جهان تو
1396-02-22
فانوس
1396-02-22

اجتناب ناپذیر

در مسیر موفقیت و انجام دادن مأموریتت در زندگی برخی چیزها اجتناب ناپذیر است.

یکی از آن اجتناب ناپذیرها این می باشد که پیش می آید برخی تو و کارهایت را زیر سوال می برند و تو باید بی توجه به آنها خیلی ساده از کنارشان بگذری؛ ممکن است حق با تو باشد، اما به چه قیمتی؟، زمانت را برای کسانی بگذاری که فقط قصدشان این است در تو نقطه ضعفی پیدا کنند و همان را بزرگ و اصلی ترین مشخصه تو نمایش دهند!؟!.

پیامبر خوبی ها حضرت محمد(ص) فرمود: “هیچکس حقیقت ایمان را کامل نمی کند مگر اینکه جدال لفظی را رها کند هر چند حق با او باشد”.

بزرگی که هیچگاه نامش فراموش نمی شود “امام علی(ع)” نیز فرمود: “چه بسا سخنى که پاسخ آن سکوت است”.

قررار نیست در زندگی همه چیز گل و بلبل باشد، تو در روندی رو به روشد قرار داری و این اجتناب ناپذیر طبیعی است. هیچ انسان موفقی نیست که مخالفی نداشته باشد، حتی بهترین افراد روی زمین نیز مخالفانی داشته اند، اگر راه و روشت درست است خواه ناخواه با آنها رو به رو می شوی.

البته نباید از آن بر بام هم بیفتی، برخی اوقات باید توضیح دهی، شفاف سازی کنی؛ ممکن است او یا آنها که تو را زیر سوال برده اند و می برند واقعا نمی دانند حقیقت موضوع چیست. باید نشان دهی که آنچه در مورد تو می گویند درست نیست؛ وقتی چه با عمل و چه با زبان نشان دادی، دیگر پای جدال لفظی را پیش نمی کشی، عقل و وجدان طرف مقابل را قاضی می کنی تا تو و کارهایت را با آنها بسنجد.

یک موضوع مهم دیگر این است که باید انتقاد پذیر نیز باشی. باید ببینی واقعا به درستی قدم برداشته ای؟، اگر پاسخت بله بود که مسیر خود را ادامه می هی و اگر نه خودت را اصلاح می کنی.

پس بدان که این اجتناب ناپذیر خواه ناخواه پیش می آید و به قول استاد ازغدی که در یکی از سخنرانی هایشان گفتند: “ما یک بار ندیدیم آدمی که داره تلاش می کنه تا زنده است، به او احترام بگذارند”.

مسیر موفقیت این چیزها را هم دارد و اگر مرد فتح قله های بلند موفقیت هستی باید مسیر ناهموار پیش رویت را با درایت پشت سر بگذاری، اگر نه در دامنه فتح قله موفقیت زمین گیر می شوی و این یعنی توقف در مسیری که خداوند آن را برای تو مشخص کرده است که باید حتما آن مسیر را در زندگیت بپیمایی، یعنی انجام مأموریتت در زندگی.

پس ای عزیز، این اجتناب ناپذیر را پشت سر بگذار، قله موفقیت در انتظار توست.

۱۳۹۶/۲/۲۲

منبع:

مأموریت+/ مقالات محمد کارگر مزرعه ملا

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *