدآل خود برسید؛ روش هایی که در این کتاب عرضه می شود به منظور عملی کردن است نه مطالعه صرف.

 

 

۱۴- راز شاد زیستن؛ نویسنده/ اندرو متیوس

به راستی راز شاد زیستن در چیست؟ این که ما در ثروت کامل باشیم دلیل شاد بودن ماست؟، شادی از ثروت می آید یا ثروت از شادی؟، افراد زیادی هستند که ثروتمند هستند اما شاد نیستند و بالعکس افراد زیادی هستند که شاد هستند و ثروتمند نیستند؛ به نظر من اول باید شاد بود و بعد ثروتمند. همان طور که در معرفی کتاب سرگذشت مشهورترین میلیاردرهای جهان که در ادامه به آن آشنا می شوید گفته ام، یکی از خصوصیت افراد ثروتمند این است که همه افراد شادی هستند. پس باید اول شاد بود و برای پیدا کردن راز شاد زیستن باید کتاب اندرو متیوس را مطالعه کرد. ما باید پله پله نردبان موفقیت را بالا برویم و گرنه به بالای نردبان نمی رسیم؛ شاید علت شکست خیلی از افراد همین باشد که می خواهند از پله اول بروند به پله آخر و در میان راه متوجه می شوند یک جای کار اشتباه است و دوباره از نو شروع می کنند و زیبایی داستان اینجاست که زمانی به بالای نردبان موفقیت می رسند که پله های نردبان موفقیت را یکی یکی بالا بروند. دقت می کنید یکی یکی .پس شاد بودن را قبل از هر چیز بیاموزیم. این کتاب دارای ۶ فصل می باشد و ما را با موضوعات مهم زندگی آشنا می کند تا به شادی برسیم.

 

 

۱۵- راز؛ نویسنده/ راندا برن

امکان ندارد قبل از اجرایی کردن هر هدفی یک بار این کتاب را نخوانم. راندا برن در این کتاب گفته های چند تن از فیلسوفان، نویسندگان، روانشناسان معروف را در مورد قانون جذب بیان می کند. در این کتاب مطالبی درباره: قدرت ذهن، عشق قوی ترین احساس، نحوه استفاده از راز، راز روابط انسانی، راز سلامتی، راز زندگی و خیلی مطالب مفید دیگر نوشته شده است که برای به اجرا گذاشتن هر مأموریت و هدفی در زندگی مان مفید هستند. این کتاب افکار منفی، غم و خستگی را به طور ناخودآگاه از ما دور می کند.

 

 

۱۶- راز شکر گزاری؛ نویسنده/ راندا برن

ما در روز چقدر خدا را شکر می کنیم؟، آیا از نعمت هایی که در آینده به ما داده می شود هم شکر گزاری می کنیم؟، یا حس می کنیم آنها را همین الان به ما داداند؟؛ این کتاب به ما یاد می دهد هر روز بابت نعمت هایی که داریم و در آینده می خواهیم داشته باشیم شکر گزار خداوند باشیم. در این کتاب ۱۱۲ صفحه ای فقط ۱۲ صفحه مطلب نوشته شده، ۱۰۰ صفحه دیگر را ما باید از خداوند تشکر کنیم، از نعمت هایی که داریم و چیزهایی که در آینده می خواهیم به آنها برسیم. من از روزی که این کتاب و کتاب راز را خواندم و قانون شکرگزاری را انجام دادم نعمت های بسیار زیادی وارد زندگیم شده است و می شود .

 

 

۱۷- راز ملیونر یک شبه؛ نویسنده/ مارک فیشر

در این کتاب داستان زندگی جوانیست که دستیار مدیر یک شرکت کوچک تبلیغاتی با درآمدی ناچیز و ناخورسند از گذراندن زندگی یک نواخت و کسالت بار است که از کار خود استعفا می دهد و عموی او با معرفی یک نفر به مرد جوان زندگی او را کاملا عوض می کند. داستان آشنایی مرد جوان به آن پیر مرد باغبان خیلی چیزها به او یاد می دهد حتی ثروت پیرمرد به مرد جوان می رسد. هیجان خواستی در خواندن داستان این مرد جوان است و درس های مهمی را به ما می آموزاند.

 

 

۱۸- دل به رویاها بسپار؛ نویسنده/ سوزان پولیس شوتز

“دل به رویا ها بسپار” گزینه ای از اشعار و سخنان دلنشین و شورانگیز برخی نویسندگان و مشاهیر دنیای شعر و ادب است. درونمایه اصلی این سخنان “امید به زندگی” و “خودباوری” و تأکید بر والایی ارزش هایی است که در نهاد آدمی به ودیعه گذارده شده است. فرهیختگانی که کلامی از آنها در این دفتر گنجانده شده است، خود در کوران فراز و فرودهای زندگی چون پولاد آب دیده گشته و چکیده آزمون ها و دانش انسانی خود را در قالب سخنی موزون که چون از دل برآمده لاجرم بر دل می نشیند، پیش روی دوستداران آرمان های شریف و ارجمند نهاده اند. گفته هایی از بزرگانی چون: امرسون، برناردشاو، هلن کلر، کی یر کگارد، جوزف آدیسون، اریک فروم، لنگستون هیوز و… در این کتاب قرار داده شده.

 

۱۹- رویاهایت را رها مکن؛ نویسنده/ سوزان پولیس شوتز

“رویاهایت را رها مکن” نیز کتابی است همانند “دل به رویاها بسپار” که به خاطر استقبال خوانندگان از کتاب قبل این کتاب نیز با همان سبک و سیاق نوشته شده و گلچینی از گفتارهای زیبایی از نویسندگان و مشاهیر دنیای شعر و ادب است که هر یک به گونه ای امید، عشق، پایداری و دوستی را نوش داروی دردها و غم های انسان امروز خوانده اند. یکی از ویژگی های کتاب چاپ متن انگلیسی در کنار ترجمه فارسی گفتارها می باشد که در کتاب “دل به رویاها بسپار” نیز این سبک تکرار شده است. خواندن این دو کتاب ما را بیشتر به مأموریت، اهداف، آرزوها و رویاهایمان متصل می کند.

 

 

۲۰- اندیشه های مدیریت؛ نویسنده/ پرمودا باترا- ویجی باترا

مدیریت فقط در رهبری نیست. در این کتاب ۱۰ فصل وجود دارد که درباره: مدیریت خویشتن، مدیریت خانواده، مدیریت دوستان، مدیریت کارمندان، مدیریت مشتریان، مدیریت رقبا، مدیریت فروش و خدمات و…خیلی مسائل مدیریتی دیگر، کاملا ساده و چند جمله ای، با تصاویر جذاب نوشته شده است و برای ما بسیار مفید می باشند.

 

 

۲۱- درود بر شادی؛ نویسنده/ دکتر علی پریور

یک کتاب درباره شاد بودن از یک نویسنده ایرانی. همانطور که از نام کتاب پیدا است می توان فهمید که نویسنده در مورد چه چیزی نوشته است. این کتاب ۲۴۰ صفحه دارد و دکتر پریور ما را با رازهای شاد بودن آشنا می کند، چیزی که خیلی از ما به دنبال آن هستیم. اولین موردی که در این کتاب به آن اشاره شده و باید آن را بدانیم قبول واقعیات زندگی خود است. در صفحات بعد متوجه می شویم که اغلب غم های آدمی بی معنی است. این کتاب ۳۰ بخش مختلف دارد و جهت راهنمایی جوانان نوشته شده است و مطالب بسیار مفیدی در آن نوشته شده تا شاد زندگی کنیم.

 

 

۲۲- سرگذشت مشهورترین میلیاردرهای جهان؛ به کوشش/ علی محمد نجاتی

این کتاب هم مثل کتاب غول های ثروت که در ادامه با آن آشنا می شوید از زندگی افراد ثروتمند سخن می گوید. زندگی این ۶۵ نفر  که در این کتاب با آنها آشنا می شوید خود نمونه ای است از هدف گذاری، تلاش، پشتکار و نهایت دست یافتن به مأموریت و اهداف مهم زندگی. من خودم با خواندن این کتاب چند موضوع مهم را از افراد ثروتمند متوجه شدم که آنها را در اختیار شما قرار می دهم: “همه افراد شادی هستند، پشتکار فراوان دارند، همه یک مأموریت مشخص در زندگی دارند، در صدد راه اندازی یک امپراطوری تجاری بزرگ از خود هستند، همه با بحران مالی روبه رو شده اند، در ازدواج بسیار موفق بوده اند، بیشتر افراد ثروتمند کارهای خیرخواهانه و بشر دوستانه انجام می دهند، بیشتر راه پدران خود را پیش گرفته اند، همه در کالاهای مهم دنیا سرمایه گذاری کرده اند، بیشتر با خرید سهام شرکت ها رشد چشمگیری کرده اند، همه ثروتمندان شکست را تجربه کرده اند”. خلاصه برای افرادی که می خواهند مسیر انسان های ثروتمند را ادامه دهند و به ثروت برسند خواندن داستان موفقیت آنها بسیار آموزنده و مفید می باشد.

 

 

۲۳- بازاریابی به زبان آدمیزاد؛ نویسنده/ الکساندر هیام

کتاب بازاریابی به زبان آدمیزاد به شما کمک می کند تا در کار مهم بازاریابی تا حد امکان موفق شوید. بازاریابی ممکن است بسیار سرگرم کننده باشد، گذشته از این خلاق ترین قسمت تجارت بازاریابی است، در درازمدت بازاریابی مهم ترین اصل تجارت است. شما با خواندن این کتاب یاد می گیرید که چگونه از خود یک بازاریاب حرفه ای بسازید تا هر محصول یا خدمتی را به فروش برسانید. این کتاب ۲۱ فصل دارد که در هر فصل مطالب بسیار آموزنده ای نوشته شده تا بتوان در بازاریابی به صورت درست و کارآمد به نتایج چشمگیری که همان پیدا کردن مشتری و فروش محصول یا خدمات است برسیم.

 

سال ۱۳۸۹

۲۴- ماهی برای زندگی؛ نویسنده/ دکتر استیون سی.لاندین- جان کریستنس- هری پال

 

ماهی! برای زندگی داستان لونی و مری جین است که پنج سال پیش در بازار ماهی فروش های معروف میدان پایک، محل کار لونیِ ماهی فروش، با هم آشنا شدند. در آن زمان لونی به مری جین کمک کرد با بردن انرژی بازار ماهی فروش ها نزد کارمندان ناراضی اش، تغییری فوق العاده در محل کار خود ایجاد کند. در این میان لونی و مری جین عاشق هم شدند. اکنون چهار سال پس از ازدواجشان، با رخ دادن تغییرات مختلف در زندگیشان، کم کم تنش هایی را احساس می کنند. مری جین اضافه وزن پیدا کرده، مادرش بیمار شده، و او و شوهرش دیگر وقتی برای یکدیگر ندارند. اندک اندک مری جین و لونی درمی یابند همان اصولی که کمک کرد در محل کارشان به خوشبختی و موفقیت دست پیدا کنند، می تواند در مورد مشکلاتشان در خانه هم موثر واقع شود. آنها عوامل تشکیل دهند فلسفه ماهی! را وارد زندگی شخصیشان می کنند و نتایجش را تقریبا بلافاصله می بینند. فلسفه ماهی! راهی برای نگریستن به زندگی است.

 

 

 

۲۵- ثروتمندترین مرد بابل نویسنده/ جورج کلاسون

کتابی است که ۱۱ بار به چاپ رسیده و مورد استفاده بانک ها، شرکت های بیمه و کارفرمایان در مقیاس وسیع پخش شده است. داستان از این قرار است که در شهر بابل قدیم مرد ثروتمندی زندگی می کرد به نام “آراکاد”؛ شهرت ثروت افسانه ای او به دورترین نقات دنیا نیز رسیده بود. در کتاب ۷ راه برای مشکلات مالی، ۵ قانون طلایی، چگونگی وام دادن پول به دیگران و چطور با اطمینان طلب خود را پس گرفتن و خیلی مطالب مفید دیگر با شرح داستان زیبا نوشته شده است.

 

 

 

۲۶- چگونه با هرکس صحبت کنیم؛ نویسنده/ لیل لوندز

۹۲ راهکار ساده در کتاب وجود دارد برای برقراری ارتباط با دیگران و به ما آموزش می دهد که: “ارتباط کلید موفقیت است، نه هر کلیدی”. لیل لوندز به زبان ساده و کاملا قابل فهم به ما می گوید که چه اقداماتی در موقعیت های مختلف باید انجام داد تا بهترین نزد دیگران باشیم و ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنیم.

 

 

 

۲۷- انرژی بیشتر، اشتیاق بیشتر، نتایج بیشتر؛ نویسنده/ هری پل-  دکتر راس رک

در این کتاب شرح زندگی “کتی آدامز” وجود دارد که بُعد زندگی شخصی او روی زندگی کاریش تأثیر مخرب می گذارد. دوستان کتی به او کمک می کنند دوباره در کار خود موفق شود. او در رادیو با “دکتر آلن” آشنا می شود و… این کتاب به ما کمک می کند که در زندگی کاری و شخصی خود موفق تر از هر زمان دیگری عمل کنیم.

 

 

 

۲۸- قورباغه را بخور؛ نویسنده/ برایان تریسی

من که تا به حال قورباغه ای را نخورده بودم با خواندن این کتاب مجبور شدم این کار را انجام دهم!؛ شوخی می کنم، منظور از قورباغه در این کتاب چیز دیگر است، یعنی اینکه ما در طول روز باید سخت ترین کاری که پیش رو داریم را اول از همه انجام دهیم. در این کتاب ۲۱ روش عالی وجود دارد تا  کارها را به موقع و درست انجام دهیم، یا بهتر بگویم “مدیریت زمان” داشته باشیم. یادمان باشد که در مسیر رسیدن به موفقیت “وقت طلاست” پس باید آن را به خوبی مدیریت کنیم و برایان تریسی در این کتاب به ما آموزش می دهد چگونه زمانمان را به خوبی مدیریت کنیم و کارهای امروز را به فردا نیندازیم.

 

 

۲۹- هشت کتاب سهراب سپهری

سهراب سپهری سبک جدیدی را در شاعری دارد، هر چند نویسنده و نقاش هم بوده. آوازه او به کشورهای دیگر جهان هم رسیده است و شعرهایش به زبان های: “انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی” نیز ترجمه شده. معروف ترین شعرش هم “پشت دریاها” است که می گوید: قایقی خواهم ساخت/ خواهم انداخت به آب/ دور خواهم شد از این خاک غریب/ که در آن هیچکسی نیست که در بیشه عشق/ قهرمانان را بیدار کند و… سهراب به ما یاد می دهد که: چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

 

 

۳۰- رمز موفقیت برای شما؛ نویسنده/ محمد رضا طالبی

نویسنده این کتاب کارنامه درخشانی دارد. آقای رضا طالبی دارای مدرک مربی گری بین المللی درجه ۱ و کمربند مشکی دان ۶ و دارای تأییدیه از فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون جهانی تکواندو و انجمن تکواندو کره می باشد و هم اکنون یک دفتر معاملات ملکی در شرق تهران دارد که در آن مشغول به کار است. او می گوید مطالعه بالاترین لذت هاست و این کتاب را نتیجه مطالعه زیاد در دوران دانشگاهی خود و تحقیقات پیرامون افراد خاصی می داند که با آنها رابطه نزدیک داشته است. او همچنین تجربیات زندگی خود را نیز به مطالب آموزنده کتاب اضافه کرده است. این کتاب ۲۶ صفحه دارد.

 

 

۳۱- اسرار موفقیت؛ نویسنده/ هادی بویری

در کتاب اسرار موفقیت که ۵۲ صفحه دارد نویسنده ما را با موضوعات مهمی آشنا می کند مانند: مشکلات و تصورات آدمی، برنامه ریزی تاکتیک موفقیت، برتری قدرت روح نسبت به جسم و… در پایان کتاب ۶۰ جمله، ۶۰ پند نوشته شده که عمل به آنها به زندگی مان ارزش می بخشد.

 

 

۳۲- چرا اتفاقات بد برای آدم های خوب می افتد!؟؛ نویسنده/ هرولد. اس. کاشنر

برای پاسخ به این سوال باید به کتاب مراجعه کرد. نویسنده کتاب که مبلغ مذهبی است، فرزندش آرون که مبتلا به بیماری مرموزی بود را از دست می دهد. او تصمیم می گیرد تا بفهمد که چرا این اتفاق افتاده است. نویسنده می نویسد: “مطالب این کتاب صرفا عقیده شخصی است و کسی آن را نوشته که به خداوند و خوبی جهان ایمان دارد و بیشتر عمرش را در راه خدمت و کمک به خلق سپری کرده و به دلیل فاجعه ای ناگوار مجبور شده است به بررسی مجدد افکار خود در باره خدا و راه های خدا شناسی بپردازد”. آیا برای شما هم اتفاقی افتاده که سال ها شما را در خود فرو برده باشد؟، این کتاب به ما کمک می کند تا درک کنیم که خداوند جهانی خلق کرده است که رخ دادهای خوب آن بیشتر از رخ دادهای بد آن است تا به آرامش برسیم و خداوند را بهتر بشناسیم.

 

 

۳۳- مزیت مشکلات؛ نویسنده/ پائلوجی استلولتز- اریک وین مایر

بله صد در صد مشکلات مزیت هایی هم دارند. در این کتاب داستان یک گروه کوهنورد آورده شده است که “اریک” نابینا با آنهاست. آنها به هفت قله بلند در هفت قاره جهان صعود می کنند و به ما می آموزند که چگونه با مشکلات روبه رو می شوند و آنها را حل می کنند. این کتاب به جای ۷ فصل، ۷ قله دارد که باید آنها را با خواندن فتح کنیم. در چند قله از کتاب تمرین هایی وجود دارد که ما را برای رسیدن به مأموریت، اهدف و رهایی از مشکلات کمک می کنند تا موفق شویم به خواسته هایمان برسیم. در این کتاب داستان “سبری تنبرکن” نیز نوشته شده است که در ۱۲ سالگی نابینا شده، اما او اجازه نداده بود این تراژدی رویای او را بکشد؛ او کارهای با ارزشی در دنیا انجام داده که با خواندن این کتاب با آنها آشنا می شوید.

 

 

۳۴- ۳۶۵ قدم به سوی اعتماد به نفس؛ نویسنده/ دیوید لارنس پرستون

داشتن اعتماد به نفس یکی از عوامل مهم رسیدن به موفقیت است. در این کتاب ۵۲ قسمت وجود دارد که برای بالا بردن اعتماد به نفس ما، تمرین هایی با دقت بسیار فراوان در هر قسمت نوشته شده است. در صفحه ۴۹ ما می آموزیم چگونه از “کودک درون” خود مراقبت کنیم. ابزاری که این کتاب در اختیار ما می گذارد برای میلیون ها نفر در سراسر جهان موثر بوده است، تمرین های عملی در کتاب به ما کمک می کند برای انجام دادن هر کاری اعتماد به نفس داشته باشیم.

 

 

۳۵- خلاقیت و نوآوری در همه حال؛ نویسنده/ فیونا مک لئود- ریچارد تامسون

می خواهید یک فکر خلاق داشته باشید؟ به ایده های جدید برسید؟ آنها را عملی کنید؟ این کتاب با روشی آسان به ما یاد می دهد که چگونه در کارها خلاقیت و نوآوری داشته باشیم و ایده های خود را اجرایی کنیم. تکنیک های عملی و گروهی نیز در این کتاب وجود دارد تا با اجرای آنها به خلاقیت و نوآوری در گروه دست یابیم. نویسندگان کتاب می نویسند: “ما شما را به سفری اکتشافی در مسیر خلاقیت و نوآوری خواهیم برد. در زمانی که کتاب را مطالعه می کنید و فعالیت های موجود در هر فصل را انجام می دهید، به تدریج این توان را به دست خواهید آورد که روش معمول نگاه کردن به چیزها را کنار بگذارید و ایده های ابداعی و جدیدی تولید کنید که شاید هیچ وقت فکر نمی کردید که عملی باشند. در طول کتاب، شما استفاده از روش “یوسلو” را خواهید آموخت؛ این روش راهنمای قدم به قدم تولید و به کارگیری روش های جدید است که حاصل بیش از ۲۰ سال فعالیت ما با افراد مختلف در زمینه های فرهنگی و تجاری می باشد که همه اساسا خلاق بوده اند”.

 

 

۳۶- کلید “راز گمشده جذب خواسته ها”؛ نویسنده/ جو ویتال

شالوده پیام کتاب در این جمله خلاصه می شود: “شما برای اینکه خواسته هایتان را جذب کنید باید اول پاک شوید”. این کتاب که ۲ بار به چاپ رسیده است دارای ۳ بخش می باشد: “کلید، روش ها، معجزه ها”. تمرین های عملی این کتاب واقعا به انسان کمک می کند، مثل: زیر سوال بردن خشم، راه های شفای بیماری با ذهن و چگونه می توان یک میلیون دلار جذب کرد؟، داستان های هیبنوتیزمی و خیلی مطالب مفید دیگر در این کتاب نوشته شده است.

 

 

۳۷- زندگی نامه دانشمندان جهان؛ گردآورنده/ حسن گل

در این کتاب زندگی نامه ۳۴ نفر از دانشمندان بزرگ جهان نوشته شده که می توان با مطالعه آنها دریافت چگونه هر یک از این دانشمندان بزرگ زندگی خود را گذرانده اند و به موفقیت های بزرگی دست یافته اند.

 

 

۳۸- قوانین زندگی بدون ترس؛ نویسنده/ گای فینلی

بعد از خواندن ۷ فصل این کتاب شما دیگر ترسی در وجود خود حس نخواهید کرد، اگر به گفته های کتاب عمل کنید. “ما باید دیگران را همان گونه که هستند بپذیریم. ما به هرچه عشق بورزیم آن چیز عشق را به همان نسبت پس می دهد”؛ این جملات به ما می گوید بجز ترس به مسائل دیگری هم در کتاب اشاره شده است.

 

 

۳۹- ناگفته های کتاب راز؛ نویسنده/ اِد گانگور

این کتاب مطالبی را کامل تر شرح می دهد؛ از دید انجیل و مسیح به راز نگاه می کند و سخن می گوید. ادگانگو نیز به تیم راندا برن و همکارانش در پردازش قانون جاذبه و راز علاقه مند است، امّا “علاقمند منتقد”. اگر می خواهید بیشتر در مورد کتاب راز راندا برن بدانید پس خواندن۱۰ فصل این کتاب را از دست ندهید. جملاتی از کتاب: افکار ما به واقعیت تبدیل می شوند چه خوب باشند و چه بد. باید انتظار بهترین اتفاقات را داشته باشم. ذهن معتقدان به پروردگار باید از ذهن دیگران بازتر باشد. بسیاری از اتفاقات خوب فقط پس از زمانی می افتند که از میان انبوه سختی ها گذشته باشیم. افکار ما مشابه خود را جذب می کنند. برای دریافت ثروت باید پرداخت کرد. اگر در قلب خود خدا را جای دهید او شما را هدایت خواهد کرد.

 

 

۴۰- گانگ هو؛ نویسنده/ کنت بلانچارد- ستلدون باولز

“گانگ هو دوست من”؛ این جمله ایست که بعد از خواندن کتاب یاد می گیریم. شخصیت های این کتاب برای زنده نگه داشتن کارخانه “والتن ورکس” تلاش می کنند. روح سنجاب، راه و روش سگ آبی و هدیه غاز دوباره کارخانه را از شکست نجاد می دهند؛ حتی کاخ سفید آن را به عنوان یکی از بهترین محیط های کار کشور آمریکا به رسمیت شناخته است. این کتاب مفید برای کسب و کارهای نوپا و یا در حال فروپاشی بسیار مفید است.

 

 

۴۱- قانون برقراری ارتباط؛ نویسنده/ مایکل لوسیر

انسان ها موجودات پیچیده ای هستند و ارتباط با آنها یکی از کلیدی ترین مواردیست که باید بتوانیم آن را داشته باشیم. ارتباط یعنی چه؟، چند نوع ارتباط داریم؟، چگونه ارتباط برقرار کنیم؟. اصول برقراری ارتباط و خیلی چیزهای دیگر را در این کتاب می آموزیم. این کتاب به همه توصیه می شود: زوج های جوان، جوان ها و… کتاب روشن و ساده بیان می کند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

 

 

۴۲- خشم را بسوزان پیش از اینکه خشم تو را بسوزاند؛ نویسنده/ جی. پی واسوانی

خشم چیزیست که در وجود همه ما قرار دارد. زمانی که کسی با ما بد رفتاری می کند خشمگین می شویم، وقتی کاری درست پیش نمی رود خشمگین می شویم و خیلی حالات دیگر باعث خشمگین شدن ما می شوند. با خواندن این کتاب از شور، ایمان، عشق و آرامش لبریز خواهیم شد و یاد می گیریم خشم هایمان را مدیریت کنیم. این کتاب به ما می گوید: “چگونه با خشم کنار بیایم و جز در موارد ضروری خشمگین نشویم. چگونه خود و دیگران را درک کنیم و از قضاوت های فوری خود داری نماییم و مطالبی مفید دیگر”. کتاب ۳۸ روش عملی را پیشنهاد می کند تا مسائل خود را حل کنیم و خشم را بسوزانیم پیش از اینکه خشم ما را بسوزاند. نویسنده کتاب “داداجی. پی. واسوانی” مخزنی از خرد معنوی و دنیایی از عشق و اقیانوسی از خدمت و فداکاری است. او ضمنا پُر از شوخ طبعی و لطایف است که او را مورد علاقه همگان قرار می دهد. مقالاتی از میان نوشته های الهام بخش او برای این کتاب انتخاب شده اند که مسلما مورد علاقه هر خواننده متفکری قرار می گیرد.

 

 

 

۴۳- چرا می برید؟ چرا می بازید؟، نویسنده/ فرد سی. کلی

کتابی درباره چگونگی سرمایه گذاری در بورس. مسابقه ای به جریان افتاده است که همه مردم اعم از ثروتمند، فقیر، بی کار، کارگر و غیره در آن شرکت دارند و آن مسابقه خرید و فروش در بازار بورس می باشد. برای افراد معمولی تعجب آور است حتی وقتی بورس در بهترین وضعیت است برخی ممکن است زیان کنند و یا اینکه تنها روش ایمن و بی خطربودن در بورس غیر منطقی بودن است. این کتاب به ما می گوید که چگونه در بورس سهام خرید و فروش کنیم. “فرد سی. کلی”، روانشناس، نویسنده، سیاح، پرورش دهنده حیوانات و به طور کلی پژوهشگر در زمینه طبیعت بشری، دیدگاه های قابل تأملی پیرامون رفتارهای رایج مردم هنگام خرید و فروش در بازار سهام را در این کتاب ارائه نموده است که دارای ۸ فصل می باشد.

 

 

 

۴۴- آخرین راز شاد زیستن؛ نویسنده/ اندرومتیوس

یک کتاب جذاب و مفید برای همه دارای ۱۰ فصل. مطالبی در مورد: “ما برای یادگیری به این دنیا آمدایم و جهان معلم ماست، چگونه می توان از عصبی شدن پرهیز کرد و مطالب بسیار مفید دیگر که در زندگی روزانه با آنها سر و کار داریم کاملا شفاف نوشته شده اند تا آخرین راز شاد زیستن برای ما فاش شود”. در لابه لای کتاب زندگی شخصی نویسنده نیز به چشم می خورد که فهم مطالب کتاب را برای ما آسان تر می کند. جملاتی از کتاب: “خدایا مرا تغییر بده و اندیشه های مرا دگرگون بگردان. بیشترین درد ما مربوط به زمانی است که در مقابل رشد مقاومت می کنیم. خود انضباطی می تواند زندگی انسان را متحول کند. برای موفق بودن باید اول آن را احساس کنی. ثروتمندان باور دارند که پول را به دست می آورند. راحتی بیش از اندازه کسالت به بار می آورد”.

 

 

 

۴۵- نفوذهای فریبکارانه؛ مؤلفان/ دکترسید حمید آتش پور- احسان کاظمی

اگر می خواهید در دام فریبکاران و کسانی که به نوعی می خواهند به شما دروغ بگویند نیفتید حتماَ این کتاب را مطالعه کنید. این کتاب ترفندهایی که افراد فریب کار از آن استفاده می کنند را برای ما توضیح می دهد تا در دام اینگونه افراد قرار نگیریم. به گفته مؤلفان کتاب: این کتاب قصد ندارد فریب را گسترش دهد. ما خواهان دستیابی به حقیقت هستیم اما همان گونه که ماکیاول تأکید می کند: “درست ترین راه رسیدن به بهشت این است که راه دوزخ را بشناسیم و از آن دوری کنیم”. این کتاب در صدد آن است که بی پرده نیرنگ های بشری را فاش سازد و برای آنکه در زندگی به دام افراد فریبکار نیفتیم خواندن این کتاب مهم و ضروری است.

 

 

۴۶- زندگی بیدار؛ نویسنده/ وین دایر

فکر نکنم کسی از شما دوستان وین دایر را نشناسد، نویسنده کتاب های خودیاری و سخنران انگیزشیِ آمریکایی. در لا به لای مطالب زیبا و مفید وین دایر در این کتاب، گوشه هایی از زندگی شخصی او نیز به چشم می خورد که چگونه آنچه به ما می آموزد در زندگی خودش تأثیر داشته است. او در ۷ فصل از کتاب ما را با مسائل مهم زندگی آشنا می کند، مثل: “زندگی شما اثر هنری شماست، فلسفه سه گانه زندگی، اهمیت سکوت و آرامش، اهمیت رهایی از دلبستگی، رهایی از کار خسته کننده، مراقبه چه نکاتی را به ما می آموزد؟ وخیلی مطالب مفید دیگر. نامه ای به مردمانی که در سال ۲۰۸۸ در جهان زندگی خواهند کرد هم در این کتاب وجود دارد”. جملاتی از کتاب: “شما همانی می شوید که در تمام طول روز به آن می اندیشید. یک ساعت مراقبه معادل ۸ ساعت خواب معمولی است. به جز خداوند هیچ چیز از ذهن تو نیرومند تر نیست. به کارتان با تمام وجود عشق بورزید تا آنچه می خواهید را جذب کنید”.

 

 

۴۷- طرفداران شیفته؛ نویسنده/ کنت بلانچارد- شلدون باولز

شما باید بدانید در هر کسب و کاری که باشید، باید طرفداران شیفته برای خود پیدا کنید. در این کتاب مدیر ناحیه که با مشکلاتی روبرو شده بود با فردی به نام “چارلی” آشنا می شود و چارلی به مدیر ناحیه آموزش می دهد که چگونه باید طرفداران شیفته برای خود پیدا کند. در این داستان زیبا چارلی مدیر ناحیه را با چند تا از مشاغل آشنا می کند که برای خود طرفداران شیفته ایجاد کرده اند و داستان ادامه پیدا می کند تا او بیاموزد چگونه طرفداران شیفته پیدا کند. جملاتی از کتاب: “خدمات خوب همیشه نتیجه سیستم جذاب است. چشم انداز خود را دقیق در ذهن ببینیم. در اغلب مواقع خواسته های افراد مستقیما در گفته هایشان ظاهر نمی شود. ارائه دهید به علاوه یک درصد بیشتر”.

 

 

 

۴۸- چگونه دیگران را شیفته خود کنیم؛ نویسنده/ برایان تریسی- رن آردن

این کتاب باز یکی از شاهکارهای برایان تریسی و رن آردن است. کتاب ۴۰ فصل دارد و در هر فصل ۱ تا ۵ مورد موضوع مختلف مورد بررسی قرار می گیرد که باید چه اقداماتی انجام داد تا دیگران را شیفته خود کرد. تجربه های دو نویسنده نیز در کتاب وجود دارد و به فهم و زیبایی مطالب کاربردی آن می افزاید.

 

 

۴۹- چگونه مثل یک میلیونر فکر کنیم؛ نویسنده/ مارک فیشر

در این کتاب به ما گفته می شود: “سن، سطح تحصیلات، پول، زمینه خانوادگی و تجربیات کودکی بر خلاف ظاهرشان موضوع مهمی برای سعادتمند شدن ما نیستند”. در لابه لای مطالب مهم کتاب، زندگی افراد مشهور نیز به چشم می خورد، مثلا: “استیو جابز”، بنیانگذار شرکت اپل، هنگامی که اولین ۱ میلیون دلار خود را به دست آورد ۲۳ سال داشت و یا “چارلی چاپلین” یکی از هنر پیشگان متمول دنیا: او جوانی خود را در فقر و فلاکت و پرسه زدن در خیابان های لندن گذراند امّا نام خود را در تاریخ ماندگار کرد، یا “ادیسون” که قبل از ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد. من این کتاب را که دارای ۷ فصل می باشد چندین بار مطالعه کردام و مطالب با ارزشی از آن آموختم.

 

 

 

۵۰- به سوی کامیابی۴؛ نویسنده/ آنتونی رابینز

آنتونی رابینز کارش را به خوبی بلد است چون خودش هم از صفر شروع کرده و به موفقیت رسیده. در این کتاب در مورد تمام مباحث یک زندگی مطالبی نوشته شده است. در پایان هر صفحه سوالاتی از ما پرسیده می شود تا به آنها جواب دهیم و پرسش کلید پاسخ به سوال های مهم زندگی است. این کتاب برای هر کس یک مشاوره عالی است و خیلی کمک ها به ما می کند.

 

 

 

۵۱- سلاطین نام های تجاری؛ نویسنده/ مت هیگ

تمام کسانی که می خواهند کسب و کاری را برپا کنند خواندن این کتاب مت هیگ که فردی واقع بین و بی طرف در معرفی شرکت های موفق است، آنها را در کارشان موفق می کند. با خواندن این کتاب درک عمیق تری از نام تجاری که باید برای خود، شرکت و یا محصول درست کنید پیدا خواهید کرد و اینکه می آموزید چگونه نام های تجاری بزرگ مثل: “سونی، کوکا کولا، گوگل، زیراکس، نوکیا، مک دونالدز، آمازون، هری پاتر و…” خود را جهانی کرداند؟ کتابی بسیار سرگرم کننده و پُر از ایده هایی که برای دست اندرکاران مفید است. جملاتی از کتاب: “اصل اولیه در نام تجاری، متفاوت از دیگران باشید و در بین گونه های مشابه خود به چشم بیایید و دیده شوید. نام های تجاری بزرگ خالق داستان های بزرگ هستند. هرگز اهمیت اسمی مناسب برای نام تجاری خود را دست کم نگیرید”.

 

 

 

۵۲- شما هم می توانید پولدار شوید؛ مولف: ایوب دادگر

در سرمقاله کتاب نوشته شده است: شما در این مجموعه با بیش از ۵۰ راه کسب درآمد با سرمایه های بسیار کم “حتی بدون سرمایه” آشنا خواهید شد. بیشتر این طرح ها به راحتی و در منزل نیز قابل انجام خواهند بود و شما می توانید علاوه بر پُر کردن اوقات فراقت خود در منزل، به درآمدهای چشم گیر “حتی بیش از شغل اوّلتان” برسید، این طرح ها واقعا پول ساز است و پس از یک بار امتحان کردن به این باور می رسید و این راه های کسب درآمد را به عنوان شغل اول و دائمی خود انتخاب خواهید کرد. در پایان از شما می خواهم که این نکته را هرگز فراموش نکنید: “پول درآوردن هم مثل هر چیز دیگر یک فرمول دارد” فرمولی که اگر بتوانیم آن را فرا بگیریم و به نحو خوبی هم آن را اجرا کنیم راه پول سازی برای ما هموار خواهد شد.

این کتاب دارای ۲۰ بخش می باشد و ۴ بار به چاپ رسیده است، جدا از راه های کسب درآمد که با آنها آشنا می شوید مطالب دیگری هم در آن نوشته شده است مانند: “چطور شغل مناسبی پیدا کنیم؟، رازهای ثروتمند شدن از زبان ثروتمندترین مردان و زنان جهان، چطور وام بگیریم؟ و…”. علاقه مندان به دنیای کارآفرینی و افرادی که ایده ای دارند و یا ایده ای ندارند این کتاب را از دست ندهند.

 

 

سال ۱۳۹۰

۵۳- زنان کارآفرین ایرانی؛ / احسان گریوانی

در این کتاب برترین زنان کارآفرین کشورمان معرفی شده اند تا الگویی باشند برای زنان علاقه مند به دنیای کارآفرینی. به نظر من کارآفرینی مرد و زن نمی شناسد زیرا کارآفرینان ویژگی هایی دارند که در همه آنها مشترک است. ۳۵ کارآفرین زن در این کتاب معرفی شده اند و از چگونگی شروع کار خود، شکست ها و پیروزی هایشان برای ما می گویند تا بدانیم موفقیت آسان به دست نمی آید اما با تلاش و پشتکار به آن خواهیم رسید. خانم “نیره ی خاتونی” می گوید: “هیچگاه شبانه روز بیشتر از دو ساعت نخوابیده”. خانم “پاکدل” پس از بررسی ۲۰ ایده ای که در ذهن داشت، تولید مواد اولیه شوینده صنعتی را که “نیاز به سرمایه بالایی نداشت و بازار فروش خوبی هم داشت برگزید”. خانم “گل آوین باقری” می گوید: “آنقدر تشنه سواد بودم که نخ های آویزان شده از دارِ قالی را دانش آموز می پنداشتم و برایشان دبیری می کردم”. بله این شیر زنان کشورمان با برداشتن “میم” مشکلات از طعم شیرین شکلات در تمام طول زندگی بهره برده اند و می دانند که ایستادن در برابر مشکلات، آن مشکلات را از بین خواهد برد، پس راه را باز کرده تا در برابر مشکلات با سرعت عبور کنند. در صفحات پایانی کتاب ده قانون جادویی برای زنان بلند پرواز آورده شده است و همچنین تست سنجش کارآفرینی نیز در این کتاب وجود دارد. خانم های علاقه مند به دنیای کارآفرینی حتما این کتاب را مطالعه نمایند.

 

 

۵۴- چگونه مشتریان خود را شگفت زده کنیم؛ نویسنده/ دانیل زانتی

از نام کتاب پیداست که نویسنده در محتوای آن روی چه موضوعی تمرکز کرده: “شگفت زده کردن مشتری” و در مقدمه کتاب آمده: “یا کاری را به بهترین شکل انجام بده و یا از آن صرف نظر کن و در منزل استراحت کن!/ لاری کلی”. داستان های واقعی این کتاب نیز بسیار جالب و آموزنده می باشد، برای تمام کسانی که کسب و کاری را رهبری و مدیریت می کنند. این راهنمای کامل و سرگرم کننده، راه هایی را به ما نشان می دهد که از رهگذر آن شرکت های کوچک و بزرگ بسیاری با استفاده از استراتژی شگفت زده کردن مشتریان که متعلق به “دانیل زانتی” است مشتریان بسیار زیادی جذب کرده اند. تجربیات نویسنده از استفاده از برخی محصولات، خدمات و کسب و کارها نیز در مطالب کتاب نوشته شده اند که موضوعات مطرح شده را برای ما جذاب تر می کنند. قبل از تهیه و مطالعه این کتاب بهتر است با این سوال شروع کنید: “خصوصیات منحصر به فرد کالا و محصولی که ارائه می دهید چیست؟”

در دنیای امروز تجارتی موفق است که خدمات متفاوتی نسبت به رقبای خود به مشتریان ارائه دهد/ محمد کارگر مزرعه ملا.

 

 

 

۵۵- تجارت جنگ است؛ نویسنده/ اَل ریس- جک تروت

کتاب تجارت جنگ است اثر دو تن از زبده ترین تحلیل گران مسائل اقتصادی و تبلیغاتی است. در این کتاب می خوانیم که: “بازار تجارت میدان کارزاری است که در آن رقبا، دشمن هستند و مشتریان سرزمینی که باید فتح شود. داشتن اطلاعات لازم از منطقه نبرد توانایی رقبا و فکر مشتریان تنها راه پیروزی در این پیکار است. شرکت ها باید چگونگی مقابله با رقبا را دانسته، عیب هایشان را کشف و از قدرت گرفتن آنها جلوگیری کنند. آنها باید استراتژی صحیحی را دنبال کنند؛ در اینجا تفاوت نمی کند که شرکت کوچک، متوسط و یا بزرگ باشد؛ باید استراتژی خاصی را تدارک دید که با شرایط موجود بتوان در قرن بیست و یکم به فعالیت های تجاری ادامه داد. این ها آموزش هایی است که در هیچ یک از دانشگاه های اقتصاد و تجارت جهان تدریس نمی شود/ جک تروت”. کتاب تجارت جنگ است دارای ۱۶ بخش می باشد که درآن مطالب بسیار آموزنده ای قرار دارد؛ قسمتی به تحلیل جنگ محصولات پرداخته مثل: جنگ کولا ها”پپسی و کوکاکولا”، جنگ برگر”مک دونالدز و برگر کینگ”، جنگ کامپیوتر”آی بی ام و بیگ بلو” و… به ما نشان می دهد چگونه در سال های گذشته رقبای هر شرکت با بهره جستن از نقاط ضعف رقیب خود به موفقیت یا شکست دست پیدا کرده اند. آنهایی که واقعا می خواهند در تجارت و کسب و کار خود موفق شوند کتاب تجارت جنگ است را از دست ندهند زیرا در بازار پُر از رقیب امروز نخواندن این کتاب مساوی است با شکست.

 

 

 

۵۶- نگرش یعنی همه چیز”نگرشتان را عوض کنید، زندگی تان عوض می شود”؛ نویسنده/ جف کلر

اگر همواره ذهنمان را با پیام های مثبت پُر کنیم به سمت و سوی مثبت گراتر شدن و تحقق اهدافمان سوق می یابیم. هرچه پشتیبانی مثبت بیشتر باشد نتیجه بهتر است. چگونه می توان از این پشتیبانی مثبت برخوردار شویم؟ یک راهش این است که کتاب های مشوق و ترغیب کننده بخوانیم و یکی از آن کتاب ها “نگرش یعنی همه چیز” می باشد. جف کلر که نویسنده کتاب می باشد در دوران دبیرستان بسیار خجالتی و کمرو بود و نظر مساعدی نسبت به خودش نداشت؛ اما کم کم قدم های کوچکی برای غلبه با ترسش برداشت و رفته رفته اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد. او در این کتاب می گوید: “من هم مثل شما ترس های خودم را دارم. وقتی به ۳۰ سال اول زندگیم نگاه می کنم می دانید چه می بینم؟ کسی را می بینم که در مقابل وکیل به درجاتی از موفقیت دست یافته است. اما از طرفی هم فردی را می بینم که خجالتی و فاقد اعتماد به نفس، ترسو و مضطرب بود. به نظر شما آیا این خصوصیات با یک سخنران که به مردم انگیزه و روحیه می دهد سازگاری دارد؟، او حالا یک سخنران است که به مردم انگیزه و روحیه می دهد. حالا نوبت آن است که کنترل نگرشتان را در دست بگیرید. حالا زمان آن است که محشر به پا کنید! معطل چه هستید؟ به خودتان ایمان داشته باشید. برای تعقیب رویایتان شهامت و همت به خرج دهید و مهمتر از همه اینکه هیچگاه، هیچگاه فراموش نکنید که نگرش یعنی همه چیز!”. بله جف کلر در ۳ بخش از کتاب خود با داستان های واقعی و تجربه های شخصی خود بیان می کند که نگرش یعنی همه چیز و واقعا هم همین گونه است؛ واقعا در زندگی نگرش یعنی همه چیز!.

 

 

 

۵۷- قرآن کریم؛ مترجم/ مهدی الهی قمشه ای

در رمضان سال ۱۳۹۰ سعی کردم بیشتر با قرآن آشنا شوم و از دهم رمضان هر روز ۳۰ صفحه از معانی قرآن “فقط معانی قرآن” را می خواندم تا بتوانم تا آخرین روز رمضان آن را تمام کرده باشم، و خدا رو شکر در این سال ها در هر رمضان افتخار این را داشتم که این حرکت مثبت را در زندگیم انجام دهم و از سال ۹۱ به بعد هر ماهِ رمضان، از اول ماه شروع به خواندن ۲۰ صفحه از معانی قرآن می کنم تا در آخر ماهِ رمضان قرآن را ختم کرده باشم. در این چند سال زیبایی قرآن در این بود که هر بار معانی آن را می خواندم و به آنها فکر می کردم چیزهای مفید و جدیدی می آموختم تا در زندگیم از آنها استفاده کنم و آرامش عجیبی وجودم را فرا می گرفت و در زندگیم اتفاقات شگفت انگیزِ مثبت زیادی می افتادند که خیلی در رسیدن به موفقیت و خوشبختی پایدار و در حال رشد اهمیت داشتند. قرآن کریم کتابی است که راهنمایی بسیار قدرتمند برای موفقیت، خوشبختی و سعادت انسان می باشد تا ما را به کمال برساند و تنها کتابی که حقیقت محض در آن گفته شده است و در طول هزاران سال بدون تحریف به دست ما رسیده؛ شاهکاری است بی نقص از طرف خداوند و آخرین پیامبرش حضرت محمد (ص). هر چند در تمام کلمات، جملات و داستان های قرآن پندهایی نهفته است، اما من برخی از مهم ترین آنها را در برگه هایی می نوشتم تا در زمان فراغت بتوانم آنها را برای خود مرور کنم. چند نمونه از آنها را برایتان در بخش بیشتر بدانید نوشته ام که می توانید آنها را مطالعه کنید. حتما شروع به مطالعه معانی قرآن کنید تا حقایق دنیا را کشف کنید و از آنها در زندگی خود استفاده نمایید تا به موفقیت و خوشبختی واقعی دست یابید.

 

 

۵۸- چهارمین راز مدیریت یک دقیقه ای؛ نویسنده/ کنت بلانچارد- مارگارت مک براید

در صفحات اول، این کتاب مورد تمجید ۴۱ نفر از بزرگان قرار گرفته است و به ما یادآور می شود حتماَ درس مهمی در آن قرار دارد که این افراد کتاب را مطالعه کرده اند و آن را تحسین نموده اند. ببینیم در مقدمه کتاب دکتر “اسپنسرجانسون” چه می گوید: “چهارمین راز مدیریت یک دقیقه ای قصه مدیر شرکتی است که در میانه ی اصلاحات، خطایی مرتکب می شود که اغلب در سرمقاله ی روزنامه ها به چشم می خورد. باعث تعجب است که آدم هایی چنین باهوش و موفق این قدر از مرحله پرت هستند که مسائل به این مهمی را نمی بینند و واقعیت این است که اگر چیزی اصلاح نشود، بدتر خواهد شد. در قصه ای که پیش چشم شما است، می بینید که در خانه یا محل کار چطور اشتباهات را پیدا کنید و از کسی که ناراحت شده است طوری عذر بخواهید که وضع بهتر شود. شمع، عقل و توانایی پذیرش اشتباه و جبران کردن، از قدرتمندترین ابزارهای عالم هستند. چهارمین راز مدیریت یک دقیقه ای فراتر از یک روش است و فراتر از چند کلمه هم هست. راهی مطمئن برای موفق فکر کردن و موفق زندگی کردن است”.

 

 

۵۹- کینز؛ نویسنده/ پیترپیو- کریس گَرت

جان مینارد کینز بزرگترین و بی گمان پرنفوذترین اقتصاد دان سدۀ بیستم بود که نظریه های اقتصادی او از تجربۀ عملی و مستقیم سه موقعیت مهم و کلیدی جهان در سدۀ بیستم بهره برد. قرارداد صلح پس از جنگ جهانی اول، رکود اقتصادی بزرگ پس از جنگ و جنگ جهانی دوم. تأثیر اندیشه های اقتصادی کینزی پس از جنگ جهانی دوم در اقتصاد انگلستان و آمریکا موجب شد تا نظریه های ضد بحران و رکود اقتصادی وی بتواند تحولات جدی در اقتصاد این کشور ایجاد کند. شاید کمتر اقتصاد دانی در سطح جهانی همانند کینز توانسته باشد به روابط تولید، عرضه و تقاضا و ضرورت نقش دولت ها در ایجاد ثبات اقتصادی توجه عملی کرده باشد. از این رو کسانی که در قلمرو اقتصاد به ویژه اقتصاد امروز به راه حل های برون رفت از بحران و رکود اقتصادی می اندیشند ناگزیر هستند نظریه های کینز را به درستی بشناسند. با همه نقدهایی که بر اقتصاد کینزی صورت گرفته خواندن این کتاب برای درک روابط اقتصادی دارای اهمیت است به ویژه پس از شک در دیدگاه های سیاستمدارانی مثل: “مارگریت تاچر” و “رونالد ریگان”، که به جهان سرمایه گذاری و ثبات آن بسیار ایمان داشتند و بحران دهه های اخیر موجب ناپایداری اندیشه های آنان شد به همین دلیل کینز باری دیگر در جهان امروز مرکز توجه اقتصاددانان قرار گرفته است. این کتاب با تصاویری همچون فیلم که گویندگان آن در حال سخن گفتن هستند ما را به قلب داستان های آموزنده خود می برد.

 

 

۶۰- هوش هیجانی؛ مولفان/ سیروس آقایار- دکتر پرویز شریفی درآمدی

هیچ می دانید افراد تیم و شرکتتان باید دارای چه ویژگی باشند تا موفق شوید؟ “هوش هیجانی”؛ افراد با هوش هیجانی بالا کمتر دچار افسردگی می شوند، از لحاظ جسمی سالم تر و امکان جذب و به کارگیری آنان در سازمان بیشتر است و از لحاظ مهارت های ارتباط در شرایط بهتری قرار دارند. دکتر “دانیل گلمن” در سال ۱۹۶۴ در شهر “استوک تاون” کالیفرنیا متولد شد. او مدرک فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه “هاروارد” اخذ نموده است. کتاب هوش هیجانی او در سال ۱۹۹۵ پُر فروش ترین کتاب در جهان با بیش از ۵ میلیون نسخه بود که به ۳۰ زبان دنیا ترجمه گردید. ما برای اینکه رهبر برجسته سازمانی باشیم حتما نیاز به هوش هیجانی بالا داریم. افراد با هوش هیجانی بالا از وجدان اجتماعی رشد یافته برخوردارند. بله! هوش هیجانی چیزی نیست که ساده از کنار آن بگذریم، باید آن را در خود رشد دهیم و در شغل خود افرادی را به همکاری با خود دعوت کنیم که دارای هوش هیجانی بالایی باشند، برای رسیدن به این مهم خواندن این کتاب بسیار ضروری می باشد که ما را به خوبی با هوش هیجانی آشنا می کند.

 

 

۶۱- جاناتان مرغ دریایی؛ نویسنده/ ریچارد باخ

چه داستان زیبایی در این کتاب وجود دارد که من هنوز محو محتوای آن هستم. واقعا کتاب محشریست و پیشنهاد می کنم حتما آن را بخوانید. این کتاب ۱۶ بار به چاپ رسیده است و من آن را به تمام جاناتان هایی معرفی می کنم که الان در سایت مأموریت+ هستند و این مطالب را می خوانند. داستان از مرغ دریایی حکایت می کند به نام “جاناتان لیوینگستون” که اراده کرده بود مثل هم نوعان خود نباشد؛ خلاصه ای از داستان را برایتان می نویسم: دور از هیاهو او تنها با خویشتن در حال تمرین بود. برای این مرغ دریایی آنچه ارزشمند بود پرواز بود نه غذا. بیش از هرچیز دیگری جاناتان عشق به پریدن داشت. او می خواست تند تر از تمام مرغان دریایی دیگر پرواز کند و بعد از چند شکست پیروز شد. سرعت نهایی! یک مرغ دریایی در سرعت سیصد و چهل کیلومتر در ساعت! یک موفقیت عظیم. جاناتان رفت تا از این موفقیت بزرگ به آنها بگوید و به آنها هم یاد بدهد این کار را انجام دهند اما مرغان سالخورده این کار او را ننگ دانستند. با رفتاری خشک هماهنگ گوش هایشان را گرفتند و به او پشت کردند. جاناتان بقیه روزهایش را در تنهایی سپری کرد. او هر روز بیشتر می آموخت. مرغان دیگری از جای دوری آمدند. جاناتان پرسید: شما که هستید؟ ما از فوج توایم جاناتان. ما برادران توایم، و رفتند به ابرها. جاناتان پرسید: چرا اینجا انقدر خلوت است؟ من هزاران هزار مرغ دریایی می شناسم! “سالیوان” به او گفت: میان یک میلیون پرنده یکی مثل تو پیدا می شود. سالیوان که نزدیکش ایستاده بود گفت: از تو شگفت زده ام جاناتان. در مقایسه با همه مرغانی که در ده هزارسال گذشته دیده ام تو کمترین ترسی از یادگیری نداری. و جاناتان از خجالت حالت بی قراری داشت. “فلچرلیند” هم مثل جاناتان در میان همان مرغان دریایی سالخورده بود. او خیلی جوان بود. او هم با رفتار سرد مرغان سالخورده مواجه شد، با آزردگی اندیشید: من به آنچه که آنها می گویند اهمیتی نمی دهم. یک چرخش کوچک سریع در اطراف مرغ سالخورده فقط برای تفریح موجب شد طرد شود. آیا آنها کورند؟ نمی توانند ببینند؟ نمی توانند شکوه مندی دورانی را که ما واقعا یاد می گیریم پرواز کنیم ببینند؟ اهمیتی به آنچه که فکر می کنند نمی دهم. به آنها نشان می دهم که پرواز چیست! من یک طغیانگر تمام عیار خواهم بود، اگر این چیزیست که آنها می خواهند. من کاری می کنم که واقعا افسوس بخورند و داستان همچنان ادامه دارد…”. تقدیم به تمام جاناتان ها و فلچرلیندهای کشور عزیزم ایران.

 

 

۶۲- ۷ عادت مردمان موثر؛ نویسنده/ استفان آر کاوی

استفان آر کاوی بسیار شیوا و دقیق در چهار بخش، هفت عادت بسیار مهم را به ما آموزش می دهد که در زندگی کامل رشد کنیم. بیش از ۱۵ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است که گویای مؤثر بودن مطالب آن در زندگی مردم سراسر جهان می باشد. در اول کتاب افراد مشهوری به تعریف از آن پرداخته اند مثل: “برایان تریسی، تام پیترز، دکتر کنت بلانچارد، آنتونی رابینز و…”. خواندن این اثر ماندگار برای همه: “مدیران شرکت ها، افراد برجسته، پدر و مادرها وجوانان بسیار مفید و ضروری می باشد”. اصل برنده/ برنده که در این کتاب توضیح داده شده یکی از آن هفت عادت موثر می باشد که در زندگی کاری و شخصی ما بسیار بسیار مهم است .برنده/ برنده به ما می گوید چگونه در هر کاری موفق شویم. در کتاب گوشه هایی از زندگی نویسنده نیز وجود دارد که به فهم مطالب کتاب کمک بالایی می کند.

 

 

۶۳- راهنمای دلاور نور؛ نویسنده/ پائولو کوئیلو

راهنمای دلاور نور کتابی است که از هر یک از ما دعوت می کند که رویاهای خود را تحقق بخشیم، از احتمالات و اتفاقات زندگی با روی خوش استقبال کنیم و برای دیدن تقدیر منحصربه فرد خود سر را بالا بگیریم. پائولو کوئیلو یکی از مشهور ترین نویسندگان برزیلی است که زندگی خودش از هر داستانی هیجان انگیز تر می باشد. او در هر صفحه از این کتاب ما را با ویژگی های یک دلاور نور آشنا می کند تا با یادگیری آنها و اجرای آنها در زندگیمان یک دلاور نور شویم. در این چند سال که سایت مأموریت+ در اینترنت حضور داشت تعداد زیادی از کاربران، پیام هایی می دادند که: “چرا من می خواهم دیگران را نیز به موفقیت برسانم و از همه چیز زندگیم سخن می گویم و بیشتر اسرار موفقیت را رایگان در اختیار دیگران قرار می دهم؟”، در صفحه ۱۳۶ این کتاب پاسخ من وجود دارد: “یک دلاور نور آنچه را که درباره راه می داند، با دیگران در میان می گذارد. کسی که کمک می کند، کمک هم می گیرد و باید آنچه را که آموخته است، آموزش دهد. به همین خاطر است که او در کنار آتش می نشیند و از روز خود در میدان نبرد سخن می گوید. دوستی زیر گوش او می گوید: چرا تدبیر رزمیت را به این وضوح بیان می کنی؟ مگر نمی فهمی که با این کار تن به این خطر می دهی که دیگران هم به همان پیروزی های تو برسند؟. دلاور فقط لبخند می زند و چیزی نمی گوید. او می داند که اگر در پایان سفرش  به یک بهشت خالی برسد، تلاشش اتلاف وقت بوده است”. باز تأکید می کنم تمام تلاش من و دوستانم در سایت مأموریت+ رساندن شما به موفقیت است؛ این مأموریت من در زندگی است و هدف تمام دوستان و همکارانی که در سایت مأموریت+ با من همکاری دارند همین است/ مأموریت ما موفقیت شما است. خواندن کتاب راهنمای دلاور نور را از دست ندهید که خیلی در زندگی و رسیدن به موفقیت، مأموریت و اهدافتان به شما کمک می کند.

 

 

۶۴- انسان در جستجوی معنی؛ نویسنده/ دکتر ویکتور فرانکل

این کتاب ۲۶ بار به چاپ رسیده است. واژه هایی که از قلب دکتر “فرانکل” برمی خیزد، بر دل می نشیند، چون بر تجربه های بسیار ژرف استوار است. او کسی است که از جهنمی زمینی گذر کرد، نه تنها زنده ماند بلکه الهام بخش میلیون ها انسان شد. او سال ها در اردوگاه مرگ نازی ها زندانی بود، بدتر اینکه پدر، مادر، برادر و همسرش در این اردوگاه مردند یا در اتاق های گاز کشته شدند و او زنده ماند تا چیزهای مهمی را به ما بگوید که دانستنشان برای ما بسیار مهم و حیاتی هستند. زندگی مشقت بار زندان، فرانکل را بر این باور داشت که: “آنچه انسان را از پای در میاورد، رنج ها و سرنوشت نامطلوبشان نیست بلکه بی معنا شدن زندگی است که مصیبت بار است و معنا تنها در لذت، شادمانی و خوشی نیست، بلکه در رنج و مرگ هم می توان معنایی یافت”. با خواندن این کتاب ارزشمند می توانیم معنای زندگی مان را پیدا کنیم؛ همچنین در این کتاب با “لوگوتراپی” نیز آشنا می شوید.

 

 

۶۵- معجزه ذهن برای رسیدن به آرزوها؛ نویسنده/ دکتر مرتضی احمدی منش

من هر بار که این کتاب را مرور می کنم انرژی و انگیزه بسیار بالایی از مطالب آن می گیرم. در این کتاب با معجزه ای که ذهن ما آن را خلق می کند تا به آرزوهایمان برسیم آشنا می شویم. خیلی از هم میهنان عزیز با دکتر “احمدی منش” آشنایی دارند و ممکن است در سمینارهای ایشان شرکت کرده باشند. دکتر احمدی منش در کتاب معجزه ذهن به ما می آموزد که چگونه از اصول موفقیت استفاده کنیم تا یک زندگی سرشار از شادی، پیروزی و رسیدن به مأموریت، اهداف و آرزوها را داشته باشیم. یکی از ویژگی های کتاب معجزه ذهن این می باشد که اصول موفقیت را از دیدگاه کتاب بزرگ اسلام: “قرآن کریم” بیان می کند و به ما می آموزد خداوند، پیامبران و امامان ما درباره موفقیت چه دیدگاهی دارند؛ مثلا در صفحه اول کتاب آمده است: “همانا خداوند سرنوشت هیچ قومی را دگرگرن نخواهد کرد مگر خود سرنوشت شان را تغییر دهند/ رعد-۱۱”. در صفحه ۱۳ نوشته شده: “ارزنده ترین مرحله خرد، خودشناسی است/ امام رضا(ع)”، و همچنین از شاعران بزرگ نیز نقل قول می کند مثل: “مولانا، هاتف اصفهانی، سعدی، ملک الشعراء بهار و…”. این کتاب یک موضوع را به خوبی روشن می کند: “تنها برایان تریسی، آنتونی رابینز، رندابرن و… از اصول موفقیت و خوشبختی باخبر نیستند، بلکه بزرگان دین اسلام و کشورمان خیلی سال ها پیش تر، آن ها را برای ما بیان کرده اند و این کتاب از زبان آنها سخن می گوید”.

 

 

۶۶- قله ها و دره ها؛ نویسنده/ دکتر اسپنسر جانسون

این کتاب داستان مرد جوانی است که در دره ای زندگی می کرد و تصمیم داشت به دیدن پیرمردی که در بالای قله زندگی می کرد برود و به راه افتاد؛ یاد حرف های مردم دره افتاد که او را از رفتن منع می کردند ولی با تمام وجود به رفتن ادامه داد. هرچه بالاتر می رفت احساس موفقیت می کرد و در این راه از پیرمرد درس های آموزنده ای آموخت، مثل: “همه مردم در کار و زندگی فراز و نشیب هایی دارند. هنگامی که بخواهی وضعیت را تغییر دهی، راه خروج از بحران را پیدا می کنی. در بالاترین شرایط هم احساس شکست وجود دارد، نحوه اداره شرایط بد، “دره” تعیین کننده صعود به قله های بعدی است. اگر قدر لحظات خوب را بدانی و از آنها به نحو احسن بهره برداری کنی، لحظات بد کمتری خواهی داشت”. خلاصه در این راه تجربه های مفیدی کسب می کند تا به قله برسد، یکی از آن تجربه ها این است: “هر وقت توانستی از غرورت خارج شوی، از دره خارج شده ای”. این داستان آموزنده و زیبا به ما نشان می دهد چگونه از دره های زندگی عبور کنیم و به قله های موفقیت برسیم.

 

 

۶۷- ۳۶۵ قانون طلایی زندگی؛ نویسنده/ دیوید لارنس پرستون

این کتاب همانند یک مشاور برای ما می باشد و کمک می کند در زندگی معلم و راهنمای خودمان باشیم و از مطالب بسیار مهمی سخن می گوید که باید در زندگی آنها را بدانیم. تمرین های کاربردی کتاب مشکلات ما را شناسایی کرده و آنها را به کمک خودمان برطرف می کند. دوستانی که می خواهند بدانند مأموریتشان در این جهان چیست با راهنمایی های این کتاب آن را پیدا خواهند کرد، مثل افرادی که مأموریت خود را پیدا کرده اند؛ نمونه مأموریت هایی که در این کتاب ذکر شده موارد زیر می باشد:

“مأموریت من آن است که با تمام اشکال تبعیض در هر کجا که روبرو شدم مبارزه کنم.

من عاشق باغبانی و کشاورزی هستم. مأموریتم این است که جهان را تبدیل به مکانی زیباتر کنم.

مأموریت من آن است که پول زیادی به دست بیاورم تا آن را در امور خیریه سرمایه گذاری کنم.

نقش من طراحی و دوخت لباس هایی زیباست که به مردم احساس بهتری از خودشان ارائه دهد.

مأموریت من آن است که نقش خود را در حفظ محیط زیست به خوبی ایفا کنم”.

 

 

۶۸- اسرار موفقیت در زندگی و تجارت؛ نویسنده/ پل آردن

مطلبی مهم از کتاب: “در دنیای تجارت افراد معدودی در صدد رسیدن به عالی ترین درجه هستند. هرکس می خواهد خوب باشد اما عدّه ی اندکی از افراد هستند که برای رسیدن به عالی ترین رتبه از همه چیز می گذرند و بسیاری چیزها را فدای آن می کنند”. همان طور که از اسم کتاب پیداست اسرار موفقیت در زندگی و تجارت در آن وجود دارد؛ اگر در فکر تأسیس شرکت یا کسب و کاری برای خود هستید و می خواهید آن را به یک شرکت یا کسب و کار بزرگ و عالی تبدیل کنید این کتاب راهنمای خوبی برای شما است.

 

 

۶۹- مدیریت بحران “۲۱ راز موفقیت در زمان اوج بحران های زندگی”؛ نویسنده/ برایان تریسی

“سرانجام یک روز بحران به سراغ ما می آید، این امری به مراتب اجتناب ناپذیر خواهد بود. لحظه بحران به شما نشان می دهد که چگونه با آن مقابله کنید! بهترین راهنما برای برخورد با بزرگترین چالش ها و بحران های زندگی ما، هرگز نمی تواند توصیه های عملی تر از برایان تریسی را ارائه دهد!/ مارشال گلد اسمیت”. بله بحران برای هیچ یک از ما قابل پیش بینی نیست اما هر مسئله ای راه حلی دارد و این بار نیز برایان تریسی در این کتاب به کمک ما می آید تا با آموزش ۲۱ روش در ۲۱ فصل کتاب به ما کمک کند بحران ها را با موفقیت پشت سربگذاریم و سوال هایی که در این کتاب از ما پرسیده می شود خیلی به ما کمک می کند تا بحران ها را به خوبی پشت سربگذاریم؛ یادمان باشد دریای آرام دریانورد لایقی نمی سازد.

 

 

۷۰- خودتان باشید نقش های دیگر قبلا گرفته شده اند “زندگی خود را با نیروی اصالت تغییر دهید”؛ نویسنده/ مایک رابینز

“کتاب خودتان باشید نقش های دیگر قبلا گرفته شده اند، به ما یادآور می کند که خدا هر یک از ما را برای هدفی “مأموریتی” منحصربه فرد خلق کرده است. ما در دنیایی زندگی می کنیم که به سختی می توان بین واقعیت و دروغ تمایز قائل شویم. این کتاب بسیار قدرتمند، چگونگی دست یافتن به واقعیت مورد نظرتان در شغل، روابط و در خودتان را به شما می آموزد/ جان گوردن”. “رساله ای خارق العاده درباره آنچه همه ما به آن نیاز داریم و تاکنون هرگز برای ما روشن و مشخص نشده است. این کتاب عالی است!/ دکتر فرِد لاسکین”. این کتاب در سه بخش پُرمحتوا به ما کمک می کند تا خود واقعیمان را کشف کنیم و با اصالت زندگی کنیم.

 

 

۷۱- صفت های بایسته رهبر؛ نویسنده/ جان. سی. ماکسول

کتاب صفت ها بایسته یک رهبر از ما چیزی فراتر از یک رهبر می سازد، هر صفحه از آن می تواند زندگی کاری و شخصی ما را دگرگون کند اگر به مطالب آن عمل کنیم. عید سال ۹۱ به ۵۰ نفر از دوستانم این کتاب را هدیه دادم، چون می دانم این کتاب زندگی آنها را دگرگون خواهد کرد. جمله ای مهم از “جان اسکولی” در این کتاب است که: “آینده متعلق به کسانی است که امکانات را قبل از آنکه واضح و آشکار شوند می بینند”. داستان های واقعی و جذابی در این کتاب قرار دارد که به ما درس های فراوانی می دهند. کارآفرینان حال و آینده و افرادی که رهبری گروهی را بر عهده دارند و یا می خواهند بر عهده داشته باشند، حتما این کتاب که به چاپ دوم هم رسیده است را مطالعه نمایند. این کتاب دارای ۲۱ فصل با ارزش می باشد.

 

 

۷۲- انجمن های سری؛ نویسنده/ سیلویا براون

سیلویا براون نویسنده برگزیده پُرفروش ترین و معتبرترین روزنامه نیویورک می باشد، که در مورد فعالیت های انجمن های سری در این کتاب می نویسد. تحقیق او به همراه ارتباط شگفت انگیز او با راهنمای روحش “فرانسین”، این حقیقت را که انجمن های سری بسیاری زندگی هر کدام از ما را تحت تأثیر قرار می دهند آشکار می نماید. سیلویا ما را به سفری حیرت انگیز می برد تا حقایق را روشن کند. هرچند وقت یکبار تمام خبرها به شخص خاصی اختصاص دارد و تنها بعد از گذشت چند ماه به دست فراموشی سپرده می شود؛ ما همیشه این موضوع را در مورد شخصیت های مطرح در سیاست، صنعت و ورزش مشاهده می کنیم؛ به نظر شما این اتفاق ها، اتفاقی رخ می دهد؟، مسلماَ نه و کار کسی نیست جز انجمن های سری که با خواندن این کتاب در ۱۵ فصل با آنها آشنا می شوید.

 

 

۷۳- غول های ثروت؛ به کوشش/ مرتضی اسد خواه

“این کتاب حاوی داستان زندگی افرادی است که با تلاش و تفکر راه روشنی را به سمت آینده گشوده اند و هر یک به نوعی نام ماندگاری از خود به جای گذاشته اند. در این مسیر به ثروت دنیایی دست یافته اند و زمینه ساز کار و فعالیت برای افراد بی شماری شده اند. شما در این کتاب با روش زندگی و چگونگی به موفقیت رسیدن این انسان ها آشنا می شوید/ ناشر”. خواندن چگونگی به موفقیت رسیدن افراد ثروتمند به ما می آموزد که رسیدن به موفقیت و ثروت به آن سادگی که فکر می کنیم نیست اما باید توجه داشت کار غیر ممکن و دور از دسترسی هم نمی باشد، اگر آنها توانسته اند ما هم می توانیم ثروتمند شویم. افراد ثروتمندی که در این کتاب معرفی می شوند، قبل از ثروتمند شدن در شرایط سختی به سر می بردند و با شکست مواجه شده اند اما هیچ وقت تسلیم نشده و با پشتکار و تلاش خود توانستند به موفقیت و ثروت برسند. مطالعه داستان زندگی افراد ثروتمند درک بهتری به ما نسبت به ثروت می دهد و نشان می دهد هیچ کدام یک شبه ره صد ساله را نپیموده اند بلکه سال ها تلاش کرده اند تا به ثروت برسند. در این کتاب داستان زندگی ۵ نفر با تصاویر آنها و کسب و کارشان نوشته و قرار داده شده است.

 

 

۷۴- نقشه ذهن؛ نویسنده/ تونی بازان

دو چیز مهم وجود دارد که مغز هنگام یادگیری به آن توجه می کند: “تداعی مفاهیم و تخیل”. کتاب نقشه ذهن آخرین ابزار سازمان دهی شده برای فکرکردن و یادگیری است. با خواندن این کتاب دیگر هیچ مطلب مهمی از خاطرمان نخواهد رفت و حافظه بسیار قوی پیدا خواهیم کرد. در صفحات آخر این کتاب مثال های بسیار عالی با تصاویر مخصوص آورده شده که به ما نشان می دهد: “چگونه مشکلاتمان را حل کنیم؟، چگونه مطالب مهم را در سخنرانی فراموش نکنیم؟، چگونه رویدادهای خانوادگی را برنامه ریزی کنیم؟، چگونه یک اقدام جدید را با موفقیت به پایان برسانیم؟، چگونه تمام خریدهای مهم را انجام دهیم تا چیزی از قلم نیفتد؟ و چگونه برای آینده ایده آل خود برنامه ریزی کنیم؟”. این کتاب که دارای ۵ فصل می باشد برای افراد محصل مفید است تا تمام مطالب درسی را به خاطر بسپارند و همچنین برای افرادی که مشغله کاری و فکری زیادی دارند و می خواهند آنها را در زمان تعیین شده انجام دهند و فراموش نکنند بسیار مفید می باشد.

 

 

۷۵- کاهش استرس در اوج موفقیت؛ نویسنده/ کلرهریس

این کتاب از ۵ فصل تشکیل شده است که در کنار هم راهنمای رشد و تحول شخصی هستند و راهکارهای موثری برای برخورد موفق با فشارهای زندگی کاری در اختیارمان قرار می دهند. در فصل یکم می خوانیم که چگونه استرس در محل کار روی ما تأثیر می گذارد؛ در فصل دوم توضیح داده شده که چگونه استرس روی اندیشه و احساسات و رفتار ما تأثیر می گذارد و چگونه ما را از سلامتی و حال خوش دور می کند، سرانجام اینکه وقتی در موقعیت های دشوار قرار می گیریم احتیاج به راه حل های فوری داریم تا تنش را از خود دور کنیم؛ در فصل های ۳ می آموزیم که چگونه به خود کمک کنیم؛ در فصل ۴ می آموزیم چرا نمی توانیم تصمیم بگیریم و قاطعیت نداریم؟، و در تمام این ۴ فصل تمرین های خوبی نوشته شده تا آنها را انجام دهیم و در فصل پنجم نویسنده به تمرین ها و شیوه هایی اشاره کرده که به ما امکان می دهد در آرامش قرار بگیریم و ذهنی متمرکز داشته باشیم و از استرس دور شویم.

 

 

۷۶- داریوش کویر؛ نویسنده/ مری بویس- رمان گریشمن

داریوش کبیر را می توان به جرأت یکی از نوابغ هوشمند و شایسته برای قدرت و شاهنشاهی آسیا نامید. در این کتاب گوشه ای از کارهای شگفت انگیز این فرزند پاک ایران و شاهنشاه ۲۸ کشور آسیا بررسی می شود و همچنین با اندیشه های اهورایی این ابر مرد وطن پرست تاریخ ایران و جهان که بدون تردید وی ادامه دهنده راه کوروش بزرگ بوده است آشنایی می شویم. یکی از اقدامات مهم داریوش بزرگ قرار دادن “مصر” به عنوان یکی از ولایات ایران بود؛ نظم دادن انسانی به مالیات های کشوری یکی دیگر از اقدامات مهم داریوش است؛ ساخت راه شاهی با زیرسازی اصولی و مستحکم به طول ۲۷۰۰ کیلومتر یکی از شگفت انگیز ترین کارهای وی در ۲۵۰۰ سال پیش است. حس ملی گرایی و وطن پرستی داریوش بزرگ در برابر کشور مقدسی همچون ایران از دیگر سرمشق های این ابر مرد تاریخ است. برجسته ترین اقدام داریوش بزرگ بنیان گذاری نیروی دریایی ارتش ایران برای نخستین بار در تاریخ آریا بوده است. از دیگر اقدامات مهم داریوش، ابداع خط میخی پارسی باستان می باشد. دعای داریوش کبیر در تخت جمشید: “خداوند این کشور را از دشمن، از خشکسالی، از دروغ محفوظ دار”. برای شناخت بیشتر داریوش کبیر بهتر است این کتاب را مطالعه نمایید.

 

 

سال ۱۳۹۱

۷۷- شیوه نهنگ؛ نویسنده/ کنت بلانچارد

هیچ می دانستید حتی حیوانات می توانند به ما درس هایی بدهند؟. در این کتاب که دارای ۶ فصل می باشد شرح داستانی آموزنده است که در آن کنت بلانچارد نویسنده معروف به تماشای صحنه نمایش نهنگ ها می رود و از مربی دنیای حیوانات اورلاندو”چاک تامپکینز” نکته هایی را می آموزد که در زندگی شخصی و کاری ما بسیار قابل استفاده هستند. نکته ای از کتاب: “پدر، مادر، مدیر و رهبر باید تلاش کنند نقاط برجسته اطرافیان را ببینند و روی آن تأکید کنند”.

 

 

۷۸- کار تیمی برتر؛ نویسنده/ کنت بلانچارد- آلن راندولف- پیترگریزر

به کمک مباحث، مثال ها و مسائل قابل بررسی در این کتاب، شما و هم تیمی هایتان خواهید آموخت که: “چگونه جهت دستیابی به سطح بالاتری از اطمینان و مسئولیت، اطلاعات را با یکدیگر در میان گذارید؟، چگونه جهت اعطای آزادی عمل مسئولانه به اعضای تیم مرزبندی نمایید؟ وچگونه جهت تصمیم گیری های گروهی درست، مهارت های خود مدیریتی را توسعه دهید؟”. این کتاب با سه گام راه تبدیل شدن به یک گروه برتر را به ما نشان می دهد و این سه گام عبارتند از: گام اول» اقدام به یادگیری مهارت های برتر، گام دوم» سرعت بخشیدن به فرایند تبدیل تیم، گام سوم» تسلط بر مهارت ها.

 

۷۹- ۵۱۰ نکته موثر در مدیریت؛ به کوشش/ محمد رضا قربانزاده

“مجموعه حاضر به مطالب و نکات مهمی پیرامون، مدیریت برتر روانشناسی و رفتارشناسی در مدیریت، شناسایی و تشخیص نوع و سبک مدیریت، استراتژی های برنامه ریزی در مدیریت، استراتژی مدیریت زمان، رفتارهای مدیر و کارمند، کارمندشناسی و کارمند پروری، رفتارهای مهم سازمانی، بازدهی کارمندان در رفتار مدیریتی، باید و نبایدهای کاری برای مدیران و کارمندان و همچنین مدیریت امروز در هزاره سوم و رهاورد این نوع مدیریت و… اشاره گردیده است/ محمد رضا قربانزاده”. جملاتی از کتاب: “شکست خوردگان دیروز فاتحان امروز را به وجود آورده اند. بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و عده ای آسیاب. وقتی تو واقعا چیزی را می خواهی همه جهان هم دست می شوند تا بتوانی آن را به دست آوری”.

 

 

۸۰- کوروش کویر؛ نویسنده/ هارولد لمب

باید بزرگان این خاک را شناخت هر چند هزاران سال پیش زیسته اند/ محمد کارگر مزرعه ملا.

آقای “هارولد لمب” مؤلف کتاب کوروش کویر که متن انگلیسی آن حدود سال “۱۹۶۰ میلادی” در نیویورک انتشار یافت در میان ایرانیان ناشناس نیست و چندین بار به کشور ما مسافرت کرده است. هرکس این کتاب را بخواند از تبحر مؤلف در زبان، مخصوصا تسلط حیرت آور او در لغات و مترادفات انگلیسی واقعا تعجب می کند و به وسعت لغت شناسی او آفرین می گوید و او را یک قاموس ناطق می پندارد. کتاب کوروش کبیر تاریخی است رمان مانند یا رمانی است تاریخی. آنچه در این داستان شیرین ارزش دارد، همانا تصویر ماهرانه ی ظهور و پیشرفت عجیب کوروش، دلاوری، سادگی، عدل پروری، دادگستری، سیاست کشورگشایی و کشور داری اوست. مؤلف فاضل در این راه روشن کردن تاریخ یکی از بزرگترین شاهان صلح پرور جهاندار ایران و یکی از اولین مدافعان حقوق انسان، در سلک داستان خدمتی شایسته و کاری سزاوار ستایش و امتنان انجام داده است. “گزنفن” در این کتاب گفته است: “سراسر این شاهنشاهی وسیع با عقل و اراده ی یک مرد، یعنی کوروش اداره می شد. وی با ملت خود مانند فرزندان خود رفتار می کرد و آنان او را مانند پدر احترام می گذاشتند”. اولین منشور حقوق بشر را کوروش کبیر بر جای گذاشت، همچنین اولین دولت جهانی منظم را او پدید آورد. ایران به داشتن پادشاهانی همچون کوروش کبیر و داریوش بزرگ به خود می بالد. حتما این رمان زیبا و جذاب از کوروش کبیر را که در ۷ فصل نوشته شده مطالعه نمایید. امیدوارم یک کارگردان بزرگ در کشور مانند آقای داود میرباقری که مختارنامه را ساخت، فیلمی هم از داریوش و کورش کویر بسازد تا این بزرگان کشورمان بیش از پیش به فراموشی سپرده نشوند.

 

 

۸۱- سوپ جوجه ” داستان هایی پند آموز برای پرورش روح”؛ نویسنده/ جک کانفیلد

اشتباه نکنید این یک کتاب آشپزی نیست؛ سوپ جوجه برای پرورش روح و روان مجموعه ای از بهترین داستان های کوتاه و پند آموز برای تفکر در زندگی و تقویت روح و روان است که برگرفته از کتاب: سوپ جوجه برای تقویت روح اثر “جک کانفیلد” می باشد. این کتاب گاهی ما را به خنده، گاه متعجب، گاهی به گریه می اندازد و گاه متوجه می شویم که خداوند بزرگ چگونه در شرایط سخت به بندگان و موجوداتش کمک می کند؛ بعضی داستان های این کتاب آنقدر جالب و آموزنده هستند که اگر با دقت خوانده شوند وجود انسان را می لرزانند.

 

 

۸۲- سرزمین الماس ها؛ نویسنده/ راسل. ایچ. کانول

در کتاب سرزمین الماس ها درس بسیار مهمی وجود دارد و آن درس این می باشد که: “کسی که بخواهد در همه حال و در همه جا بزرگ باشد باید ابتدا در فیلادلفیای خودش انسان بزرگی باشد”؛ منظور از فیلادلفیا مکانی است که  نویسنده در آن به سخنرانی پرداخته و متن آن در این کتاب قرار دارد. هنگامی که می گوید فیلادلفیا منظورش استان، شهر و یا روستایی است که هر کدام از خوانندگان این کتاب در آن زندگی می کنند. این کتاب به ما می گوید: “چگونه موفقیت و موقعیت های بزرگی که در یک قدمی ما هستند را از دست می دهیم و به فکر موفقیت های دور و دراز هستیم، در صورتی که موفقیت و موقعیت های بزرگ در یک قدمی ما قرار دارند”. در قسمتی از کتاب به افرادی که در حال گوش دادن به سخنرانی هستند گفته می شود: “دوستان من اگر فقط به چند بلوک آن طرف تر از خود توجه کنید و بفهمید که مردم چه می خواهند و شما باید چه چیزی فراهم کنید، خیلی زود می توانید آن را ببینید. ثروت درست در ژرف های صدای شماست”. در این کتاب داستان هایی قرار دارد که چگونه افراد موقعیت های بزرگی را در یک قدمی خود از دست داده یا به دست آورده اند. خواندن این کتاب ۴۸ صفحه ای سه ساعت بیشتر زمان نمی برد اما چندین سال زودتر ما را به مأموریت، اهداف و رویاهایمان می رساند. یکی از افرادی که در کشور خودمان ایران، فیلادلفیای خودش را کشف کرد و در آن انسان بزرگی شد آقای عباس برزگر می باشد. برای اینکه بدانید عباس برزگر چگونه این کار را انجام داد بر روی متن آبی رنگ بالا کلیک کنید. در ضمن این کتاب در دوره ای پُرفروش ترین کتاب در “سایت آمازون” و در لیست “نیویورک تایمز” بوده است.

 

 

۸۳- پیروزی افکارهدفمند، “میانبری برای یافتن یک زندگی موفق”؛ نویسنده/ گیل لیندن فیلد

اگر اهداف ما هدفمند نباشند به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. مهم ترین حرکتی که در زمینه خودشناسی می توان داشته باشید، درک عمیق از خود و خواسته ها و نیازهایتان است و تنها انگیزه ای که باعث پیشرفت شما در زندگی می شود، شناخت صحیح خود و خواسته هایتان می باشد که می تواند راه صحیحی را پیش رویتان قرار دهد. این کتاب در ۱۵ گام به ما می آموزد که اهداف مان را همان طور که می خواهیم به واقعیت تبدیل کنیم. شما در این کتاب می آموزید که چگونه دید خود را نسبت به اطرافیان تان بهبود بخشید و به برنامه های پُرشور و مناسبی دست پیدا کنید و اینکه چگونه انگیزه خود را تقویت نمایید تا به مأموریت و اهدافتان دست یابید.

 

 

۸۴- رموز موفقیت در بازاریابی شبکه ای، “موفقیت یا شکست در ۹۰ روز نخست”؛ نویسنده/ ریچارد کوک

این کتاب راهنمای خوبیست که می تواند شما را در این تجارت نوپا و قانونی در کشور موفق کند. هر کاری اصول خاص خودش را دارد که اگر به آن عمل نشود با شکست مواجه می شویم. یکی از فواید دیگر بازاریابی شبکه ای، جدا از درآمدی که کسب می کنید این است که شما با موفقیت دیگران به موفقیت می رسید و این خیلی نکته مهمی است: “برنده/ برنده” یکی از اصول جهانی موفقیت در تجارت است. باز تأکید می کنم که این تجارت را از دست ندهید زیرا این موقعیت عالی دیگر در کشورمان پیش نخواهد آمد. این کتاب دارای ۱۱ فصل می باشد که گام با گام نتورک مارکتینگ و اصول ساختن یک مجموعه موفق را به ما آموزش می دهد. در بخش آخر ۵۰ دلیل شکست افراد در نتورک مارکتینگ نیز توضیح داده شده است که باید از آنها دوری کنیم.

 

 

۸۵- استیو جابز؛ نویسنده/ والتر ایزاکسون

استیو جابز یکی از آن افرادی است که من واقعا از او خوشم می آید زیرا توانست با دستان خالی اما با ذهنی باز یکی از بهترین شرکت های دنیا را تأسیس کند، شرکتی که در پارکینگ یک خانه متولد شد. هر چند که استیو وقتی چیزی مطابق میلش نبود آن را: “افتضاح، کاملا احمقانه و غیر قابل خوردن، بدون هیچ ترسی از طرف مقابل بیان می کرد و هرگونه نقص مشاهده شده در کار می توانست باعث سرزنش طرف مقابل او شود”، اما با وجود این اخلاقش ۶ صنعت را متحول کرد. دوستان عزیز خلاصه از از آنچه در این کتاب ۴۴۱ صفحه فشرده ای که خوانده ام را برای شما در قسمت “بیشتر بدانیم” نوشته ام. این را بدانید که خواندن این مطالب ارزشش را دارد زیرا اگر بخواهید خود کتاب را مطالعه کنید که از ۳۹ فصل تشکیل شده است دو ماهی وقت شما را می گیرد، اما واقعاَ این کتاب جذاب است و خواندن آن به شما شهامت، خلاقیت، اعتماد به نفس و خیلی چیزهای دیگر را در مسیر کارآفرینی می دهد، خواندن آن را از دست ندهید. این کتاب به چاپ سوم نیز رسیده است.

 

 

۸۶- الفبای ساختن تیم کاری پیروزمند؛ نویسنده/ بلر سینگر

“توانایی هدایت و مدیریت افراد یک مهارت کاری حیاتی برای رهبران است. به عقیده من، یکی از دلایلی که بسیاری از کسب و کارهای کوچک موفق به رشد نمی شوند و یا به راحتی شکست می خورند این است که فرد کارآفرین یک گروه قوی را در کنار هم جمع نکرده است و این افراد اغلب به دلیل خستگی گروه را ترک می کنند”. گفته های بالا سخنان من نبود، گوشه ای از پیش گفتار کتاب بود که به حقیقتی اشاره کرد که برای هر کسب و کاری حیاتی است؛ یعنی داشتن یک “گروه و تیم قوی در کسب و کار”. می دانید رمز موفقیت افرادی مثل بیل گیتس و استیو جابز چیست؟ “سیستم مناسب، شبکه و کار گروهی قوی و استفاده از باهوش ترین و بهترین افراد”، پس اهمیت یک تیم کاری قوی را می توان امری مهم برای تجارت خود دانست. کارآفرینان محترم و افراد علاقه مند به دنیای کارآفرینی از خواندن این کتاب غافل نشوید؛ شما می توانید یک مربی عالی باشید، اما در صورتی که در تیم خود استعدادهایی درخشان نداشته باشید همچنان در مسابقات قهرمانی پیروز نخواهید شد. این کتاب دارای ۹ فصل می باشد.

 

 

۸۷- برندگان و بازندگان؛ نویسنده/ سیدنی. جی. هریس

براستی فرق یک برنده و بازنده در چیست، شما می دانید؟؟. بله شاید یکی از موارد تعهد باشد: “برنده متعهد می شود، بازنده وعده می دهد”. در این کتاب جملات بسیار مفیدی نوشته شده است که فرق بین برنده و بازنده را برای ما آشکار می کند. یکی از فواید خواندن این کتاب این است که ما متوجه می شویم آیا یک برنده هستیم یا یک بازنده، چون برنده و بازنده هر کدام یک نوع طرز فکر متفاوت دارند. اگر برنده بودن را به عنوان هدف زندگی خود انتخاب کرده اید، این کتاب راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. خواندن این کتاب نیم ساعت وقت شما را بیشتر نمی گیرد زیرا تنها جملات بسیار مهم در این کتاب ۱۲۵ صفحه ای نوشته شد است که در مقابل هر جمله در صفحه روبه روی آن تصویری وجود دارد که باعث می شود ما بیشتر به جمله نوشته شده دقت کنیم. “سیدنی. جی. هریس”  نویسنده کتاب به خاطر نگارش مقاله هایی تحت عنوان “کاملا شخصی” که هر روز به طور همزمان در ۱۸۰ روزنامه در سراسر ایالات متحد آمریکا و کانادا به چاپ می رسد، از شهرت زیادی برخوردار است. وی منتقد هنریِ روزنامه “شیکاگو دیلی نیوز” است و در دانشگاه “شیکاگو” نیز به تدریس هنرهای آزاد اشتغال دارد؛ هریس پیش تر، عضو هیأت علمی موسسه مطالعات علوم انسانی “آسپن” بود.

 

 

۸۸- مذاکرات سرنوشت ساز” ابزاری برای گفت و گو در شرایط دشوار”؛ نویسنده/ کری پاترسون- ژوزف گرینی

استفان کاوی در پیشگفتار کتاب می نویسد: “در زندگی، کار و حرفه مان لحظاتی چهره می کنند که همه چیز را متحول می سازند. بسیاری از این لحظات تعیین کننده، از مذاکرات و گفتگوهای سرنوشت ساز یا راه گشا با اشخاص مهم نشأت می گیرد که از طریق آن تصمیماتی اتخاذ می شود که ما را در مسیرهای مختلف به حرکت در می آورند. راه هایی که به مقصدهای بسیار متفاوتی منتهی می شوند. اثرات گفتگوهای بد در زندگیمان می تواند بسیار مخرب و پُر زیان باشد. بررسی ها نشان می دهند که مذاکرات و گفتگوهای درست و اصولی روی روابط زناشویی، مشاغل، سازمان ها و اجتماعات تأثیر مثبت فراوان می گذارد، بنابراین توصیه جسورانه ما این است که بر گفتگوهای سرنوشت ساز احاطه پیدا کنید تا در کار، روابط و سلامتی خود به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید”. ارتباط به سود کسانی که روی آن کار می کنند تمام می شود/ جان پاول. دوستان مأموریتی برای رسیدن به موفقیت باید در مذاکرات سرنوشت ساز موفق ظاهر شویم و خواندن این کتاب به ما آموزش می دهد چگونه در اینگونه مذاکرات پیروز شویم.

 

 

۸۹- شکست های نام های تجاری” حقایقی درباره صد خطای فاحش و تاریخی در ساخت برند”؛ نویسنده/ مت هیگ

در بالا یک کتاب را از مت هیگ معرفی کردم به نام: “سلاطین نام های تجاری” و این کتاب” شکست های نام های تجاری” روبه روی آن ایستاده. خیلی خوشحالم که این کتاب را خواندم، زیرا برای هدایت دو شرکتی که تأسیس کرده ام خیلی مفید بوده و می باشد. این کتاب از شکست نام تجاری و شرکت در آینده جلوگیری می کند زیرا تجارب بسیار آموزنده ای در آن نوشته شده است که می توانند برای شرکت و نام تجاریمان بسیار مفید باشند. مت هیگ بسیار موشکافانه به شکست صد نام تجاری پرداخته و به ما می آموزد که چگونه اشتباهات این صد نام تجاری را تکرار نکنیم. او در هر مورد از اشتباهات برندها پرده برمی دارد و در پایان یک فهرست ارزشمند از نکات عبرت آموز این خطاها فراهم می آورد. دالان سحرآمیز شکست های مطرح شده در کتاب مت هیگ شما را از خطرات بالقوه مسیر آگاه می سازد و چگونگی تضمین یک حیات طولانی مدت و سالم را برای برند و کسب و کار ما به تصویر می کشد. کارآفرینان و افرادی که به تازگی می خواهند کسب و کاری را شروع کنند خواندن این کتاب مفید را که دارای ۱۰ فصل می باشد از دست ندهند.

 

 

۹۰- حکایت آنکه دلسرد نشد؛ نویسنده/ مارک فیشر

بعد از کتاب “راز میلیونر یک شبه” که در بالا آن را معرفی کردم، مارک فیشر باقی داستان آن جوان که در نیویورک چند سالی برای مؤسسه تبلیغاتی کار می کرد و در می یابد که نه از زندگی لذت می برد نه از استعداد شگرفش”مأموریتش” آنچنانی که خود می خواهد بهره می برد، را که درس های مهمی از پیرمرد ثروتمند آموخت در کتاب “حکایت آنکه دلسرد نشد” بیان می کند تا جوان را به سر منزل مقصود برساند. داستان این کتاب هم مثل کتاب قبل بسیار جذاب و آموزنده است. در این کتاب می آموزیم که ارزش کار خود را به واقع درک کنیم و ارزش ایده ها را بدانیم. در قسمتی از کتاب آمده: “آدم های معمولی هم به این انسان وحشی شباهت دارند، باور نمی کنند که ایده ها واقعی اند”. در ۲۵ فصل این کتاب می آموزیم: “چگونه متوجه شویم ایده هایی که انتخاب می کنیم درست هستند؟، بخت و اقبال وجود ندارد هرچه هست تفکر و تلاش انسانیست. می آموزیم تمرکز چیست و چگونه درست از آن استفاده کنیم؟، ایمان را چگونه در وجودمان قوی کنیم؟ و خیلی مطالب آموزنده دیگر که دانستنشان در مسیر رسیدن به موفقیت و خوشبختی ضروری می باشد”.

 

 

۹۱- رازهای تبلیغات؛ نویسنده/ دیوید اُگیلوی

دیوید اُگیلوی به عنوان یکی از بنیانگذاران تبلیغات نوین آمریکا، شرکت اُگیلوی ماثر را در سال ۱۹۴۵ بنیان گذاشت. اُگیلوی در کنار بزرگانی چون “ریموند رابیکم”، “دکتر جورج گالوپ” و “استانلی رزور” کار تبلیغات را شروع کرد و درس های زیادی از آنها آموخت. او دیدگاه های نوینی را در نوشتن آگهی و معرفی مارک تجاری ارائه کرد. من این کتاب را که دارای ۲۰ فصل می باشد و به چاپ پنجم رسیده تا صفحه ۶۳ بیشتر مطالعه نکردم زیرا مطالب آن زیاد برایم جذاب نبود اما شاید اگر آن را تا آخر بخوانم نظرم تغییر کند. این کتاب برای افرادی مناسب است که می خواهند در شرکت تبلیغاتی استخدام و مشغول به کار شوند. یکی از پیشنهادهای اُگیلوی این است که: “هر آگهی نویسی باید دو سال اول فعالیت شغلی خود را با روش پاسخ مستقیم آغاز کند”. در پیش گفتار کتاب اُگیلوی می گوید: “این، کتابی است برای جوانان امیدوار و کار آموزگارانی که هنوز در پی راه هایی برای بهبود رفتار رقابتی خود و نیل به توفیق مالی بیشترند”.

 

 

۹۲- هوندا”داستانی از کامیابی مدیریت ژاپنی در آمریکا”؛ نویسنده/ رابرت ال. شوک

هوندا یکی از شرکت های بزرگ و مطرح ژاپن است که محصولات مختلفی تولید می کند. این شرکت به دستان خالی دو بنیانگذار سخت کوش به نام های “سوئی چیرو هوندا” و “تاکه ئو فوجی ساوا” بنا شد، افرادی که هیچ کدام تحصیلات دانشگاهی نداشتند. در این کتاب می آموزیم چگونه مدیریت ژاپنی توانسته این شرکت را به اوج برساند، در جهان مطرح کند و شعبه های شرکت را در کشورهای دیگر تأسیس نماید. کتاب دارای ۴ بخش می باشد و برای کارآفرینان و افراد علاقه مند به دنیای کارآفرینی بسیار مفید و الهام بخش است. خواندن سختی ها و مشکلاتی که این شرکت و موسسان آن، آنها را حل کرده اند و پشت سر گذاشته اند، درس های زیادی به ما می دهد که یکی از آنها این است که نباید در مقابل سختی ها و مشکلات میدان را خالی کنیم و اهدافمان و مأموریتمان را به فراموشی بسپاریم.

 

 

۹۳- لغزش برند؛ نویسنده/ مارتی نیومایر

من در این سال ها با خواندن کتاب های بی نظیر: “سلاطین نام های تجاری” و “شکست نام های تجاری” متوجه شدم “برند” و “کیفیت” حرف اول را در انتخاب مشتریان می زند و نمی توان از این حقیقت فرار کرد. اگر کسب و کاری نتواند برند خوبی برای خودش و محصولات یا خدماتش داشته باشد اعتبار و اعتماد زیادی نمی تواند در بازار کسب کند. با این کشف علاقه من به برند و برند سازی هر روز بیشتر از پیش شد و تصمیم گرفتم در مورد آن تا می توانم آموزش ببینم و کتاب های مختلفی را بخوانم. کتاب لغزش برند آقای مارتی نیومایر هم یکی از آنهاست. برای اینکه یک برند خوب داشته باشیم باید آن را به خوبی بسازیم و این کتاب به ما می گوید چگونه از لغزش برند خود اجتناب کنیم.

 

 

۹۴- ۲۲ قانون تغییر ناپذیر برند؛ نویسنده/ ال ریس- لورا ریس

این کتاب خیلی بی نظیری است که توسط دو تن از نخبگان و استراتژیست های برندسازی و فروش در بازار نوشته شده، پدر و دختری که در کارشان بهترین هستند و من با خواندن کتاب های آنها در تجارت و ساخت برند انگیزه بالایی می گیرم. از اهمیت برند هر چه بگویم کم است و برای ساخت آن باید ۲۲ قانون را رعایت کرد تا یک برند عالی ساخت. این کتاب ۲۲ قانون را با مثال هایی از شرکت های مختلف جهانی برای ما بیان می کند که به ما می گوید چطور در بازاری که پُر از رقیب است برای خود یک برند عالی بسازیم تا نه تنها از رقبا عقب نمانیم بلکه از آنها جلو بزنیم.

 

 

۹۵- ۷ روش برای گرفتن بله؛ نویسنده/ راسل اچ گرانگر

وقتی بخواهیم کسی را علاقه مند به انجام کاری کنیم باید بتوانیم بله را از او بگیریم. در این کتاب ۷ روش برای گرفتن بله نوشته شده که اگر آنها را به خوبی بیاموزیم و در زندگی و کار خود از آنها استفاده نماییم می توانیم نه های زیادی را به بله تبدیل کنیم و این بله ها موفقیت ما را در زندگی و کارمان رقم می زنند. دانشمندان توانسته اند هفت محرک احساسی مغز را کشف کنند و آنها را تحریک و فعال کنند، که در این کتاب به معرفی این محرک ها پرداخته شده است. برای بله گرفتن باید بتوانیم دیگران را متقاعد کنیم، این کتاب در ۲۰ فصل به ما می آموزد که چطور این کار را انجام دهیم.

 

 

۹۶- رهبری بر قلب ها؛ نویسنده/ کنت بلانچارد

بگذارید یک حقیقت را به شما در مسیر رسیدن به موفقیت بگویم: َ”اگر می خواهید در زندگی فرد موفق و تأثیرگذاری باشد باید به یک رهبر تبدیل شوید، شما نمی توانید تا همیشه یک پیرو بمانید. فرقی نمی کند که چه کسی هستید، در محل کار با همکاران، در محیط خانواده، در میان دوستان، در جامعه و… قدرت رهبری شما نه تنها برای خودتان مفید است بلکه برای دیگران نیز مفید می باشد، برای خانواده تان، فرزندان، برادر، خواهر، دوستان، همکاران، کشورتان، شهرتان، روستایتان و… باید این توانایی را در خود رشد دهید و این کار با آموزش شدنی است”. در بالا کتاب “صفت های بایسته یک رهبر” را معرفی کردم که یکی از بهترین کتاب ها در آموزش رهبری است و این کتاب نیز “رهبری بر قلب ها” همانند آن می تواند به شما کمک کند تا به یک رهبر عالی تبدیل شوید. کنت بلانچارد در این کتاب می نویسد: “پیشنهادم این است که برای خود یک مأموریت شخصی در نظر بگیرید. این مأموریت به شما کمک می کند که متوجه شوید چه چیزی باعث می شود که شما از کار خود لذت فراوان ببرید بدون آنکه متوجه گذشت زمان شوید. درک این موضوع برای بعضی ها دشوار است. اما چرا زندگیتان صرف همان چیزی نشود که دوستش دارید؟ اگر از کاری که انجام می دهید لذت نبرید، چطور می توانید در آن کار واقعا موفق باشید؟؛ همه ما باید یک صدا بگوییم: خدا را شکر، امروز دوشنبه است و روز کار!”.

 

 

۹۷- شازده کوچولو؛ نویسنده/ آنتوان دوسنت اگزوپری

کتابی که خیلی ها اگر آن را کامل نخوانده باشند، اسم کتاب و یا مطلبی از آن را شنیده اند و یا خوانده اند. داستانی بسیار زیبا از یک پسر بچه به نام “شازده کوچولو” که به سیاره های مختلف سفر می کند و به ماجراجویی می پردازد تا بیاموزد آنچه را که نمی داند و برای خود دوست پیدا کند. واقعا که دوسنت اگزوپری، نویسنده کتاب، شاهکاری آفریده که برای هر سن و سالی مفید و خواندنی است؛ در این کتاب از شروع تا پایان کلی احساس وجود دارد که باید آنها را فهمید، که اگر آن احساسات را به خوبی بفهمیم بغض به گلویمان فشار می آورد و اشک از چشمانمان جاری می شود. برای من که اینگونه بود. “روباه موقع خدا حافظی به شازده کوچولو راز مهمی را می گوید: فقط با چشم دل می توان خوب دید”. اگر هنوز شازده کوچولو را نخوانده اید حتما آن را تهیه کنید و بخوانید.

 

 

۹۸- ورونیکا؛ نویسنده/ پائولو کوئیلو

داستان این کتاب درباره دختری است ۲۴ ساله به نام ورونیکا که تصمیم می گیرد با خودکشی و خوردن قرص به زندگیش پایان دهد ولی در این کار موفق نمی شود و دکتر به او می گوید که تا چند روز دیگر بیشتر زنده نیست، اما آگاهیش از مرگ باعث می شود شدیدتر زندگی کند و کارهایی را انجام دهد که پیش از آن هرگز نکرده بود. این کتاب که رومانی از کوئلیو می باشد درباره کسانی است که در قالب های معمول اجتماع نمی گنجند، درباره جنون است و نیاز به یافتن راهی متفاوت برای زندگی، برای کسانی که اغلب با پیش داوری های دیگران آزار می بینند، فقط به این دلیل که مثل دیگران فکر نمی کنند. ۳ بار تجربه ی حضور کوئلیو در بیمارستان روانی شاید یکی از دلایلی باشد که او توانسته به خوبی این داستان را خلق کند.

 

 

۹۹- پیش با تمام قدرت؛ نویسنده/ کن بلانچارد- جی استونر

تفاوت هدف با مأموریت چیست؟ در این کتاب با آن آشنا می شویم. نویسندگان این کتاب در پیشگفتار می گویند: “عبارت “به پیش با تمام قدرت” یادگار دوران کشتی های بخار و به این مفهوم بود که کشتی با تمام نیرو به جلو حرکت کند. در این کتاب مقصود ما از این عبارت این است که شما باید از مقصود و مقصد خود تصویر روشنی داشته باشید، خود را به رسیدن به آن متعهد بدانید، از اهمیت آن آگاه باشید، از توانمندی های خود برای رسیدن به آن مطمئن شوید، و خلاصه بتوانید علی رغم تمام موانعی که ممکن است در راه شما ایجاد شود تصمیمات قاطعی اتخاذ کنید”. کتاب شرح داستانی خواندنی است که می تواند برای رسیدن به مأموریت و اهدافمان در محیط کار و در زندگی شخصی به ما کمک کند و به ما می آموزاند چطور بیانیه مأموریتی خوب برای خود و کسب و کارمان بنویسیم تا به آن دست پیدا کنیم.

 

 

۱۰۰- اتاق فکر؛ نویسنده/ علی اکبر جناب زاده

اتاق فکر یا “موسسه سیاستگذاری و تعیین خط مشی” مجموعه ای است که توان خود را صرف تحقیق در اموری می کند که به آن محول گردیده و به حل و فصل معضلاتی می پردازد که موسسات و ارگان های مختلف در عرصه های گوناگون فعالیت های خود اعم از سیاست های اجتماعی، راهبردهای سیاسی، مسائل اقتصادی، نظامی، فنی و هر عنوان دیگری با آن رو به رو شده اند. داشتن اتاق فکر برای شرکت ها و کسب و کارهایی که به فکر رشد و پیشرفت هستند ضروری است. در این کتاب که دارای ۳ فصل است با مفهموم اتاق فکر و تاریخچه آن آشنا می شویم و بعد با اتاق فکرهای مختلف آشنا می شویم و پس از دانستن اهمیت آن سعی می کنید یک اتاق فکر برای کسب و کار خود داشته باشیم و نحوه تأسیس یک اتاق فکر را می آموزیم. ما نیز در سایت مأموریت+ می خواهیم یک اتاق فکر تشکیل دهیم تا با همفکری هم برای برخی مشکلاتِ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور راه حلی اساسی پیدا کنیم و برای همیشه آنها را حل و فصل نماییم. اتاق فکر مأموریت+

 

 

۱۰۱- راز برای زندگی شاد؛ نویسنده/ پرفسور باترا

در این کتاب جملاتی با تصاویری جالب نوشته و گذاشته شده اند که راهنمای مسیر ما برای رسیدن به موفقیت هستند و به ما درک عمیق تری برای شاد زندگی کردن می دهند.

 

 

۱۰۲- راه اپل “۱۲ درس مدیریتی از نوآورترین شرکت دنیا”؛ نویسنده/ جفری کروک شنک

چرا اپل بزرگترین سیب جهان شده است؟. در این کتاب ۱۲ فصل وجود دارد که به ما می آموزند “اپل” و سکان دار خود یعنی “استیو جابز” چه کارهایی انجام داده اند تا به این موفقیت بزرگ دست یافته اند. اگر به فکر داشتن کسب و کاری رو به رشد و پایدار هستید این کتاب الهام بخش را مطالعه نمایید و ۱۲ درس مدیریتی آن را در کسب و کارتان به اجرا بگذارید.

 

 

۱۰۳- ۲۲ قانون ابدی بازاریابی؛ نویسنده/ ال ریس- جک تروت

بازاریابی موضوعی نیست که بتوان ساده از کنار آن گذشت؛ اَل ریس و جک تروت در این کتاب ۲۲ قانون ابدی بازاریابی را به خوبی برای ما با مثال هایی از شرکت های مختلف توضیح می دهند تا بتوانیم در بازار پُر از رقابت امروز موفق شویم کسب و کار خود را سالم و پایدار نگه داریم و آن را به خوبی رشد دهیم. در قانون ۲۲ کتاب شرح داده شده که: “بدون سرمایه مناسب و یک ایده خوب به هیچ وجه موفق نخواهید شد”. اگر دستی در تجارت دارید این کتاب را حتما مطالعه کنید و قوانین آن را در کسب و کارتان به کار بگیرید، شک نکنید که تجارتتان رشد خواهد کرد چون خیلی ها از این قوانین آگاهی ندارند.

 

 

۱۰۴- کویریّات “زیباترین نوشته های ادبی و عرفانی دکتر شریعتی”؛ نویسنده/ دکتر علی شریعتی

دکتر شریعتی برای همه ما هموطنان شناخته شده است. دکتر زندگی پُر فراز و نشیبی داشته که شرح آن در اول این کتاب آمده است. خواندن کویریّات به ما درک عمیق تری از زندگی می دهد و ما را با موضوعات مختلفی آشنا می کند که باید در مورد آنها بهتر و بیشتر بدانیم. دکتر شریعتی می گوید: “واقعیت، خوبی، زیبایی. در این دنیا، جز این سه، هیچ چیز دیگر به جستجو نمی ارزد. نخستین با اندیشیدن، علم. دومین با اخلاق، مذهب. و سومین با هنر”. خواندن این کتاب برای کاربران فهیم مأموریت+ خیلی با ارزش است تا از زندگی درک عمیق تری پیدا کنند.

 

 

۱۰۵- ترامپ ۱۰۱ راه موفقیت در کسب و کار؛ نویسنده/ دانلد جی. ترامپ- مردیت مک ایور

دانلد جی. ترامپ یکی از افراد موفق در تجارت است، او الهام بخش میلیون ها نفر در سرتاسر جهان می باشد. این کتاب پُر از دیدگاه ها، داستان ها، نظریات و نصایح ترامپ در مورد چگونه موفق شدن در تجارت و زندگی است؛ داستان بر خلاف جهت آب شنا کردن. این کتاب ۳۳ فصل دارد که در آن می توان درس های آموزنده ای آموخت که در تجارت و زندگی مفید هستند. نویسنده می گوید: “من با چالش ها پیشرفت می کنم، با انجام کارهایی که دیگران فکر می کنند ممکن نیست”.

 

 

۱۰۶- هیچ راهی دور نیست؛ نویسنده/ ریچارد باخ

نویسنده کتاب “جاناتان مرغ دریایی” این بار داستان دیگری را برایمان می گوید؛ از یک سفر برای حضور در جشن تولد فرندش”رِی”. او در این سفر، در خیالش با پرندگان مختلفی دیدار می کند و به آنها می گوید که برای چه در سفر است و هر کدام از پرندگان درک عمیق تری به او از تولد و چیزهای دیگر می دهند. این کتاب ۴۵ صفحه ای، نیم ساعت هم وقت شما را نمی گیرد چرا که بسیار خلاصه نوشته شده و عکس های مختلفی در لابه لای کتاب به چشم می خورد که به زیبایی داستان کتاب می افزایند.

 

 

۱۰۷- تبلیغات خلاق؛ نویسنده/ لوک سولیوان

تبلیغات یک ابزار است برای شناخت یک شرکت، محصول، خدمت و… به مخاطبان هدف و مردم. اگر می خواهید برای کسب و کار خودتان و یا دیگران دست به ساخت آگهی های تبلیغات خلاقانه ای بزنید این کتاب که دارای ۱۰ فصل می باشد را حتما مطالعه کنید. برای کسانی که می خواهند مرزهای ساخت یک آگهی تبلیغاتی عادی را بشکنند و کاری قوی، موثر و نو خلق کنند کتابی بسیار آموزنده است که نویسنده آن خود نویسنده موفق آگهی های تبلیغاتی محصولاتی نظیر: “میلر لایت”، “تایم”، “بی. ام. و” و “لی” است. “سولیوان” تا کنون موفق شده است که بیش از ۲۰ بار، جایزه ی “وان شو” را که در دنیای تبلیغات به عنوان “اسکار” از آن یاد می شود به دست آورد.

 

 

۱۰۸- پیروزی آسان است؛ نویسنده/ مایک ویکت

کتابی بسیار عالی و آموزنده برای داشتن یک زندگی پُر از موفقیت و رسیدن به خواسته ها. در این کتاب با قدرت عظیمی که در درون مان است آشنا می شویم و با استفاده از آن زندگی خود را برای همیشه پُر بار می کنیم. خودِ نویسنده در سال ۱۹۷۶ فروشنده بسیار ساده ای بود که به زحمت روزگار می گذراند. او در نهایت گمنامی و فقر، به اصولی پی برد که ناگهان زندگیش را متحول کرد. دیری نپایید که به خاطر موفقیت های فرآوانی که کسب کرد، از او درخواست شد که در مجامع و محافل گوناگون شرکت کند و اسرار موفقیت خود را برای دیگران بازگوید. چندی نگذشت که نوارهای کاست بسیاری از سخنرانی های “مایک ویکت” تهیه شد و در اختیار همگان قرار گرفت. بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی نیز از او دعوت کردند تا در زمینه افزایش کارایی برایشان سخنرانی کند و با آنان به مشاوره بپردازد. مایک با تألیف این کتاب، روحیه هزاران نفر را نیرو بخشیده تا در مورد خود به باورهای تازه ای دست یابند و بپذیرند که رسیدن به پیروزی، چندان هم دشوار نیست. “آری رسیدن به موفقیت اینگونه است”.

 

 

۱۰۹- اینترنت برای همه؛ نویسنده/ حمید رضا فرشی زاده

اینترنت دنیای مجازی است که هر روز هر یک از ما در آن حضور داریم. خود من بیشتر آموزشی که دیدم از طریق آزمون و خطاهای خودم بود، اما با خرید این کتاب توانستم بهتر یاد بگیریم که چگونه از اینترنت استفاده کنم. در ۱۱ فصل از این کتاب که به چاپ پانزدهم نیز رسیده با خیلی از مطالب مهم در مورد اینترنت آشنا می شویم و عملکرد امنت تر و بهتری در فضای مجازی خواهیم داشت.

 

 

سال ۱۳۹۲

۱۱۰- کیمیاگر؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

یکی از محبوب ترین کتاب های کوئلیو که جزء پُرخواننده ترین کتاب های دهه اخیر نیز می باشد کیمیاگر است که شاید همین کیمیاگر سکوی شهرت و آوازه کوئلیو شده است، چون دومین کتاب نوشته شده اوست و زیبایی خاصی دارد. کتابی که در بیش از ۱۵۰ کشور منتشر شده و به ۵۲ زبان ترجمه. کیمیاگر داستانِ جوانِ چوپانی است اهل “آندلس” در جنوب “اسپانیا” که به دنبال گنج خود می گردد و برای رسیدن به آن راهی سفری می شود تا آن را در مصر پیدا کند. داستان جوان ما که نامش “سانتیاگو” می باشد پُر از پندهای مختلف است. او در این سفر پُر ماجرا متوجه می شود گنج او در همان سرزمینی است که سفرش را از آنجا آغاز کرده، از سفرش باز می گردد و در همان کلیسای متروکه ای که با گوسفندانش روزگار می گذرانده در زیر درخت انجیر مصری گنج را پیدا می کند. “کتاب سرزمین الماس ها” را یادتان می آید که در بالا آن را معرفی کردم؟؛ سانتیاگو نیز گنج خود را در فیلادلفیای خودش پیدا می کند، جایی که از آنجا سفر خود را آغاز کرده. خواندن کتاب کیمیاگر برای کسانی که به دنبال مأموریت خودشان می گردند بسیار مفید است. حرف و حدیث درباره کتاب کیمیاگر زیاد است: عده ای می گویند کوئلیو این کتاب را به تأثیر از دفتر ششم مثنوی معنوی اثر “مولوی” نوشته و… در کل، خواندن این کتاب پُر هیجان و آموزنده را از دست ندهید. جملاتی از کتاب: “مهم نیست چه می کنی، هر کس بر روی زمین همواره تجلی بخش بنیادی ترین رسالت در سرگذشت جهان است و اغلب این را نمی داند. پیر مرد گفت: دو هزار سال پیش، در سرزمینی دور، مردی را که به رویاها باور داشت “یوسف پیامبر”، در چاهی انداختند و به بردگی فروختند. بازرگانان ما او را خریدند و به مصر آوردند. همه ما می دانیم کسی که به رویاها باور داشته باشد، از عهده تعبیر آنها نیز بر می آید. هر که باشی و هر کاری کنی، وقتی چیزی را از ته دل طلب می کنی، از این رو است که این خواسته در روح جهان متولد شده، این مأموریت تو بر روی زمین است. و هنگامی که آرزوی چیزی را داری، سراسر کیهان هم دست می شود تا بتوانی این آرزو را تحقق بخشی. باید بیاموزی زندگی به همین وابسته است. و اگر نتوانم؟، در حال زیستن افسانه شخصی ات می میری. این بسیار بهتر از مردن همچون میلیون ها آدم دیگر است که هرگز نمی دانند افسانه شخصی وجود دارد”.

 

 

۱۱۱- آیین سخنرانی؛ نویسنده/ دیل کارنگی

وقتی به موفقیت هایی در زندگی و کار خود دست یافتید زمان آن فرا می رسد که از موفقیت های خود برای دیگران نیز بگویید و این امر مهارت داشتن در زمینه سخنرانی را می طلبد. البته سخنرانی موضوعات مختلف زیادی را در بر می گیرد: “سخنرانی برای تیم کاری خود، سخنرانی در مراکز تحصیلی، سخنرانی در بین اعضاء خانواده و…”. شما در سخنرانی خود باید توجه شنوندگان را به صحبت های خود جلب کنید تا آنها به خوبی صحبت های شما را درک کنند. چه کارهایی در این زمینه باید انجام داد؟، در کتاب دیل کارنگی آنها را می آموزید و آرام آرام با تمرین به یک سخنران حرفه ای تبدیل می شوید. زیبایی کتاب های دیل کارنگی در این است که از داستان های واقعی در لابلای مطالبش استفاده می کند و به خوبی مفهوم تکنیک هایش را به ما می فهماند. این کتاب ۱۱ فصل دارد که در هر فصل به ما کمک می کند که به یک سخنران حرفه ای تبدیل شویم. ترس از سخنرانی نیز یکی از موضوعاتی می باشد که ممکن است برای هر یک از ما پیش بیاید، اگر به آنچه در این کتاب گفته شده است عمل کنیم، کم کم ترسمان در هنگام سخنرانی فرو می ریزد.

 

 

۱۱۲- من همیشه تو بودم؛ نویسنده/ قاسم امیری

 

 

۱۱۳- مکتوب” به همراه عطیه برتر”؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

مکتوب به معنی آن چیزی است که نوشته شده است و کوئلیو در این کتاب عصاره ای از کتاب هایی که آنها را خوانده نوشته است که به قول خودش: “کتابی در پند و اندرز نیست، بلکه مجموعه ای از تجربیات است”. داستان هایی که به گفته خودش متعلق به میراث روحانی نسل بشر هستند و مورد استفاده او قرار گفته اند. البته همه موضوع این نیست بلکه مجموعه ای از تجربیات خودش نیز در لابه لای مطالب وجود دارد و داستان هایی که از دوستان و کسانی که یک بار با آنان تماس و برخورد داشته نیز در کتاب نوشته شده. او می نویسد: “قسمت اعظم آن حاصل ۱۱ سال فراگیری از استادم در نتیجه زندگی در جوار ایشان است”. من یک داستان از این کتاب را برای شما می نویسم:

یک بار از “میکل آنژ” نقاش و مجسمه ساز معروف ایتالیایی پرسیدند که چگونه آثار هنری به این زیبایی را خلق می کند. میکل آنژ پاسخ داد: خیلی ساده است. هر بار که به یک تکّه سنگ مرمر نگاه می کنم، مجسمه را در درون آن می بینم و تمام کاری که باید انجام دهم، در آوردن مجسمه از درون سنگ است. استاد می گوید: یک اثر هنری وجود دارد که خلق آن برای ما مقدر شده است و نقطه عطف زندگی ما محسوب می شود. هر اندازه هم سعی در گول زدن خودمان بکنیم می دانیم که تا چه حد برای زندگی ما مهم است. معمولا این اثر هنری سال ها توسط ترس و وحشت، اشتباه و نقص و تردید پوشانده شده است. اما اگر تصمیم بر کندن این پوسته ها بگیریم و اگر نسبت به قابلیت هایمان شک نکنیم در آن صورت قادر به جلو راندن “مأموریتی” که به عهده ما گذاشته شده است خواهیم بود. و این تنها راه یک زندگی با افتخار و شرافتمندانه است.

در بخش بعدی کتاب “عطیّه برتر” نوشته شده است، عطیّه برتر “عشق” می باشد که در درون همه ماست. برداشت و تنظیمی آزاد از کوئلیو می باشد که اقتباسی از موعظه تاریخی “هِنری دروموند” تحت عنوان “مهم ترین چیز دنیا” است. کوئلیو می نویسد: “از زمانی که من کلمات این کتاب را خوانده و آموزش ها و تعلیمات  آن را به مرحله عمل درآوردم، زندگیم به شکل قابل ملاحظه ای تحت تأثیر قرار گرفت و دستخوش تغییرات بسیار گردید. من متوجه این امر شدم که روش جستجوی من اشتباه بوده است، چرا که همانگونه که دروموند می گوید: “برای آنکه انسان بتواند وارد پادشاهی آسمان ها شود، باید بهشت را با روح خود حمل کند”. خواندن این کتاب مفید را که در اصل ۲ کتاب در یک کتاب می باشد از دست ندهید.

 

 

۱۱۴- جوانی کجایی که یادت بخیر؛ نویسنده/ سبحان عبدواللهی

سال ۹۲ با برادرم به نمایشگاه کتاب در تهران رفتیم، در هنگام برگشت پیرمردی را در بیرون از سالن دیدم که در گوشه ای نشسته بود و در حال فروش چند کتاب بود؛ به سمت او رفتیم و من با او هم صحبت شدم و او گفت دو کتاب نوشته و…. کنجکاو شدم ببینم چه نوشته است، آن دو کتاب را از او خریدم و او همچون نویسنده ای مشهور دو کتاب را امضا کرد و به من داد. در این کتاب نویسنده داستان هایی را از خودش و دیگران نقل می کند و شعرهای مختلفی نیز از شاعران مختلف در لابه لای کتاب قرار داده شده است.

 

 

۱۱۵- بالاتر از مجنون؛ نویسنده/ سبحان عبداللهی

بالاتر از مجنون هم کاری است از آقای “سبحان عبداللهی”، پیرمردی که خود را به قافله نویسندگان کتاب رسانده است؛ نویسنده ای که ناشر او در کتاب نوشته است: “نویسنده کتاب بالاتر از مجنون فقط سواد قرآنی دارد و یک دنیا ذوق و احساس که اگر چه ممکن است نوشته هایش با پراکنده گویی همراه باشد اما با کمی دقت می توان نویسنده را بهتر شناخت، کار او کاری عجیب و بی سابقه است. کتاب هایش را شخصا می فروشد و قبل از این چاپ ۸ هزار نسخه را فروخته و بسیاری از خریداران با تردید در صفحه اول کتاب از او امضاء گرفته اند”. خلاصه، داستان عاشقی نویسنده در این کتاب نوشته شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

 

۱۱۶- هنر رزم؛ نویسنده/ سون زو

از نام کتاب پیداست که در مورد چه موضوعی نوشته شده است. تعریف این کتاب را در کتاب های مختلفی خوانده بودم. “توماس کلییری” در این کتاب می نویسد: هنر رزم که یک جنگجوی فیلسوف اسرارآمیز چینی احتمالا بیش از دو هزار سال پیش آن را تدوین کرده شاید هنوز هم معتبرترین و موثرترین کتاب استراتژی در جهان باشد که هم مدیران و هم سیاستمداران آسیا و هم برنامه ریزان و رهبران نظامی در دو هزاره ی اخیر و بیش از آن مورد مطالعه قرار گرفته است. شاگردان معاصر هنر رزم با اشتیاق، استراتژی این اثر ممتاز کهن را در سیاست و تجارت دنیای مدرن اعمال کرده اند. درواقع برخی پیشرفت های ژاپن را در دوره ی پس از جنگ جهانی دوم نمونه ای از این گفته “سون زو” می دانند که: “پیروزی بدون جنگ، بهترین است”. پس، هنر رزم کتابی است نه تنها برای جنگ که برای صلح، و مهم تر از همه، ابزاری است برای شناخت ریشه های درگیری و البته یافتن راهکار.

بله، این کتاب هم مثل کتاب “تجارت جنگ است” می تواند برای افراد فعال در تجارت بسیار مفید باشد.

 

 

۱۱۷- کوری؛ نویسنده/ ژوزه ساراماگو

کوری یک رومان تخیلی و اخلاقی است که در آن بیماری کوری آرام آرام کل شهر را فرا می گرد و تمام مردم شهر نابینا می شوند؛ فضای داستان بسیار سرد و غم انگیز است، البته در پایان داستان آرامش به شهر باز می گردد و همه چیز درست می شود و بینایی به مردم شهر بازگردانده می شود. نکته ی جالب کتاب در این است که تمام شخصیت های داستان به صورت صفت یاد می شوند و هیچ کدام نام ندارند. من به خاطر علاقه ای که به فیلم ها و داستان های علمی تخیلی دارم این کتاب را انتخاب کردم و خواندم چون اینگونه فیلم ها و داستان ها هیجان خاصی در خودشان دارند و درس های زیادی به ما می دهند و ذهن ما را باز می کنند. در پایان کتاب جمله مهمی وجود دارد: “چرا ما کور شدیم؟، نمی دانم، شاید روزی بفهمیم، می خواهی عقیده مرا بدانی؟، بله، بگو. فکر نمی کنم ما کور شدیم، فکرمی کنم ما کور هستیم، کور اما بینا، کورهایی که می توانند ببینند اما نمی بینند”. این کتاب برنده جایزه نوبل ۱۹۹۸ نیز شده است. کوری مورد نظر “ساراماگو”، کوری معنوی است. سازماندهی و قانون مندی و رفتار عاقلانه خود به نوعی بینایی است. نویسنده در کوری تعهد و باور عمیق خود را به عدالت اجتماعی، احترام به خرد و عقل سلیم، همراه با تزکیه روح و سلامت جسم که تنها راه ضمانت پایدار ماندن هر جامعه ای است در غالب یک رومان هنرمندانه و شگفت انگیز به ما ارمغان می دهد. ساراماگو می گوید: “این کوری، کوری واقعی نیست، تمثیلی است از کور شدن عقل و فهم انسان. ما انسان ها عقل داریم و اغلب اوقات عاقلانه رفتار نمی کنیم”. ژوزه ساراماگو در سال ۱۹۲۲ در نزدیکی “لیبسون” در خانواده ای از قشر ضعیف جامعه به دنیا آمد و به دلیل فقر نتوانست تحصیلات دانشگاهی را به اتمام برساند، و در یک آهنگری مشغول به کار شد تا بتواند به صورت پاره وقت به تحصیلات خود ادامه دهد. ساراماگو اولین رمانش “کشور گناه” نام داشت. سبک ساراماگو  تخیل، تاریخ و انتقاد است که او را با نویسندگان آمریکای لاتین به ویژه “گابریا گارسیا مارکز” تشبیه می کنند، ولی ساراماگو منکر این شباهت است و به این عقیده است که بیشتر از “سوانتس” و “گوگول” تأثیر پذیرفته است.

 

 

۱۱۸- هنر همیشه بر حق بودن؛ نویسنده/ آرتور شوپنهاور

“آرتور شوپنهاور”، فیلسوف نامدار آلمانی، در این کتاب رهنمودهایی برای غلبه بر حریف در بحث و مجادله را بیان می کند. در این کتاب با برخی آفات بحث و استدلال آشنا می شویم، آفاتی که به کرات در گفتگوها و بحث های روزمره نیز رخ می نمایند. البته شوپنهاور در این کتاب کمی تندروی کرده است و به اعتقاد او: “باید چه خوب و چه بد پیروز گفتگوه ها و بحث ها شد”، و این درست نیست؛ برای پی بردن به این موضوع بهتر است مقدمه کتاب نوشته “اِی. سی گریلینگ” را بخوانید تا یک طرفه به قاضی نرویم.

 

 

۱۱۹- آیین کامیابی؛ نویسنده/ دیل کارنگی

این کتاب آقای “دیل کارنگی” نیز یکی دیگر از آثار زیبا و خواندنی ایشان می باشد که در آن مطالب مهمی نوشته شده تا ما به کامیابی در زندگی برسیم. کتاب ۴ فصل دارد و ۴۹ مقاله مهم در آن نوشته شده و موضوعاتی را در زندگی برای ما باز می کند و به توضیح آنها می پردازد، موضوعاتی که همه ما در زندگی با آنها مواجه هستیم یا خواهیم شد. فصل اول: اخلاق و رفتار؛ فصل دوم: کار و کامیابی؛ فصل سوم: عشق و زناشوئی؛ فصل چهارم: بهداشت روح.

 

 

۱۲۰- شکارچی ایده ها؛ نویسنده/ اندی بوینتون- بیل فیشر

در هر کاری که مشغول انجام آن باشیم به ایده های جدید و خوب نیاز داریم. برای اینکه ایده های خوب را از دور و نزدیک بگیریم باید شکارچی ایده ها باشیم و این موضوع اصلی کتاب است؛ اینکه بتوانید بهترین ایده ها را بیابیم و با اجرای آنها تغییرات بزرگ به وجود آوریم. کتاب دارای ۶ فصل است و به ما می آموزاند چگونه ایده های خوب را شکار کنیم. جمله ای از کتاب: “انسان های موفق با ورزش و بازی های فکری ذهنشان را خسته نمی کنند، در عوض سعی می کنند ذهنشان را در رشته کاریشان تقویت کنند. به همان ترتیب که رمان نویسان، رمان های نویسندگان بزرگ را می خوانند و دانشمندان یافته های دیگر دانشمندان را مطالعه می کنند”. این کتاب برای افرادی که ارزش ایده ها را به خوبی می دانند بسیار مفید است. در پایان کتاب تستی وجود دارد که می توانید پیشرفت خود را در شکار ایده ها ارزیابی کنید.

 

 

۱۲۱- علی حقیقتی بر گونه اساطیر؛ نویسنده/ دکتر علی شریعتی

دکتر شریعتی در این کتاب کوشیده تا با نگاه یک انسان شناس، انسانی را به نام علی (ع)، با همه شگفتی ها و ابعاد پیچیده شخصیت وی، مورد رسیدگی قرار دهد و تلاشی در پاسخ به این پرسش که: “علی در تاریخ بشریت، و در نفس انسانیت، چه مقام خاصی دارد؟” را به ما معرفی کند. آوزه امام علی (ع) به دور دست ها نیز رسیده است؛ در یکی از برنامه های ماه عسل که رمضان ها از شبکه ۳ پخش می شود، یکی از مهمان های برنامه گفت: “روزی در سفرم به اسپانیا در بارسلون مراسمی بود که هر سال در تابستان آنجا برگزار می شد و مردم برای یک هفته می آمدند در خیابان و غذایشان را در آنجا می خوردند. خسته بودم و رفتم سر یکی از آن میزها که مردم مشغول خوردن غذا بودند نشستم. در کنار من یک پیر مردی نشسته بود، خیلی چهره نورانی داشت، به من گفت: تو اهل کجایی؟

گفتم من ایرانی هستم.

پیرمرد کمی مکث کرد و گفت: تو می دونی بهترین مرد تاریخ چه کسی بوده؟

مهمان ماه عسل فکر کرد که یکی از شخصیت های مشهور این زمان جواب سوال اوست و در ذهنش شخصیت های مشهور غرب و تاریخ اروپا را با خودش مرور کرد، که من چه کسی را بگم؟

اما آن پیرمرد خودش جواب داد. انگشت خود را بالا آورد و با تمام وجود به او گفت: “علی”.

مهمان ماه عسل می گفت: این علی که گفت تن من را لرزاند. به خودم گفتم نگاه کن، این پیرمرد در این نقطه دنیا امام علی (ع) را میشناسد، من امام علی (ع) را نمی شناسم و خیلی از خودم خجالت کشیدم. بعد از سفر شروع می کند به مطالعه بیشتر که واقعا امام علی(ع) که بوده است”.

دوستانی که می خواهند بیشتر با امام علی (ع) آشنا شوند این کتاب مفید از دکتر شریعتی را از دست ندهید.

 

 

۱۲۲- هنر ایجاد انگیزه؛ نویسنده/ ریچارد دنی

ایجاد انگیزه در خود و دیگران نه کار سختی است و نه کار آسانی، اما با کتاب “ریچارد دنی” و به کارگیری مطالب آن می توان به خوبی در خود و دیگران انگیزه ایجاد کرد. نویسنده که خود متخصص رشد کسب و کار، سخنران ماهر و نویسنده ای تواناست در سخنرانی های خود به ایجاد انگیزه و الهام بخشی می پردازد. او همچنین در کنفرانس های مختلف از جمله کنفرانس های بین المللی سخنرانی می کند. از او کتاب های پُر فروشی چاپ شده است که از جمله آنها می توان به همین کتاب اشاره کرد. بدون داشتن انگیزه رسیدن به مأموریت خود و اهدافمان کار سختی است و این کتاب به ما کمک می کند انگیزه لازم را برای رسیدن به خواسته هایمان در خود پرورش دهیم؛ همچنین به دیگران نیز کمک کنیم تا در انجام کارهایشان انگیزه داشته باشند. کتاب دارای ۱۵ فصل می باشد و ما را گام به گام کمک می کند تا در خود و دیگران ایجاد انگیزه کنیم. این کتاب در زمینه های مختلفی کارایی دارد مانند: “تجارت، ورزش، سرگرمی، روابط دوستانه، محیط خانوادگی و…”.

 

 

۱۲۳- افتادگان پیروز؛ نویسنده/ جان سی. مکسول

امکان ندارد هیچ انسانی در زندگی خود شکست نخورده باشد، مخصوصا انسان های موفق، این امر طبیعی است اما برای خیلی ها قابل پذیرش نیست و باعث می شود قدم از قدم برندارند و از مأموریت و اهداف خود دور بمانند. “جان سی. مکسول” در کتاب “افتادگان پیروز” توضیح می دهد: “تفاوت افراد معمولی و افراد موفق، درک آنها از شکست و عکس العمل شان نسبت به آن است. بیشتر افراد هرگز آمادگی رویارویی با مشکلات را ندارند. اگر شما هم مانند آنها باشید، از شکست می ترسید، درک نادرستی از آن دارید و از آن گریزان”، اما مکسول یاد گرفته شکست را دوست خود بداند و او در این کتاب به ما شیوه ی این کار را می آموزاند. او می گوید: “می خواهم به شما کمک کنم شکست را رهبر خود بدانید و با کمک آن به جلو حرکت کنید. زیرا سوال مهم در زندگی این نیست که مشکل دارید یا خیر؟، بلکه پرسش این است که چگونه می خواهید با آن دست و پنجه نرم کنید؟. سعی کنید دیگر پا پس نکشید و تجربه ی موفقیت هنگام شکست را شروع کنید”. “جرج کریستیان اسماتس” جمله زیبایی در این کتاب دارد: “هیچ کس نمی تواند کسی را شکست دهد، این خود اوست که خود را مغلوب می کند”. کتاب دارای ۱۶ فصل می باشد و ما را به خوبی با شکست و چگونه برخواستن دوباره آشنا می کند.

 

 

۱۲۴- چگونه فردی با نفوذ باشیم “چگونه بر زندگی خود و دیگران تأثیر مثبت بگذاریم؟”؛ نویسنده/ جان سی. مکسول- جیم دورنان

“جان سی. مکسول” و “جیم دورنان” نویسندگان پُر آوازه و چیره دست جهان در کتاب چگونه فردی با نفوذ شویم؟، با قلمی شیوا و رسا به شما کمک می کنند تا استعدادهایتان را بشناسید و به اکسیر نفوذ در قلب انسان ها دست یابید بدون آنکه خواسته خود را به آنها تحمیل کنید. این را به یاد داشته باشید: “دنیا پُر از افراد با نفوذ است اما کسانی بیشترین ارزش را در زندگی ما دارند که نه تنها در ما نفوذ کنند بلکه از ما فردی با نفوذ بسازند”. این کتاب دارای ۱۰ فصل می باشد و ویژگی های افراد با نفوذ را به ما آموزش می دهد تا به یکی از آنها تبدیل شویم.

 

 

۱۲۵- جادوی کار پاره وقت؛ نویسنده/ جیم ران

“جیم ران” یکی از کسانی است که بر روی زندگی افراد موفق بسیاری در جهان از قبیلِ: “آنتونی رابینز“، “مارک ویکتُر هَنسِن“، “برایان تریسی” و “جَک کَنفیلد” تأثیر گذاشته است. آنتونی رابینز می نویسد: “من به واقع باور دارم که جیم ران یک انسان معمولی نیست، چون فلسفه وی کیفیت زندگی را برای کسانی که با او آشنا هستند بالا می برد. او در زمانی که من می خواستم فلسفه زندگیم را شکل دهم تا امروز از آن بتوانم استفاده کنم، تأثیر بسیار مثبتی روی من داشت”. همان طور که از نام کتاب پیداست در این کتاب با جادوی کار پاره وقت آشنا می شویم؛ این آشنایی در ۱۲ بخش از کتاب صورت می گیرد و ما را با اهمیت داشتن کار پاره وقت آشنا می کند. در بخشی از کتاب آمده است: “هر کدام از ما رسالتی به عهده داریم، نوع بشر این فرصت معجزه آسا را در اختیار دارد  که بتواند در زندگی هم نوع خود، تحول ایجاد کند و او را از خواب غفلت بیدار سازد”.

 

 

۱۲۶- طراحی هویت برند؛ نویسنده/ آلینا ویلر

در این سال ها که درباره تجارت و اقتصاد در حال تحقیق و بررسی بودم یک موضوع بسیار مهم را کشف کردم و آن برند و برند سازی است. متوجه شدم یکی از دلایل موفقیت شرکت های بزرگ از همان ابتدا داشتن یک برند عالی بوده و می باشد. گاهی برندی که ما داریم و فکر می کنیم خوب است با استانداردهای یک برند خوب و قوی فاصله بسیار زیادی دارد، به خاطر همین است که کسب و کار ما رشد نمی کند. خانم “آلینا ویلر” کار را برای برند سازی و برندسازان در این کتاب تمام کرده است. این کتاب آنقدر ساده، گیرا و جذاب نوشته شده است که هر کسی با کمی حوصله و ذوق می تواند برای خودش یک برند خوب و استاندارد بسازد، چه یک برند برای کسب و کار، محصول یا خدمتی خاص، چه یک برند شخصی از خودش. در این کتاب پُر محتوا مرحله به مرحله در ۳ بخشِ بسیار مهم و ضروری با “طراحی هویت برند” آشنا می شویم و مثال هایی که در کتاب با تصاویر جذاب از شرکت های بزرگ آورده شده است موضوعات مطرح شده در کتاب را برای ما بسیار قابل فهم می کند و ما را به یک برند ساز حرفه ای تبدیل خواهد کرد. یادمان باشد که نباید اهمیت برند را در دنیای امروز دست کم بگیریم، اگر در کسب و کاری هستید و یا تخصصی دارید باید برای شناخت خود به مردم یک برند خوب و قوی از خود نیز داشته باشید. آقای “سید مهدی جلالی” که عضو هیئت علمی “دانشگاه آزاد اسلامی” می باشد و مترجم این کتاب هستند گفته است: “بررسی انجام شده بر روی کتاب های ارائه شده در زمینه برند نشان داد تنها کتاب در زمینه طراحی هویت برند که بتواند علاوه بر توجه به جنبه ی تئوریک، به جنبه عملیاتی و کاربردی بودن خلق برند با یک فرایند منظم و سیستماتیک نیز توجه کند، کتاب خانم آلینا ویلر است، که در بین تمام متخصصان دنیا از آن به عنوان”انجیل برندسازی” یاد می شود”. همچنین “آقای شاهین ترکمن” که ناشر این کتاب می باشد گفته است: “در دنیایی که دنیای رقابت برندهاست، باید از هر فرصتی برای ایجاد جایگاه شرکت یا کالای خود در ذهن مشتریان استفاده کنید. برای ساخت و طراحی یک برند قوی، اساس و بنیان کار یکی است. مهم این است که در کجای دنیا هستیم. متدها و روش ها یکی است، فقط شاید ابزار تغییر کرده باشند و نیاز و توجه بیشتر به مسائل زندگی جامعه لازم باشد”. کارآفرینان بزرگ کشور، کسانی که کسب و کار کوچکی دارند و یا افرادی که می خواهند کاری را شروع کنند اگر به فکر رشد و پیشرفت کسب و کارشان هستند حتما این کتاب عالی را مطالعه کنند تا بتوانند یک برند استاندارد و قوی برای خودشان و یا محصولاتی که دارند و یا کسب و کارشان بسازند. من نیز بعد از خواندن کتاب خانم آلینا ویلر تصمیم گرفتم  کمی تغییر در برند مأموریت+ ایجاد کنم تا هویت برند آن قوی تر از پیش شود.

 

 

۱۲۷- من استیو هستم؛ نویسنده/ جورج بیهم

در این سال ها یکی از افرادی که به شدت تحت تأثیر او قرار گرفتم جابز است، او دریچه ای نو به روی مسیر کاری من ” دو شرکتی که تأسیس کرده ام” باز کرد. او الهام بخش من است؛ بودن انسان هایی مثل استیو در این جهان به ما دلگرمی می دهد، چرا که آنها دنیا را متفاوت می بینند و یک دیوانه به تمام معنی هستند”به افتخار دیوانگان”، آنها متفاوت می اندیشند و اینگونه دنیا را به تکاپو در می آورند و به ما می آموزند که چگونه در این دنیا غوغا کنیم. کتاب های مختلفی درباره استیوجابز و اپل نوشته شده است، من خواندن هیچ کدام از آنها را از دست نمی دهم و اگر کتابی از استیو و اپل باشد حتما آن را تهیه می کنم و با اشتیاق آن را می خوانم، در بالا با دو کتاب از استیو جابز آشنا شدید که مهم ترینشان هم همان اثر “والتر ایزاکسون” است که آن را معرفی کردم. اما در کتاب “من استیو هستم” مطالب به شیوه جذاب با عکس های دوران استیو و اپل نوشته و گذاشته شده است که جذابیت خودش را دارد. در این کتاب که ۱۵۲ صفحه می باشد، سخنرانی جابز در دانشگاه “استنفورد” نیز در فصل دوم آورده شده است و جملاتی مهم از سال های فعالیت جابز و اپل که در حال رشد بودند نیز درفصل سوم نوشته شده اند که بسیار الهام بخش می باشند. جملاتی از کتاب: “ما روی رویاهایمان شرط بندی می کنیم. ترجیح می دهیم که به جای تولید محصولات «من هم [مثل شما]» پی رویاهایمان برویم. بگذارید شرکت های دیگر آن کار را انجام دهند، همیشه رویای بعدی مال ماست. زمان شما محدود است، پس آن را به زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. خود را گرفتار اندیشه های جزمی نکنید که با نتیجه تفکر دیگران زنده اند. نگذارید هیاهوی عقاید دیگران نوای درونی شما را خفه کند و از همه مهمتر شجاعت داشته باشید و به دنبال قلب و شهود خودتان بروید. این دو از پیش می دانند که حقیقتا می خواهید چه کاره شوید. همه ی چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت اند”.

 

 

۱۲۸- خاطرات یک مغ؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

نخستین رمان کوئلیو خاطرات یک مغ است. استادِ پائولو به او می گوید که باید سفری را آغاز کند و به دنبال شمشیر گمشده اش بگردد و او این سفر را آغاز می کند. تجربه های عرفانی و فلسفی نویسنده در جاده “سانتیاگو” در این کتاب نوشته شده است که یکی از سه جاده مقدس مسیحیان می باشد که اعتقاد دارند با گذر از هر کدام از این جاده ها نیرویی جادویی فردی را که این جاده را پیموده در بر می گیرد. این جاده ها دارای آزمون هایی برای امتحان کردن افراد در طول مسیر می باشند. کوئلیو در این کتاب تجربیات خود را از سفرش برای ما بازگو می کند و این راز را کشف می کند که: “در زندگی همه مردم عادی پیوسته اتفاقات شگفت انگیز و قابل توجهی رخ می دهد”. برخی از جملات کتاب: “بدون ایمان می توانی در بازی که در حال پیروزی هستی شکست بخوری. مرگ انسان را به انجام بهترین کارها وا می دارد. سفرهای زیارتی و مذهبی همیشه یکی از عملی ترین راه های رسیدن به نور الاهی است. بیشتر افراد به خاطر جزئیات هیجان زده شده و هدف اصلیشان را فراموش می کنند. باید مبارزه در نبرد خوب را بیاموزی. همیشه بهترین راه را برای طی کردن می بینیم، اما فقط در مسیری قدم می زنیم که به آن عادت کرده ایم. خداوند چیزهای دیوانه دنیا را انتخاب نمود تا عاقلان را شرمنده سازد و چیزهای ضعیف دنیا را انتخاب نمود تا قوی ترها و نیرومندترها را تحقییر سازد”.

 

 

۱۲۹- کوه پنجم؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

کوه پنجم داستان “الیاس پیامبر” است که سرگذشت آن در کتاب مقدس آمده و در “قرآن” نیز دو بار به او اشاره شده است، یک بار در سوره انعام/ آیه ۸۵ و بار دیگر در سوره صافات آیات/ ۱۲۳ تا ۱۳۲. در این کتاب سفر روحانی که الیاس پیامبر در ۲۳ سالگی آن را آغاز می کند نوشته شده چرا که در حرج و مرج سده ی نهم قبل از میلاد مسیح، دختر شاه و همسر پادشاه اسرائیل دستور اعدام تمام انبای بنی اسرائیل را می دهد که حاظر به پرستش خدای بعل آنها نیستند. الیاس به دستور فرشته خدا از اسرائیل می گریزد و در شهر کوچکی به نام “صرفه” در “لبنان” پناه می گیرد و…. الیاس پیامبر با سختی های  زیادی رو به رو می شود و در آزمون های مختلفی شرکت می کند تا ایمان خود را به خداوند نشان دهد. خواندن کوه پنجم درس عمیق تری از مشکلات و سختی هایی که در زندگی برای ما پیش می آید را به ما می دهد و نشان می دهد حتی پیامبران که انسان های برگزیده خداوند بودند با مشکلات و سختی هایی دست و پنجه نرم می کردند ولی هرگز ایمان خود را به خداوند از دست ندادند. جملاتی از کتاب: “خدایا کمکم کن! زیرا باید در هنگام نبردها آرام بمانم. برق خودپسندی بزرگترین عاقل ها را هم کور می کند. شجاعان همیشه سرسختند. خدا سخت گیر است؟ فقط به کسانی که خود برگزیده است. خدا صدای کسانی را می شنود که می خواهند نفرت را کنار بگذارند نه کسانی که از عشق می گریزند. انسان باید سرنوشت خود را انتخاب کند نه اینکه بپذیرد. هرگز دلیل هستی خود را از یاد نبر. سعی کن کاری را که خدا می خواهد انجام دهی: این تنها دلیل وجود تو در دنیاست”.

 

 

۱۳۰- ۲۵ روش خطرناک در فروشندگی؛ نویسنده/ استیفن شیفمن

“استیفن شیفمن” در این کتاب ۲۵ روش خطرناک در فروشندگی را برای ما بیان می کند تا از آنها آگاهی پیدا کنیم و در فروش از آنها استفاده نکنیم. اکثر این ۲۵ روش در میان فروشندگان وجود دارد و باید از آنها دوری کرد. نویسنده می نویسد: “آنچه من امیدوارم بیاموزید این است، شناختن خطاهایی که بسیار گران تمام می شود و نگاهی حیرت آور به اعتقادات بسیار عجیبی که اغلب فروشندگان سعی کرده اند، خود را متقاعد سازند که باید در دنیای فروش و تجارت این عقاید را باور داشته باشند”. اگر در کار تجارت، بازاریابی و فروشندگی هستید حتما این کتاب را تهیه کنید و مطالعه نمایید؛ با استفاده نکردن از این ۲۵ روش و جایگزین کردن آنها با روش های خوب می توانید فروش خود را بالاتر ببرید.

 

 

۱۳۱- بروسلی چه می گوید؟؛ نویسنده/ دان اینوسانتو

“بروسلی” را همه می شناسند، اسطوره ورزش های رزمی “کونگ فو” و مبتکر و بنیانگذار سبک “جیت کن دو” که در فیلم های زیادی هنرنمایی کرده است. نویسنده کتاب یکی از دوستان نزدیک بروسلی بوده است و چندین سال با او در تمرینات ورزشی و درس خواندن و… همراه بوده و از نزدیک با خصوصیات اخلاقی او آشنایی داشته و بروسلی در اکثر کارها با او مشورت می کرده. در این کتاب از زمان پیدایش هنرهای رزمی در جهان سخن گفته شده است تا زمانی که کونگ فو پیدا شده و پس از آن بروسلی سبک خودش را ابداع کرده است. در بخشی از کتاب با شخصیت بروسلی آشنا می شویم و در بخشی دیگر آموزش هایی به طور خلاصه و مفید برای علاقه مندان به این ورزش وجود دارد. در بخشی دیگر از کتاب پندهای بروسلی نوشته شده، مانند: “استقامت و پایداری در مشکلات موفقیت را پشت سر دارد. خوشبینی و اعتقاد به هدف ما را به موفقیت راهنمایی می کند. در عمل باید انسان بود، نه در ظاهر. حقیقت در سادگی است. اگر انسان قدرت پیروز شدن بر نفس خویش را داشته باشد در همه کارها می تواند پیروز شود. تحصیل علم مردان بزرگی می سازد. همیشه به دنبال فراگیری باشید”. ما در زندگی برای رسیدن به موفقیت می توانیم از هرکس چیزهای مفیدی بیاموزیم و بروسلی نیز یکی از افرادی است که در مسیر رسیدن به موفقیت حرف های زیادی برای گفتن دارد.

 

 

۱۳۲- زندگی هدفمند؛ نویسنده/ ناپلئون هیل

“ناپلئون هیل” نویسنده کتاب: “بیندیشید و ثروتمند شوید”، که با آن کتاب زندگی خیلی ها را تغییر داده، این بار در این کتاب بر روی هدفمند زندگی کردن تمرکز کرده است. من شخصا برای نوشته های ناپلئون هیل ارزش بالایی قائلم و کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید او در زندگیم بسیار کارآمد بوده. کتاب زندگی هدفمند مجموعه ای از سخنرانی های نویسنده است که آنها را در “شیکاگو” اجرا کرده بود. گفته می شود ناپلئون هیل، در طول تاریخ، در مقایسه با سخنرانان دیگر، میلیونرهای بیشتری را آموزش داده و زمینه های بیشتر را برای دستیابی به موفقیت فراهم کرده است. او در بخشی از کتاب می نویسد: “در این بخش چند عامل مهم در ارتباط با هدف اصلی و مهم زندگیتان مطرح می شود. نخست اینکه چنین هدفی در حقیقت باید بزرگترین هدفتان در زندگی باشد. هدف اصلی و مهم زندگیتان در حقیقت همان هدفی است که در مقایسه با اهداف دیگر برای شما ارزشمندتر است و آرزو دارید به آن برسید. همچنین قصد دارید ثمره های دست یابی به آن را از خودتان به یادگار بگذارید. هدف اصلی و مهم زندگیتان به راستی باید چنین باشد. من به اهداف فرعی و کوچک زندگیتان اشاره نمی کنم. منظور من در حقیقت هدف اصلی و مهم شما در سراسر زندگیتان است. من تصور می کنم شما به این دنیا آمده اید تا کاری سازنده را انجام دهید و به هدفی ارزشمند برسید”. متوجه شدید ناپلئون هیل در مورد چه هدفی سخن می گوید؟، بله! “مأموریت ما در زندگی”. این کتاب مفید را مطالعه کنید تا به سمت اهداف هدفمند و مأموریت خود در زندگی، با قدرت قدم بردارید.

 

 

۱۳۳- تشخیص دروغ در کمتر از پنج دقیقه؛ نویسنده/ دیوید جی. لیبرمن

اگر می خواهید در کمتر از ۵ دقیقه تشخیص دهید فرد مورد نظر شما در حال گفتن حقیقت است یا نه این کتاب را مطالعه نمایید که ۴ بار به چاپ رسیده است. کتاب دارای ۸ فصل است و در هر فصل ما را با مسائل مهمی آشنا می کند تا تشخیص دهیم چه کسی دروغ می گوید و چه کسی حقیقت را بیان می کند. نویسنده در مقدمه کتاب می نویسد: “من متخصص رشته روانشناسی هستم، همان رشته ای که به عنوان یک سلاح از آن یاد می شود. من، به عنوان یک درمانگر تأیید شده با مدرک دکترا در رشته روانشناسی که نمایندگی برخی شرکت ها و اشخاص حقیقی را نیز بر عهده دارم، قدرتی به شما می دهم که بسیاری از وکیلان گران قیمت، حسابداران خبره و مدیران با تجربه از دادن چنین قدرتی به شما عاجز هستند”. خواندن این کتاب بسیار مهم را در زندگی از دست ندهید تا بازیچه دروغگویان نشوید و همچنین قدرتی که نویسنده وعده آن را با خواندن این کتاب داده به دست آورید.

 

 

۱۳۴- افسونگری “هنر نفوذ در ذهن ها، قلب ها و رفتارها”؛ نویسنده/ گای کاوازاکی

افسونگری یکی از کتاب های بسیار زیبا و خواندنی است برای کسانی که می خواهند در کسب و کار خود موفق باشند و آن را رشد دهند. نویسنده کتاب “گای کاوازاکی” می باشد، که خود یکی از مدیران ارشده “اپل” است و با موضوعات بسیاری سر و کار داشته. این کتاب درباره افسون کردن قلب مخاطبان در هر کسب و کاری می باشد. آقای “شاهین ترکمن” ناشر کتاب می نویسد: “اگر نیاز دارید مردم را افسون کنید، حتما در حال انجام دادن کار مهمی هستید و اگر در حال انجام دادن کار مهمی هستید، حتما به افسونگری نیاز دارید. افسونگری برای کسانی است که زندگی را به شکلی می بینند که می تواند باشد، نه به شکلی که نمی تواند. این افراد چیزی را به بازار عرضه می کنند؛ یک محصول، خدمت، سازمان یا ایده ای که می تواند دنیا را به مکان بهتری تبدیل کند”. کتاب دارای ۱۲ فصل می باشد که در هر فصل توصیه های بسیار کاربردی و خوبی برای افسون کردن مخاطبان در آن نوشته شده است که برای زمان حال حاظرما بسیار مفید است. با خواندن این کتاب متوجه می شویم: “جایگاه فیسبوک نمونه ای از عدم تحمیل ارزش هاست. سایت تویتر یک کیک بزرگ پخته است چرا که هر کس می تواند از طریق آن خبرها و مطالب خود را عرضه کند؛ گوگل هم کار تبلیغات را از دست آژانس ها خارج ساخته و به دست کسب و کارهای کوچک سپرده است؛ همه این کسب و کارها به جای بلعیدن تکه ای بزرگ از کیک موجود، سعی کرده اند تا کیک بزرگتری بپزند. افسونگران برای دست یابی به یک آینده بهتر رویاهای خود را می فروشند”. خلاصه خواندن این کتاب ارزشمند را از دست ندهید چرا که در پیشرفت کسب و کارتان خیلی به شما کمک می کند.

 

 

۱۳۵- ۲۵ عادتی که منجر به فروش بیشتر می شود؛ نویسنده/ استفان شیفمن

در بالا کتاب “۲۵ روش خطرناک در فروشندگی” استیفن شیفمن را معرفی کردم و با آن آشنا شدید، کتاب “۲۵ عادتی که منجر به فروش بیشتر می شود” مکمل آن کتاب است و به ما ۲۵ روش عالی را آموزش می دهد که باعث می شود بهتر و بیشتر محصول یا خدمات خود را به فروش برسانیم. جملاتی از کتاب: “باید قلبا اعتقاد داشته باشید که تمام تلاش شرکت شما خیرخواهانه و در جهت منفعت برای مشتریان و برای شرکت خودتان است. هر کاری که شما برای ۲۱ روز به صورت مستمر انجام می دهید مثل یک عادت دائمی در شما ریشه دار می شود”.

 

 

۱۳۶- من تا ما؛ نویسنده/ گرگ کیل برگر- مارک کیل برگر

در این کتاب عمیق و کاربردی “گرگ کیل برگر” و “مارک کیل برگر” فلسفه متحول کننده خود را ارائه می دهند. فلسفه ای که کانون تمرکز خود را به جای من، “ما” معرفی می کند: “گروه های ما، جامعه ما و دنیای ما”. این فلسفه تعریف جدیدی از شادمانی و موفقیت را پیش روی ما می گذارد. کتاب من تا ما، با ادغام کردن آموزه ها، داستان ها و گفتارهایی الهام بخش از اشخاص مختلف، به خواننده می آموزاند که چگونه با مسئولیت پذیری، آگاهی اجتماعی، انجام دادن هر روزه ی اعمال محبت آمیز و برقراری ارتباط معنوی در سطح جامعه می توان پیشرفت کرد. من تا ما برنامه ای جامع برای شیوه ای جدید از زندگی ارائه می کند، و گرامی داشتی است در تجلیل از خالصانه ترین ویژگی انسانی: “کمک به دیگران”. این کتاب دارای ۱۳ فصل می باشد و ما را از من به ما می رساند.

 

 

۱۳۷- داستان هایی برای پدران، فرزندان و نوه ها؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

از نام کتاب پیداست که کوئلیو این بار در مورد چه موضوعی کتاب نوشته است. در این اثر داستان های جذاب و آموزنده ای نوشته شده است که برای همه خصوصا پدران، فرزندان و نوه ها مفید و آموزنده می باشد. زیبایی کتاب های کوئلیو در این است که بدون هیچگونه تعصبی از تمام کشورهای جهان و بزرگان آنها سخن می گوید، برای مثال در این کتاب از “سعدی” نیز داستانی نقل شده است، از پیامبران مختلف و…. همچنین داستان هایی از زندگی خودش نیز در این کتاب وجود دارد که درس های مختلفی در هر کدام از این داستان ها برای زندگی ما وجود دارد. جملاتی از کتاب: “احمق ترین افراد کسانی هستند که خود را داناترین مردم می دانند. ما برای تجلی شکوه خداوند به دنیا آمده ایم. هنگامی که آرزوی چیزی را داری باید بر روی آن چیز تمرکز کنی”.

 

 

۱۳۸- آیین دوست یابی؛ نویسنده/ دیل کارنگی

“دیل کارنگی” با کتابی دیگر از خود آمده است تا به ما آموزش دهد چگونه دوستان خوبی پیدا کنیم و در قلب دیگران نفوذ کنیم. به قول “دکتر آزمندیان”: “عامل اصلی موفقیت یک انسان در جامعه نحوه ایجاد ارتباط است، نحوه نفوذ در دل ها”. کتاب دارای ۷ فصل می باشد و با طرح موضوعات مهم و مثال های واقعی ما را به خوبی با آیین دوست یابی و هنر نفوذ در قلب دیگران آشنا می کند. در فصل هفتم با این موضوع آشنا می شویم که: “کورکورانه ازدواج نکنیم و هفت دستور برای آنکه زندگی خانوادگی خود را سعادتمند کنیم نوشته شده است و توصیه هایی برای شوهران و برای خانم ها نیز نوشته شده”. این کتاب برای افرادی که می خواهند ازدواج کنند و یا زندگی مشترکی تشکیل داده اند نیز بسیار مفید می باشد.

 

 

۱۳۹- اعتماد “چگونه اعتماد را کسب، آن را شکوفا و نگهداری کنید و در زندگی و تجارت عنوان مشاور قابل اعتماد را به دست آورید”؛ نویسنده/ جفری گیتومر

اعتماد پایه و اساس ارتباط است. نویسنده در این کتاب به ما می آموزاند چگونه اعتماد را کسب کنیم و آن را نگه داری نماییم و چگونه در زندگی و تجارت عنوان مشاور قابل اعتماد را به دست آوریم. کتاب دارای ۶ بخش می باشد و مطالب بسیار مفیدی با تصاویر جذاب در آن نوشته و قرار داده شده است، حتما آن را مطالعه نمایید چرا که در مسیر رسیدن به موفقیت، مأموریت و اهداف خود باید بتوانید اعتماد دیگران را به خود جلب کنید وگرنه راه به جایی نمی برید. این کتاب برای افراد فعال در تجارت نیز بسیار مفید است.

 

 

۱۴۰- حس برند “اسراری که برند شما را به اوج می رساند، به همراه یاد داشتی از فیلیپ کاتلر”؛ نویسنده/ مارتین لیندستروم

برندها حس دارند، آنها احساسات مختلفی را به ما منطقل می کنند، و اگر برندی نتواند احساسی را به دیگران منتقل کند کمتر مورد توجه قرار می گیرد و در ذهن ها باقی می ماند. برای انتقال حس برند ۵ موضوع مهم وجود دارد: صدا “شنوایی”، تصویر “بینایی”، بو “بویایی”، مزه “چشایی” و تماس “لامسه”. برای اینکه بتوانید یک برند استاندارد و قوی داشته باشید باید بتوانید احساسی را به مخاطبانتان و مردم منتقل کنید، چگونه؟ در ۷ فصل از این کتاب با این کار”برندسازی حسی” آشنا می شوید و برند خود را متمایز می کنید و آن را  به اوج می رسانید. آیا می دانستید مذاهب هم از برندسازی حسی استفاده می کنند؟ “هر برند یکپارچه هویت خود را پرورش و توسعه می دهد و آن را در پیام، شکل، نماد، تشریفات، مراسم و سنت خود ابراز می کند. این درست همان کاری است که مذهب و ورزش انجام می دهند/ مارتین لیندستروم”.

 

 

۱۴۱- زندگی به روایت بودا؛ گردآوری، ترجمه و اقتباس/ شهرام قائدی

بودا لقبی است در آیین بودایی به هر کس که به روشنی رسیده باشد و بیدار شود، اطلاق می شود؛ اما بیشتر برای اشاره به “سیذارتا گوتاما بودا” بنیانگذار آیین بودا استفاده شده، ولی هر کس که در آیین بودایی به روشنی برسد و بیدار شود بودا خوانده می شود. یکی دیگر از بهترین کتاب هایی که خواندم این کتاب است، کتابی که پس از هر بار خواندنش آرامش عجیبی به من دست می دهد. این کتاب که به چاپ دهم رسیده است دارای ۵ فصل می باشد و خیلی عمیق ما را با خدا، عشق و خودمان آشنا می کند و خودشناسی ما را ارتقاع می دهد، همچنین درباره مراقبه نیز مطالب مفیدی در آن نوشته شده است. جملاتی از کتاب: “انرژی خودتان را به سمت قلب هدایت کنید، با محبت تر باشید و شگفتی غیر مترقبه ای برای شما رخ می دهد. معصومیت باید حمایت و محافظت شود زیرا عارفان با رنج و مرارت فراوان سعی می کنند به آن برسند. غمگینان همیشه ترسو هستند، تجربه شعف نیاز به شجاعت دارد و بس. مراقبه به سادگی یعنی نظر کردن عمیق به درون، فرو رفتن به جاودانگی درون، جستجو برای سرکشیدن به تمام گوشه و کنارهای وجود برای پیدا کردنش، سفر به ابدیتتان، رفتن به اولوهیتتان. اگر گذشته تان را با خود حمل کنید پیر می مانید و هر روز هم پیرتر می شوید زیرا گذشته مرتبا بزرگتر و سنگین تر می شود. انسان بودن به سادگی یعنی در راه خدا قرار داشتن”.

 

 

۱۴۲- استراتژی های بازاریابی “۲۲ قانون تغییرناپذیر مدیریت بازاریابی”؛ نویسنده/ اَل ریس- جک تروت

برای اینکه در بازاریابی موفق باشیم باید ۲۲ استراتژی را رعایت کنیم و آنها را در کسب و کار خود به کار بگیریم. البته این کتاب همان کتاب “۲۲ قانون ابدی بازاریابی” است که با نام دیگری به چاپ رسیده، سبک نوشتن مطالب هم کمی با آن کتاب تفاوت دارد اما هر دو به موضوعات یکسانی اشاره کرده اند. به هر حال برای من که خواندنش مفید بود و هر از چند گاهی آن را برای شروع هر کار جدیدی مرور می کنم، شما هم خواندن این کتاب را که ۳ بار به چاپ رسیده است از دست ندهید.

 

 

سال ۱۳۹۳

۱۴۳- راه رفتن با ببرها؛ نویسنده/ فرانک فرنس

نویسنده در این کتاب می نویسد: “در میان کسانی که در زمینه تجارت فعالیت می کنند افرادی هستند که مثل کیمیاگرانند، آنها به قول معروف به هرچه دست می زنند طلا می شود، این بدان معناست که آنها نه تنها ثروت به دسمت می آورند بلکه در هر زمینه ای که فعالیت می کنند دست آورد و موفقیت های بزرگی را می آفرینند که چون طلا همیشه می درخشد. تجارت برای آنها لذت بخش است و آنها این احساس خوب را سخاوتمندانه به دیگران منتقل می کنند. این افراد را من “ببر” می نامم زیرا که ببرها با قدرت، کارایی، آسودگی خیال در جنگل زندگی می کنند. تعداد آنها کم است اما به طور قابل ملاحظه ای از دیگران متمایز هستند. در دنیای تجارت همه افراد مثل هم نیستند این عرصه پُر از شرکت های شکست خورده است، مدیران این شرکت ها سردرگم اند که چه اشتباهی باعث شده سرانجامشان این گونه شود. علاوه بر این بسیاری از افراد در آرزوی موقعیت ها و موفقیت های بزرگ هستند اما نهایتا در دام اشتباهات روزمره می افتند”. برای اینکه بدانید ببرها چه ویژگی هایی دارند باید ۱۰ فصل کتاب را مطالعه کنید و به یکی از آنها تبدیل شوید تا در تجارت و زندگی به موفقیت برسید. چند جمله از کتاب: “ببرها متفکرانی خلاق هستند که عملکرد آنها خارج از چهارچوب های معمول می باشد. تنها افرادی که درک بالایی از مرزهای دانش دارند می توانند به رقابت به رسیدن به سودهای زیاد در تجارت امیدوار باشند. برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید باور کنیم که ما می توانیم”.

 

 

۱۴۴- بله یا خیر؛ نویسنده/ اسپنسر جانسون

“اسپنسر جانسون” که نویسنده کتاب های “چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد” و “قله ها و دره ها” است در داستانی دیگر از یک مرد باهوش می نویسد که به دنبال راهی می گشت تا تصمیمات درستی بگیرد، موفقیت بیشتری کسب کند و در زندگی اضطراب و تنش کمتری داشته باشد. هر چند او زمانی هم که تصمیمی می گرفت، تصمیم هایش چندان نادرست نبود، ولی در محیط کار و گاهی در زندگی خصوصی اش مشکلاتی را برایش ایجاد می کردند. او احساس می کرد که این تصمیم ها برایش گران تمام می شوند و اندیشید که حتما راه های بهتری هم وجود دارند. او در این مسیر به کوهستان نزدیک خانه اش رفت تا با افرادی که می خواستند کوه پیمایی کنند بپیوندد. این برنامه توسط راهنمایی که یک تاجر فوق العاده و یک کوه پیمای بی نظیر بود، برای تعطیلات آخر هفته تدارک دیده شده بود. در این برنامه قرار بود مردم در عین حال که از کوه بالا می روند، یاد بگیرند که چگونه به شیوه درستی تصمیم بگیرند. اگر شما هم زندگی مثل مرد باهوش داستان دارید بهتر است این کتاب را مطالعه نمایید و با این گروه کوهنورد همراه شوید تا بتوانید تصمیم های بهتر و آگانه تری در زندگی و کار خود بگیرید. جملاتی از کتاب: “همه ترس های ما به خاطر احساس جدایی از خداست. در هنگام تصمیم گیری از مغز خونسرد و قلب خونگرم استفاده کنید. هنگامی که اعمال تو بهتر می شود همه چیز بهتر می شود”.

 

 

۱۴۵- هدیه؛ نویسنده/ دکتر اسپنسر جانسون

باز هم “اسپنسر جانسون” و یک داستان زیبای دیگر. ”بیل گرین” از “لیز میکائیل” تماس ضروری دریافت کرد. لیز شنیده بود بیل به موفقیت بزرگی دست یافته است. لیز با مسائلی روبه رو شده، کارمندانشان در محیط کار کمتر شده اند و حجم کارشان زیادتر شده و از زندگیش آنطور که دلش می خواهد لذت نمی برد. اما بیل به او می گوید از زندگی و کارش بیشترین لذت را می برد و خیلی سریع و با استرس کمتر ثمره بهتری از کارشان می گیرد. بیل می گوید که داستانی از یکی از دوستانش شنیده و آن داستان واقعا برایش موهبتی از آب درآمده است و نام داستان “هدیه” است. داستان درباره مرد جوانی است که راهی را برای زندگی کردن و کار کردن کشف می کند که امروز او را سعادتمندتر وموفق تر می کند؛ داستان حکایتی عملی است.  لیز کنجکاو می شود داستان را بشنود و بیل در یک روز داستان را برای لیز تعریف می کند. شما هم با خواندن کتاب هدیه با لیز همراه شوید تا بیل برایتان آن را تعریف کند. کنجکاو شدید بدانید آن هدیه چیست؟ من به شما می گویم: “بودن در زمان حال”. جمله ای از کتاب: “فقط دو چیز هست که می تواند لذت زمان حال را از تو بگیرد؛ یکی افکار منفی ات درباره گذشته و دیگری افکار منفی ات درباره آینده”.

 

 

۱۴۶- حکایت های مدیریتی؛ نویسنده/ جلال رمضانی

در این کتاب حکایت های مدیریتی مختلفی نوشته شده است که برای مدیران آموزنده می باشد. این کتاب دارای ۳ فصل است: “در فصل اول حکایت های مدیریتی مختلفی را می خوانید، در فصل دوم نکته های ناب موفقیت را از زبان انسان های موفق جهان می آموزید و در فصل سوم زندگی نامه چند تن از افراد موفق جهان را مطالعه می کنید”. کارآفرینان و مدیران حال و آینده، خواندن این کتاب را از دست ندهید.

 

 

۱۴۷- جادوی کلمات “کلمات جادویی که شما را ثروتمند می کنند”؛ نویسنده/ نیکلاس تد

نویسنده می نویسد:”این کتاب متشکل از سه بخش است: بخش اول: در بردارنده ۲۱ موقعیتی است که همه ما در زندگی روزمره مان تجربه می کنیم. من برای کمک به پیشرفت کاری شما، کلمات جادویی ویژه ای در اختیارتان قرار می دهم که تغییرات بی نظیری در زندگی خودم ایجاد کرده اند. با تسلط بر این کلمات تغییرات عظیمی در زندگی تان ایجاد خواهید کرد و بهتر است جایگاه خود را بیابید تا به هرآنچه که می خواستید دست پیدا کنید. بخش دوم: در بردارنده کلماتی جادویی است که به کارگیری آنها موفقیت های مالی برایتان به ارمغان می آورد. به کلمات، استراتژی ها و تکنیک هایی توجه کنید که به من کمک کردند محصولات خودم و مشتریانم را به نحو سودآوری به ارزش پانصد هزار دلار به بازار عرضه کنم. بخش سوم: آیا تمام دارید توانایی هایتان را در به کارگیری کلمات جادویی هر چه بیشتر گسترش دهید. در این بخش اطلاعاتی در رابطه با چگونگی به دست آوردن مطالب و آموزش های پیشرفته در اختیار خواهید داشت”. در مطلب بالا نویسنده اینگونه کتاب خود را معرفی کرده است. این کتاب برای افرادی که می خواهند تبلیغات خوبی از محصول، خدمات یا کسب و کار خود و یا دیگران بسازند نیز بسیار مفید می باشد چرا که به موضوعاتی از این قبیل نیز اشاره شده که جادوی کلمات در آنها وجود دارد.

 

 

۱۴۸- چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

خانم “فلورانس اسکاول شین”، نویسنده آمریکایی این کتاب، که دیگر در قید حیاط نیست از یک خانواده قدیمی “فیلادلفیایی” بود. سالیان سال در مقام هنرمند “نقاش”، مشاور، آموزگار ماوراء الطبیعه و خطیب، نامی بلند آوزده داشت. کتاب های او نه تنها در آمریکا بلکه در خارج از آمریکا نیز کثیرالانتشار بودند و با مهارتی بسیار، جای خود را در دور افتاده ترین دهکده ها یا دورترین شهرهای اروپا و باورنکردنی ترین اماکن جهان باز می کردند. بزرگترین راز موفقیتش هم این بود که همواره خودش بود: “ساده، صمیمی، بی تکلف و شوخ طبع”. ۴ بخش از این کتاب مسائل مهمی را به ما آموزش می دهند تا با توانایی های خود آشنا شویم و از آنها در زندگی و کسب و کارمان استفاده کنیم. عبارات تأکیدی مثبت فراوانی نیز در این کتاب وجود دارد که می توانیم هر روز از آنها استفاده نماییم. این کتاب بسیار با ارزش و پُرمحتوا را از دست ندهید و حتما آن را مطالع کنید و به گفته های آن عمل نمایید، بی تردید زندگیتان متحول می شود. جملاتی از کتاب: “کسی که با خدا همراه است شکست ناپذیر می شود. شخص عادی تقریبا همه چیز را عادی و محال می پندارد. مهم ترین هدف زندگی به انجام رساندن طرح الهی است. همه آرمان های بزرگ با مخالفت همراه می شوند، هنر شما در این است که آنقدر ادامه دهید تا با موافقت همراه شوند. کلام خود را عوض کنید تا جهان شما دگرگون شود. انسان بیدار تنها یک قدرت را می شناسد: “قدرت خدا“، کاملا باید به او توکل کنی. ایمان اگر با عمل همراه نباشد مرده است. خداوند معجزات خود را از راه های عجیب به انجام می رساند. هر پیشرفتی حاصل آرزوست. بیماری در “ذهن” ریشه دارد و برای شفای “تن” نخست باید “روح” را شفا داد”.

 

 

 

۱۴۹- چون رودخانه روان؛ نویسنده/ پائولو کوئلیو

باز هم یک کتاب دیگر از کوئلیو. “چون رودخانه روان مجموعه ای صمیمانه از اندیشه ها و حکایت های کوتاه پائولو کوئلیو در فاصله سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵  میلادی است. حکایاتی قدرتمندی از زندگی و مرگ، سرنوشت و انتخاب و عشق گم شده و پیدا شده. این کتاب که گاه آمیخته به شوخی و گاه جدی اما همیشه عمیق است، مثل دیگر آثار کوئلیو کاوشی برای پی بردن به این حقیقت است که واقعا زنده بودن چه مفهومی دارد/ هارپر کولینز”. خانم “سوسن اردکانی” مترجم کتاب حدیث پُرمفهومی را در پیشگفتار کتاب از امام کاظم (ع) نقل می کند: امام کاظم (ع) به “هشام” فرمود: “لقمان” به پسر خویش گفت: دنیا دریایی ژرف است که مردمان بسیار در آن غرق شده اند. چنان کن که کشتی تو در این دریا ترس از خدا “تقوا”، بار آن “ایمان”، بادبان آن “توکل”، کشتیبان آن “عقل”، راهنمای آن “علم” و سکان آن “بردباری” باشد.

هارپر کولینز در بالا توضیح مختصر و مفیدی درباره این کتاب داده که خود این توضیح در کتاب نوشته شده است و دیگر نیاز به توضیح بیشتر از من نمی باشد. جملاتی از کتاب: “تک تک ما افسانه شخصی خودمان را داریم که باید به آن جامعه حقیقت بپوشانیم و آن همه چیز است؛ مهم نیست که دیگران از ما حمایت می کنند یا انتقاد یا ما را نادیده می گیرند یا تحمل می کنند، ما این کار را انجام می دهیم چون این سرنوشت ما بر روی این زمین است و سرچشمه همه لذت هاست. وقتی با دیگران هستیم خداوند خیلی به ما نزدیک تر است. بعضی اوقات ما به قدری به شیوه زندگی خود چسبیده ایم که از یک فرصت عالی صرف نظر می کنیم صرفا به خاطر اینکه نمی دانیم چه کنیم. کسی که حرمت کشورش را نگه ندارد حرمت خودش را نگه نداشته است. بزرگی خدا همیشه خود را در چیزهای ساده آشکار می کند. اگر کشمکشی نباشد روح ضعیف می شود. عشق دگرگون می سازد و درمان می کند. هر کس که راهی راه معنویت است مجموعه ای از قوانین شرافت را همراه دارد که پیروی از آنها لازم است. خدا همیشه صدایی را که بر علیه نادرستی ها بلند می شود می شنود”.

 

 

 

۱۵۰- تبلیغات چیریکی؛ گردآوری و تألیف/ دکتر عطیه بطحایی

تبلیغات چیریکی هنر جلب توجه مصرف کنندگان و مشتریان از طریق شیوه های خلاقانه، غیرمنتظره و فارغ از قید و بند مرسوم است. این شیوه تبلیغات با استفاده از ایده های ساده و انعطاف پذیر بر خلاف الگوی تعریف شده ی تبلیغاتی در تلاش است تا با جذب مخاطبان، در دل آنها نفوذ کرده، با صرف کمترین هزینه، بیشترین سودآوری را کسب نماید. در این کتاب نویسنده به خوبی توضیح داده است که چگونه می توان تبلیغات چیریکی خوبی خلق کرد و آنها را به اجرا گذاشت، همچنین نمونه های موفقی از تبلیغات چیریکی در این کتاب با تصاویر نوشته و گذاشته شده است که بسیار جذاب، خواندنی و دیدنی هستند و به ما کمک می کنند بهتر موضوعات مطرح شده در کتاب را درک کنیم. این کتاب برای کسب و کارهای مختلف، افراد فعال در تجارت و علاقه مندان به کار تبلیغات بسیار مفید می باشد؛ همچنین کسانی که نمی خواهند هزینه سنگین تبلیغات از روش های دیگر مانند: تلویزیون، رادیو، مجلات و… را بپردازند می توانند با هزینه بسیار پایین از تبلیغات چریکی استفاده کنند و به خوبی توجه مخاطبان را به کسب و کار و یا محصول و خدمات خود جلب نمایند.

 

 

۱۵۱- روایت عشق “مروری بر اندیشه های شهید آوینی”؛ گردآورنده/ سید عبدالحمید موسی کاظمی

کتاب روایت عشق را در ترمینال از یکی از ایستگاه های مطالعه انتخاب کردم. آوازه شهید آوینی را در خیلی جاها شنیده بودم و با دیدن این کتاب تصمیم گرفتم آن را مطالعه کنم تا با این شهید بزرگ و مشهور به “سید شهیدان اهل قلم” بیشتر آشنا شوم. شهید آوینی در این کتاب خودش را معرفی می کند و می گوید: “حقیر دارای فوق لیسانس معماری از دانشکده ی هنرهای زیبا هستم. اما کاری را که انجام می دهم نباید با تحصیلاتم مربوط دانست. حقیر هرچه را آموختم از خارج از دانشگاه بود. بنده با یقین کامل می گویم که تخصص حقیقی در سایه تعهد اسلامی به دست می آید و لاغیر، و…”. در کتاب سعی شده ابعاد مختلف شخصیت شهید آوینی مورد برسی قرار بگیرد و ما بتوانیم شناخت بهتری نسبت به او پیدا کنیم. جملاتی از کتاب: در حدیث داریم اگر کسی چهل روز خود را برای خدا خالص کند خداوند سرچشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می کند و این از مصادیق جاری شدن حکمت بر زبان است. سید مرتضی آوینی ایجاد تحول عمیق درونی در مخاطبان را “رسالت” اصلی خویش می دانست که این امر جز از طریق فطرت، امکان ندارد. عاشقان عاشق بلایند. “دُر حیات، در احتجاب صدف عشق است و آن را جز در اقیانوس بلا نمی توان یافت. در ژرفای اقیانوس بلا، عاشقان غواصان این بحرند و اگر مجنون نباشند چگونه به دریا زنند؟”. “ترک هوش کن” که هوشیار در خودیِ خود اسیر است و تا خود، باقی است یار از تو می رمد؛ بیهوده نیست این همه عاشقان از عقل می نالند؛ عقل عقال است و جان را از پای بست، خاک می کند و تا عقل باقی است، خود، از میانه بر نمی خیزد و مستان در جستجوی بی خودی به مستی رو می آورند، که مستی و بی خودی باهم اند، مستی زوال عقل است از این روی همره بی خودی است. بعد از مرگ نیز انسان در عالم اعمال خویش زندگی می کند. هنرمند رویی به عالم غیب دارد و رویی به عالم شهادت. یاران شتاب کنید، گویند قافله ای در راه است که گنهکاران را در آن راهی نیست آری گنهکاران را راهی نیست، اما پشیمانان را می پذیرند. هیچ شنیده ای که مرغی اسیر، قفس را هم بردارد و با خود ببرد؟. آرمانخواهی انسان مستلزم صبر بر رنج هاست؛ پس برادر خوبم، برای جانبازی در راه آرمان ها یاد بگیر که در این سیاره ی رنج، صبورترین انسان ها باشی. هنرمند از آسمانیان می گیرد و به زمینیان می بخشد؛ سینه تنگ کوردلان کجا و آسمان بی کران کجا.

اگر شما هم علاقه مندید با شهید آوینی آشنا شوید این کتاب را حتما مطالعه نمایید.

 

 

۱۵۲- مسیر جادویی شهود؛ نویسنده/ فلورانس اسکاول شین

در پشت جلد این کتاب نوشته شده: “اگرچه آینده با مشّیت خداوند است، اما خداوند دست توانایی به ما داده تا بتوانیم آن را آنگونه که می خواهیم تغییر دهیم. خداوند مشّیت خود را به ظمیرناخودگاه ما منتقل می کند و ما آنها را به شکل آرزو معرفی می کنیم. برخی از افراد تصور می کنند که مشّیت خداوند غیر قابل تغییر است و باید آن را هر طور که هست، پذیرفت؛ باید بدانیم که خداوند مشّیت خود را در شادی، سلامتی، عشق و لذت قرار داده و این ما هستیم که مشکلات کوچک و بزرگ خود را به آن ربط می دهیم و برچسب خواست خداوند را بر آن می زنیم”. نویسنده هدف خود را از چاپ این اثر اینگونه معرفی کرده: “هدف از چاپ این گنجینه کوچک این است که شما خوانندگان عزیز بتوانید درس های زندگی را از آن بیاموزید و نهایت استفاده را از آن ببرید”. در این کتاب ۱۰ درس وجود دارد که مسیر جادویی شهود را برای ما نمایان می کنند. جملاتی از کتاب: “بازی زندگی یک بازی هدفمند است، هر چه را که به آن بدهی، به همان شکل به خودت باز می گردد. برای نشان دادن ایمان هر کاری بکنید، زیرا ایمان بدون هیچ عملی، خالی از ارزش است. آنچه شما با چشم درونی خود می بینید، دیر یا زود در کنارتان مشاهده خواهید کرد. اغلب از خود می پرسیم اگر خداوند مهربان است و همه چیز را بدون هیچ قید و شرطی در اختیار ما می گذارد، پس چرا باید نماز بخوانیم؟؛ پس از کمی تأمل به خود گفتم، چون نماز باعث بالا رفتن بینش و درک ما می شود؛ مثلا: همانطور که ما با فشار دادن کلید پریز برق خانه را روشن می کنیم، نماز هم درون ما را روشن می سازد”.

 

 

۱۵۳- کتاب کوچک مربیگری “برای تشویق مردم به اینکه همیشه پیروز باشند”؛ نویسنده/ کن بلانچارد- دون شولا

در این کتاب کوچک مربی گری، بهترین کتاب مدیر یک دقیقه ای که نویسنده آنها “کنت بلانچارد” و مربی پُر آوازه آمریکایی در اتحادیه فوتبال آمریکا “دون شولان” است، ویژگی های مربیان خوب در امر ورزش و محیط کاری را به تصویر کشیده اند. این کتاب با ارائه پیشنهادات عملی در مورد هر چیز با آوردن مثال راه های دستیابی به پیروزی و کاستن احتمال خطر بطور جداگانه به شما یاد می دهند که چگونه انگیزه ها را در دیگران بیدار کنید. نویسندگان کتاب کسانی هستند که هر دو برنده ی جایزه جام طلایی در آمریکا شده اند. این کتاب که دارای ۵ گام است برای کارآفرینان، مربیان ورزش، مدیران و افرادی که رهبری گروهی را بر عهده دارند بسیار مفید می باشد. جملاتی از کتاب: “وقتی نیرویی شما را به طرف کسی می کشاند به آن نیرو یا احساس اطمینان کنید. حضور فیزیکی مربی در هنگام کار برای تشویق و ترغیب افراد بسیار مهم است. مربیان بزرگ همیشه میل به پیروزی دارند اما وقتی که شکست می خورند نا امید نمی شوند. خصوصیت ویرانگر مربی “خودبینی” و “تکبر” است. کلید موفقیت در هر امری باور داشتن است چون فقط از این راه به همه چیز می رسیم”.

 

 

۱۵۴- سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی؛ نویسنده/ اَل ریس- لورا ریس

به گفته اَل و لورا ریس: “تبلیغات در حال سقوط است و روابط عمومی در حال طلوع می باشد”؛ در این چند سال من این موضوع را به خوبی حس کرده ام و این گفته آنها حقیقت دارد. در حال حاظر به هر سویی که نگاه کنیم، شاهد یک چرخش اساسی از بازاریابی تبلیغات محور، به بازاریابی روابط عمومی محور خواهیم بود. دیگر نمی توان فقط با تکیه بر تبلیغات، یک نام تجاری را به بازار عرضه کرد، زیرا تبلیغات دیگر اعتبار ندارد؛ تبلیغات ندای یک سویه ی شرکتی است که تنها به فروش بیشتر می اندیشد. یک نام تجاری جدید را فقط به کمک “اطلاع رسانی” یا “روابط عمومی” می توان ارائه و تثبیت کرد. روابط عمومی این امکان را در اختیار شما می گذارد که پیام تبلیغاتی خود را به شکلی غیر مستقیم و با کمک گروه سوم “رسانه های جمعی” به گوش مخاطبان برساند. این کتاب ارزشمند دارای ۵ بخش است و ما را با این دو موضوع: “سقوط تبلیغات” و “ظهور روابط عمومی” به خوبی آشنا می کند و به ما می گوید نقش جدید تبلیغات در دنیای امروز چیست؟. مثال های واقعی بخش های مختلف کتاب به درک مطالب آن نیز به خوبی کمک می کنند. دوستان فعال در تجارت، تبلیغات و بازاریابی خواندن این کتاب مفید که به چاپ دوم نیز رسیده است را از دست ندهید.

 

۱۵۵- قانون توانگری؛ نویسنده/ کاترین پاندر

در این کتاب در ۱۸ فصل با قوانین توانگری آشنا می شویم و با اجرای آنها موفقیت و خوشبختی را به زندگیمان دعوت می کنیم. جملاتی از کتاب: “از دل های بزرگ پیوسته نیرویی نهان بر می خیزد که بی وقفه رویدادهای عظیم را به سوی خود می کشاند. انسان می تواند آنچه را در تخیل خود تصور کند بیافریند. خواست خداوند برای ما این است که جلال درونی خود را عیان و شکوفا کنیم. به راستی که خدا آنجا که به عقل بشر نمی رسد دری می گشاید. خوش شانس واقعی کسی است که شانس را برای خودش به وجود آورد. حقیقت های بزرگ و اسرار قدرتمند ساده اند، آنقدر ساده که انسان های عادی با کوشش برای یافتن راهی دشوارتر آنها را نادیده می گیرند”. این کتاب یک اثر قوی از خانم “کاترین پاندر” است که واقعا به خواندنش می ارزد. نویسنده زندگی سختی را پشت سر گذاشته است، او می گوید: “یک منشی بیوه و بدبخت بودم که یک بچه هم روی دستم مانده بود و باید از راه کار کردن سخت خرج خود و بچه ام را در می آوردم. از آنجا بود که به فکر افتادم که شیوه توانگر شدن را بیاموزم. نخست از طریق منشی گری و سپس از طریق کشیشی غیر فرقه ای توانستم به سوی توانگری قدم بردارم”. وی در سال ۱۹۵۸ در کلیسای بیرمینگهام در ایالات متحده مشغول تعلیم و تدریس شد. حاصل این کلاس ها یک جزوه شد که جهت راهنمایی کسانی که در کسب و کار و تجارت بودند، به رشته تحریر درآمد و به عنوان اولین کتابش به نام “قانون توانگری” به چاپ رسید. وی از این زمان به شهرهای مختلف آمریکا به رفت و آمد پرداخت و درمورد پولدار شدن و توانگر زیستن به سخنرانی و برپایی سمینار پرداخت. او ۱۲ سال در تگزاس اقامت داشت و ۲ کلیسا در آن جا تأسیس کرد.

 

سال ۱۳۹۴

۱۵۶- اعترافات یک سالک؛ نویسنده/ خوان آریاس در گفتگو با پائولو کوئلیو

اعترافات یک سالک گفت و گوی “خوان آریاس” نویسنده و روزنامه نگار اسپانیایی می باشد که به همراه “روزانا موری” نویسنده و شاعر برزیلی به خانه کوئلیو در “ریودوژانیرو” می روند و این گفتگو را شروع می کنند. در یکی از این گفت و گوها سه دانشجوی دختر “اسپانیولی” نیز شرکت می کنند که هر کدام از قبل مشغول به خواندن یکی از کتاب های پائولو بودند و آرزوی ملاقات با او را داشتند؛ همچنین “مائوروسالس”، روشنفکر، شاعر و شخصیت تبلیغاتی بسیار مشهور و محترم در “برزیل” که کوئیلو او را پدر معنوی خویش تلقی می کند نیز در جمع آنها حضور دارد. خوان آریاس در این گفتگو سعی دارد نقش شاهد بی طرف را داشته باشد و به نوعی پرسش های خوانندگان آثار کوئلیو را برای وی مطرح سازد و طی آن از نشانه ها، ایمان مذهبی، و عشق که در نوشته های او فراوان به چشم می خورد کوئلیو را به پاسخی فراگیر فرا می خواند. کوئیلو روح خویش را بر افراد حاظر در گفتگو می گشاید و از لحظات دردناکی از گذشته اش برای نخستین بار پرده بر می دارد، مانند گذر از کویر اعتیاد، جادوی سیاه و مراسم شیطانی، آسایشگاه بیماران روانی، زندان و شکنجه. مباحث این کتاب اغلب درباره مسائل مهم قرن بیستم است که حول موضعاتی از این دست می گردد: “جوانان، اعتیاد، بیماری های روانی، اعتراضات سیاسی و اجتماعی، جادو، خرافات و نهایتا بازگشت به ایمان”. همسر کوئیلو در این گفت وگوها حضور دارد و گاهی پائولو به او می گفت: “خیلی دقت کن چون چیزهایی را خواهی شنید که هرگز نشنیده ای. تصمیم گرفته ام همه چیز را بگویم، برای اینکه همه دنیا بدانند من که بودم؟! و که هستم و شخصیت های کاذب به من نسبت ندهند”. خواندن این کتاب که به چاپ ششم نیز رسیده برای کسانی که می خواهند شخصیت “پائولو کوئیلو” را بهتر بشناسند بسیار کمک کننده است. جملاتی از کتاب: “با منطق تنها، ما رابطه مان را با رمز و راز و جهان تخیل از دست می دهیم؛ باید از هر دو به طور هماهنگ استفاده کرد هم از منطق و هم از دل آگاهی. کوشش برای تحمیل ایمان بهترین راه برای این است که شخص را وادار به عصیان و از دست دادن ایمان کنند. شیطان قدرتی جز تو آنچه به او می دهی ندارد. آغازها همواره دشوارند. نویسندگان بزرگ خیلی سفر کرده اند. آنچه فوق العاده است در انحصار گروهی برگزیده یا ممتاز نیست، بلکه به همه تعلق دارد حتی به آدم های معمولی. چینی ها در کلمه “بحران” یک “فرصت” را می بینند. آنچه برای من جالب است آدم هایی هستند که به غیب و اسرار باور دارند. وقتی هفده ساله بودم تنها چیزی که می خواستم این بود که بنویسم. اساسا آدم منظوی هستم. اولین رویای من همیشه نویسنده شدن بود. بزرگترین جستجوی من در زندگی در طریق معنویت بوده است. در زندگی بارها اشتباه کرده ام. آنچه امکان ندارد کوشتن کودکی است که در درون ماست، فکر می کنم که کتاب های مرا کودک درون آدم ها می خوانند برای همین است که داستان هایی که دوست دارم را می نویسم. من به نیروی سالم مذهب خیلی باور دارم”.

 

 

۱۵۷- چکش بصری؛ نویسنده/ لورا ریس

یک کتاب قدرتمند از خانم “لورا ریس” که یکی از خبرگان استراژی برند، نویسنده ای با کتاب هایی پُرفوش، سخنرانی پُرطرافدار و شخصیتی تلوزیونی است. لوا رئیس شرکت “رایز اند رایز” در “آتلانتای جورجیا” است. او به مدت ۱۸ سال با پدر و شریکش “ال ریس” که از پیشتازان افسانه ای حوزه ی جایگاه سازی است، همکاری داشته. این دو در کنار یکدیگر به شرکت های مختلفی در جای جای دنیا در خصوص استراتژی برند، مشاوره ارائه داده اند. آنها به ۶۰ کشور سفر کرده اند، از “اتریش تا استرالیا”، از “شیلی تا چین” و اصول بنیادین برندینگ را آموزش داده اند. ما برای اینکه بتوانیم محصول، خدمات، شرکت خود و یا هر چیزی را در ذهن مردم ماندگار کنیم به “چکش بصری” و “میخ کلامی” قدرتمندی نیاز داریم و در این کتاب با آنها به خوبی آشنا می شویم. در هر کدام از ۱۳ فصل کتاب مثال های واقعی از برندهای مختلف با تصاویر جذاب نوشته و قرار داده شده که به ما در درک مطالب کتاب کمک فراوانی می کنند. من برای شما چند راز موفقیت در تجارت را از این کتاب برایتان می نویسم و چند کلمه بسیار مهم را تعریف می کنم:

۱- برند چیست؟  آن چیزی که مردم در موردش فکر می کنند و می گویند.

۲- واژه جدید”نام برند”: چیزی را در ذهن مخاطب تداعی می کند.

۳- بخشی از بازار: که کسی تخصصی وارد آن نشده است.

۴- تمرکز کن: فقط آن محصول یا خدمت، نه چیز دیگری.

۵- چکش بصری: تصویری که در ذهن مخاطب بماند.

۶- میخ کلامی: واژه ای که در ذهن بماند.

نکته مهم: “همه ۵ مورد بالا باید با هم یکپارچه شوند”.

کارآفرینان، افراد علاقه مند به دنیای کارآفرینی و کسانی که در برندسازی و تبلیغات نقش دارند حتما، حتما، حتما این کتاب با ارزش را مطالعه نمایند و به گفته های آن عمل کنند تا به کاری که مشغول آن هستند به اوج برسند. جملاتی از کتاب: “ظهور یک صنعت جدید همواره با بهمنی از برندهای جدید همراه است. خیلی از برندها نخستین برند نیستند، اما نخستین برند ثبت شده در ذهن مردم هستند. روزانه ۲۹۴ میلیارد ایمیل در دنیا رد و بدل می شوند و ۶۸ میلیون تویت در وب سایت تویتر نوشته می شود، این ها را بگذارید کنار خروجی کلامی ۲۵۵میلیون وب سایت و ۱۵۲میلیون وبلاگ. ریچارد برانسون بذر ۳۰۰ شرکت مختلف را در جای جای دنیا پاشیده است”.

 

 

۱۵۸- جسور باش، ارائه کن “روش هایی برای به اشتراک گذاشتن کار و خلاقیت”؛ نویسنده/ آستین کلئون

آقای “شاهین ترکمن” در سخن ناشر کتاب می نویسد: “ترس از صحنه معروف ترین ترس بازیگران تئاتر است. اضطرابی که پیش از اجرا به جان بازیگران می افتد و او را حتی با تصور خود در مقابل تماشاگران، دستپاچه می کند. اما چاره ای ندارد جز حضور بر صحنه، جز بیرون آمدن از گوشه تاریک صحنه و دیده شدن. اصولا هر کسی که اثری خلق می کند چنین وضعیتی دارد. چه یک طابلوی نقاشی باشد و چه یک ایده خلاقانه ی تبلیغاتی. تا دیده نشود، تا خوانده نشود و تا به اصطلاح ارائه نشود به چشم نمی آید و صاحب اثر در گمنامی باقی خواهد ماند. هیچ کس در تاریکی صحنه به دنبال یک سوپراستار نمی گردد. ارائه درست به تمرین، رشد مهارت های فردی، جسارت و تکرار نیاز دارد”. هر چند این کتاب بیشتر به ارائه تبلیغات نظر دارد ولی می توان اصول آن را برای هر کاری به اجرا گذاشت؛ برای ارائه یک ایده و طرح جدید، معرفی یک کتاب، محصول یا خدمت جدید و…

ما در زندگی و کار خود نیاز به جسور بودن داریم و نویسنده کتاب در ۱۵۴ صفحه در ۱۰ بخش مختلف موضوعاتی را مطرح می کند تا به ما آموزش دهد چگونه جسور باشیم و کار خود را معرفی کنیم و آن را به شیوه درست با دیگران به اشتراک بگذاریم. جملاتی از کتاب: “لازم نیست نابغه باشید. بعضی اوقات آماتورها چیزهای بیشتری برای آموختن به ما دارند تا حرفه ای ها. درباره آن چیزی صحبت کنید که آن را دوست دارید. آنچه انجام می دهید نوعی هنر است و اگر به شیوه ای درست آن را به نمایش بگذارید افرادی پیدا می شوند که به آن علاقه نشان دهند”.