مأموریت+: رسول خدا(ص) فرمودند: “کسی که در راه برآوردن نیاز برادر مؤمن خود بکوشد، گویی ۹ هزار سال با روزه گرفتن و شب زنده‌داری کردن خدا را عبادت کرده باشد. کسی که شب را به روز آورد و به امور مسلمانان رسیدگی نکند، پس از مسلمانان نیست و نیز هر که بشنود مردی از مسلمین فریادرسی می‌خواهد و به او پاسخ ندهد از مسلمین نیست. عابدترین مردم آن کسی است که نسبت به مردم خیرخواه تر از دیگران و نسبت به تمام مسلمین سلیم القلب تر و باصفاتر باشد.” در حدیث دیگری آمده است: آنگاه که از رسول خدا(ص) پرسیدند: محبوب ترین مردم کیست؟، فرمود: “آن کس که وجودش برای مردم سودمندتر باشد”. امام خمینی(ره) نیز فرمودند: “امید است که در هر جا شما هستید، ادارۀ شما و پست های شما مبدل بشوند به یک عبادت گاه و خدمت های شما همه عبادت باشد… در خدمت بندگان خدا و مستضعفین باشید و بیشتر از همه، طبقات ضعیف را ملاحظه کنید و این خود یک عبادت بزرگ است برای شما و من، امیدوارم که شما به این عبادت موفق باشید”.

دل کندن از شهر خود، رفتن به دل روستایی دور افتاده که امکانات چندانی هم در آن نیست و کمک به رشد، ایجاد انگیزه و باور قلبی مردم آن روستا، کار هر کسی نیست، اما سال ها پیش یک روحانی جوان با قلبی صاف و زلال راهی این میدان شده است که خیلی ها فقط در مورد آن صحبت می کنند. اتفاق بسیار خوبی در یکی از روستاهای محروم استان “کرمان” به نام “سنگ آباد” که هنوز در نقشه ثبت نشده است افتاده است؛ بهتر است این بار به جای توضیحات متنی ما، ویدیوی قهرمان این بار را شما عزیزان خودتان تماشا کنید.

مأموریت+: چه خوب است که اتحاد مسلمین با هر مذهبی در هر جایی از جهان دیده شود. ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد اما آنچه مهم است به اجرا گذاشتن دستورات انسانی است که خداوند و پیامبران او، خصوصا آخرین پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) همه ی مسلمین را به انجام آنها سفارش کرده اند. کاملا مشخص است آنکه بذر تفرقه بین مسلمین و انسان ها می کارد، در هر لباس و مقامی هم که باشد مسلمان و انسان آزاده ای نیست و بویی از انسانیت نبرده است و بازیچه دست شیطان است، اما آنها که حق را از باطل تشخیص می دهند، حتی اگر دینی هم نداشته باشد و تنها انسانیت را ملاک قرار دهند قطعا خداوند به آنها نگاه ویژه ای خواهد داشت و آنها را هدایت خواهد کرد. برای قهرمان این بار ما هم تفاوتی نمی کرد که می خواهد به چه کسانی کمک کند، هدف او کمک به محروم ترین افراد بود و او به لطف خدا به این مهم رسید. امیدواریم روحانیان دیگر نیز پا به پای مقداد مسیر او را دنبال کنند تا به وظیفه خود در لباس روحانیت به معنای واقعی عمل نمایند، چرا که این لباس نشان از ادامه ی راه پیامبر(ص) و امام علی(ع) است، آنها که همه چیزشان را وقف اسلام و مسلمین و نیازمندان کرده بودند، نه تنها به مردم می آموزاندند بلکه در زندگی مردم و رفع مشکلاتشان نیز گره گشا بودند و در این مسیر شب و روز نمی شناختند، پس اگر افرادی در این لباس مقدس هستند، وظیفه ای بیش از مردم عادی به دوش دارند، آنها باید در کنار ارشاد مردم به نیازمندترین نیازمندان تا جایی که در توان دارند یاری برسانند. جمله مهمی را مقداد*محمد کاظم شاه آبادی* در مستندی که دیدیم بیان کرد: “ما خیلی وقت ها ظاهر دین را رعایت می کنیم ولی به آن دستورات واقعی دینمان عمل نمی کنیم”.

مقداد که از ابتدا خود را چشم و گوش خیرین در منطقه می دانست با تأسیس بنیاد ملی شمسان تلاش داشت کمک های بیشتری را به منطقه بکشاند. آنچه که مقداد و دوستانش در پی تحقق آن بودند با فعالیت اغلب خیریه هایی که می شناسیم فرق داشت چرا که در نگاه “بنیاد شمسان” تفاوت بسیاری بود میان فقیر نوازی و فقر ستیزی.

مقداد در مستندی که دیدیم گفت: یک دوکانی شده موسسه خیریه درست کردن، خیلی ها از این جهت می خواهند در جامعه به یک جایگاهی برسند. اگر الان بگوییم مردم گرسنه هستند سریع همه دلشان می سوزد، سریع پول می دهند. اما می گویم آقا می خواهیم یه کارخانه درست کنیم که ۲۰ نفر بروند سر کار، می گویند: چه کارخانه ای؟ چقدر خوب. پول!؟، اصلا خبری نیست. اتفاقا آن غیر غذایی و آن گوسفند نکشتن، یک کار دیگر کردن، یک پول برای یک جای دیگه دادن، آن مهم تر است. فرد نیازمند خودش می تواند گوسفندش را تأمین کند، او می تواند دست در جیب خودش کند و پول در بیاورد، برود دو کیلو گوشت بخرد و بدهد خانواده اش میل کنند.

شمسان قصد داشت فعالیت های خود را به مناطق محروم دیگر نیز بکشاند و تأسیس این بنیاد تنها آغاز راه به حساب می آمد؛ ما در مأموریت+ امیدواریم که در این مسیر موفق و پیروز باشد.

قهرمان این بار ما، مقداد، امیدواریم هر کجا که هستی در پناه خداوند باشی و مسیر مقدس خودت را ادامه دهی؛ به رسم همیشگی در این بخش با احترام و عشق به تو می گوییم: “تو قهرمانی”.

منبع:

سایت بنیاد ملی شمسان.

گردآوری، تکمیل و تنظیم:

سایت مأموریت+.

مطالب مرتبط:

مستند جذاب و دیدنی اتحاد برای ادامه و یا شروع راهی نورانی.

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *