حرکتی جوانمردانه در ورزش
1397-09-09
قدرت عهدِ شباب، می توانست مرا تا به خدا پیش بَرَد
1397-09-09

بذر شادی را بپراکن به هر کجا که میتوانی

در وصفِ پیشوایمان حضرت محمد(ص)، پرچمدار خاندان رسالت، او که انسانِ کاملی بود، آمده است که: “پیامبر اسلام از شوخ طبع ترین مردم بوده است”. چهره رسول خدا(ص) هنگام دیدار یاران بیش از دیگران شاداب و خندان می‌نمود و گاه چنان می‌خندید که دندان‌های مبارکش نمایان می‌شد. ابوالدرداء می‌گوید: “رسول خدا(ص) هرگاه سخنی می‌فرمود، سخنش با لبخند همراه بود. رسول خدا(ص) هم کلام خویش را با تبسم می‌آمیخت و هم چهره‌ای خندان داشت و هم به چهره دیگران لبخند می‌زد. در حدیث است: “بیش از همه، لبخند داشت و بر روی یارانش لبخند می‌زد”. امام علی(ع) نیز در این مورد فرموده اند: “رسول الله(ص) هرگاه مردی از اصحابش را غمگین می‌یافت، او را با شوخی، خرسند می‌ساخت و می‌فرمود: خداوند دشمن دارد، کسی را که به روی برادرش چهره درهم کشد”.

آری زندگی سختی های خودش را دارد اما تو نباید اجازه دهی این سختی ها بر تو پیروز شوند

راه رهایی از سختی ها باختن در مقابل سختی ها نیست، بلکه پیروزی بر سختی هاست

اگر به زندگی به عنوانِ یک بازی فکری نگاه کنی که باید این بازی فکری را هر روز و در هر لحظه حل کنی و به مرحله های بعدی وارد شوی، زندگی جذاب، پُر هیجان و شیرین می شود و زیاد از حد به خودت سخت نمی گیری چون می دانی مشکلات یا همان مسائل، جزئی از این بازی فکری در زندگی هستند

این توانایی فکری، روحی و جسمی خودت را دست کم نگیر، نمی دانی چه توانایی ها و قدرتی در تو پنهان است، اگر آنها را باور کنی و از آنها به درستی استفاده کنی پیروزی، اگر نه، هیچکس نمی تواند برای تو کاری انجام دهد، دقت می کنی!، “هیچکس”

دلیل شاد بودن را در مقاله ای در قبل گفته بودم، سعی کن یک بار دیگر به آن مقاله رجوع کنی و آن را با تفکر بخوانی و از آن به درستی در زندگی ات استفاده کنی

اگر شرایط نرمالی را در زندگی می گذرانی پس شاد بودن و بذر شادی را بین دیگران پراکندن کار سختی نیست

اما اگر شرایط سختی را می گذرانی چه؟

آیا مقالات قبل را خوانده ای و به آنها عمل کرده ای؟ اگرنه، حتما این لطف را در حق خودت انجام بده و شاد باش و بذر شادی را بین همه بپراکن؛ هر کدام از مقالاتی که نوشته شده اند می توانند تغییرات شگرفی در زندگی ات ایجاد کنند و تو را به موفقیت و رسیدن به هر آرزویی برسانند”اگر به آنها عمل کنی”

شاد بودن نشانِ ایمان و توکل به خداوند بزرگ، مهربان و بخشنده است؛ یعنی تو می دانی اگر عملکرد خوبی در زندگی داشته باشی، اصولِ هر کار را رعایت کنی، اتفاقات خوبی برایت می افتند و اگر باز هم اتفاقات خوبی نیفتادند آنها را می گذاری پای حکمت های خدا و می دانی او در جایی دیگر برایت جبران می کند، فقط باید صبور باشی.

سال ها پیش در متنی خواندم که: “موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است” و این جمله دقیقا درست است

وقتی تو شاد هستی یعنی به کاری که انجام میدهی اعتقاد و باور داری، آن کار را دوست داری، می دانی در آن کار و یا در رسیدن به آن هدف موفق می شوی و بعد از موفقیت شادیت بیشتر می شود، حال در این مسیر از اول تا آخر، بذر شادی را هم بین دیگران پراکنده ای و چه چیز بهتر از این؟

خیلی گشتم تا در این مورد مثالِ خوبی را برایت پیدا کنم و این آن مثال است: “عقاب تا بال هایش را تکان ندهد پرواز را تجربه نخواهد کرد و وقتی بال هایش را تکان داد و به اوج رسید دیگر آنچنان که باید نیاز به بال زدن ندارد، در آسمان با بال هایی باز به هر جا که بخواهد می رود. تو عقابی و شادی بال های پرواز توست، باید شاد بودن را بارها و بارها تکرار کنی تا زمانی که به اوج برسی و بعد برای همیشه شادی”

همچنین هر موفقیت و رسیدن به هدفی بذر یک شادی است که دیگران هم در آن سهمی دارند

وظیفه ی اجتماعی تو این است که در اجتماع با چهره ای شاد و متبسم حضور داشته باشی، حتی اگر تمام مردم اطرافت غمگین هستند تو شاد باش و بذرهای شادی را بین دیگران بپراکن؛ مردم در زندگی از چیزهای دیگری نگران هستند و با دیدن شادی و لبخند تو حال و هوایشان تغییر خواهد کرد و همچنین شاد بودن در تو تشدید*تقویت* می شود

امیدوارم به این نکته های ریز اما مهم دقت کنی- موفق باشی.

۱۳۹۷/۹/۹

منبع:

مأموریت+/ مقالات محمد کارگر مزرعه ملا

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *