توجه به طرز فکر و نگاه به زندگی و به دنیای اطرافمان
1398-01-16
از زمان تولد همیشه در سفری
1398-01-16

در این مقاله می خواهم در مورد یکی از رازهای مهم زندگی بنویسم که در مسیر موفقیت همه ی ما با آن کار داریم و آن راز مهم این است: “آرامش“. چرا به این مورد می گویم یکی از رازهای مهم زندگی!؟ چون خیلی از افراد فکر می کنند موفقیت صرفا رسیدن به هدف هاست، اما بعد از رسیدن به هدف ها آنچه در درون ما رُخ می دهد مهم است و آن آرامشی است که برای ما حاصل می شود، یک رضایت خاطر درونی که ما را آرام می کند.

تمام تلاشی که هر یک از ما در زندگی انجام میدهیم بعد از رسیدن به موفقیت، برای رسیدن به آرامش است

اگر هدفی را دنبال می کنیم تا به آن برسیم، اگر رویا و یا آرزوهایی داریم و در تلاش هستیم تا به آنها برسیم

اگر مسائل و یا مشکلاتی داریم و در تلاش هستیم تا آنها را حل کنیم

اینها برای رسیدن به آرامش است

اگر به سفر می رویم

اگر کار می کنیم

اگر صبح ها از خواب بیدار می شویم یعنی دغدغه های ذهنی داریم که باید آنها را حل کنیم

و اینها برای رسیدن به آرامش است

اگر خداوند را عبادت می کنیم

اگر با عزیزی هم صحبت می شویم و با او درد دل می کنیم

اگر به کسی محبت می کنیم

اینها نیز برای رسیدن به آرامش است

اگر در این روزها به هموطنان خود که دچار سیل شده اند کمک می کنیم برای این است که مشکل آنها را مشکل خودمان می دانیم و در نهایت مسائلی که برای آنها پیش آمده ما را رنج می دهد و ما می خواهیم با کمک به آنها، هم کاری برایشان انجام داده باشیم و هم خودمان به آرامش برسیم که این یعنی بی تفاوت نبوده ایم نسبت به آنها و این نشان از وجدان بیدار و آگاه ما است.

اگر ورزش می کنیم ممکن است سلامت جسم برایمان اهمیت داشته باشد اما در نهایت با فعالیت های بدنی سختی که انجام داده ایم، آرامشی که درجهت بهبود جسم و سلامت خود انجام داده ایم برایمان اهمیت دارد.

حتی زمانی که به تغذیه خود توجه می کنیم نیز همینطور است، سلامت بودن، چاق و یا لاغر شدن و یا ماندن مان یک دغدغه ی فکری است که نتیجه ی توجه به آن، آرامش است.

حتی خودِ من که در حال نوشتن این مقاله برای شما هستم در تلاشم تا کارِ مفیدِ هفتگی خود را انجام بدهم تا برای کاربران مأموریت+ مفید باشد تا در نهایت به آرامش برسم، چون اگر یک هفته مقاله ای ننویسم و آن را در مأموریت+ منتشر نکنم انگار یک چیزی در زندگی ام کم است و آرامشم را از دست می دهم.

بنابراین در زندگی هر یک از ما غایت رسیدن به هدف ها، حال هر هدفی که می خواهد باشد، در نهایت رسیدن به آرامش است و این مورد یعنی همه ی ما انسان ها در هر کجای جهان در تلاش هستیم تا به آرامش برسیم.

آرامش واقعی چه زمانی حاصل می شود؟

زمانی که دغدغه های فکری ما حل شوند، زمانی که هدف ها، رویاها و آرزوهایمان محقق شوند، زمانی که وظایف اجتماعی خود را انجام میدهیم، زمانی که در جهت رشد خود و دیگران، مخصوصا کسانی که دوستشان داریم گام برمی داریم، در این زمان هاست که آرامش حاصل می شود. یک نکته ی بسیار مهم دیگر برای رسیدن به آرامش کسب علم و دانش است، بالا بردن آگاهی خود و استفاده ی صحیح و مفید از آگاهی های کسب شده می باشد و مورد مهم تر دیگر برای رسیدن به آرامش اعتماد و توکل به خداوند است. حال به نظر شما چرا نکته ی بسیار مهم را کسب علم و دانش و بالا بردن آگاهی بیان نمودم و اعتماد و توکل به خداوند را بعد از آن بیان کردم؟ چون تا زمانی که ما خداوند را به درستی نشناسیم و درک صحیحی از او نداشته باشیم نمی توانیم به معنای واقعی به او اعتماد کنیم، اعتمادمان پُر از شک است، پُر از تردید است، پُر از بی اعتمادی است، صرفا یک عادت است و این ما را از یکی از محکم ترین کوه های آرامش دهنده ی زندگی مان دور می کند. بنابراین اول از همه باید خداوند را شناخت، واقعا به او ایمان پیدا کرد و بعد به او اعتماد و توکل کرد و همه ی اینها در سایه ی کسب علم و دانش و آگاهی حاصل می شود. تمام بخش های زندگی نیز همینطور است، باید در مورد زندگی و موفقیت علم و دانش و آگاهی کسب نمود. تا به حال دقت کرده ای وقتی گوشی موبایلمان خراب می شود چه حالی می شویم؟ در آن لحظه تنها راه درستی که به ذهن هر یک از ما می رسد این است که آن را به یک تعمیرکار ماهر و قابل اعتماد بدهیم تا آن را برایمان درست کند، تعمیرکار با دیدن گوشی خراب ما آب هم در دلش تکان نمی خورد، چند سوال می پرسد و بعد می گوید: “تا چند روز دیگر درست می شود”؛ خب ما در اینجا به آن تعمیرکار اعتماد کرده ایم و او هم کار خودش را بلد است، تا زمانی هم که گوشی ما درست شود آرامش داریم چون می دانیم درست شدن آن قطعی ست، بنابراین زندگی هم همینطور است، باید کسب علم و دانش و آگاهی کنیم، به خداوند اعتماد و توکل کنیم و خیلی از مسائل و مشکلات زندگی را با آرامش، اعتماد و توکل به خداوند بزرگ که راه ها را به ما نشان می دهد حل کنیم و حل نمودن آنها همانطور که گفته شد نیاز به علم و دانش و آگاهی دارد. امیدوارم مقالات کاربردی و مهم قبل را هم با ذهنی باز خوانده باشی و به آنها عمل کرده باشی چون سکوی پرتاب تو برای رسیدن به بهترین چیزها در زندگی ات هستند.

۱۳۹۸/۱/۱۶

منبع:

مأموریت+/ مقالات محمد کارگر مزرعه ملا

کمپین"دست های مهربان" سایت مأموریت+.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *